Logo Przewdonik Katolicki

Opowieść o księdzu Janie

Marcin Makohoński
Fot.

Od początku września br. na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej trwają zdjęcia do filmu "Kto nigdy nie żył" w reżyserii Andrzeja Seweryna. Jest to opowieść o młodym księdzu Janie, który pomagając uzależnionej młodzieży, dowiaduje się pewnego dnia, że jest nosicielem wirusa HIV. W rolę charyzmatycznego kapłana wcielił się Michał Żebrowski. Rola księdza Jana jest trudna...

Od początku września br. na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej trwają zdjęcia do filmu "Kto nigdy nie żył" w reżyserii Andrzeja Seweryna. Jest to opowieść o młodym księdzu Janie, który pomagając uzależnionej młodzieży, dowiaduje się pewnego dnia, że jest nosicielem wirusa HIV. W rolę charyzmatycznego kapłana wcielił się Michał Żebrowski.Rola księdza Jana jest trudna i skomplikowana psychologicznie - tłumaczył podczas konferencji prasowej Michał Żebrowski. - Jest odmienna od znanych już polskiemu widzowi wizerunków księży. Cieszę się, że w dorobku polskiego kina znajdzie się ekranizacja scenariusza, którego bohaterem jest polski kapłan, ukazany w naszej rodzimej rzeczywistości, zmagający się z problemami moralnymi i egzystencjalnymi - dodał odtwórca głównej roli w filmie Andrzeja Seweryna.
Praca nad filmem według scenariusza Macieja Strzembosza i w reżyserii Andrzeja Seweryna odbywać się będzie w Toruniu, Warszawie, Radziejowicach, a także w pocysterskim klasztorze w Lądzie nad Wartą i w parafii klasztornej w Mogilnie. - Szukając miejsca do opowiedzenia historii ks. Jana, odwiedziliśmy blisko dziesięć zespołów klasztornych na terenie całej Polski - mówi Janusz Sosnowski, scenograf. - Decyzja o wyborze Lądu i Mogilna nie była więc przypadkowa. Są to miejsca wyjątkowe, choć dla wielu mało znane. Specyficzny klimat, który jest tu wszechobecny, pomaga w skupieniu i kontemplacji. Nadwarciańskie pejzaże stanowią zaś świetny kontrast z życiem wielkomiejskiem, w którym zaczyna się i kończy historia ks. Jana.
Zdjęcia robione w Mogilnie i Lądzie złożą się na obraz jednego klasztoru. W Mogilnie zostaną wykorzystane wnętrza - gabinet przeora, dziedziniec, cela ks. Jana… W Lądzie natomiast bryła zewnętrzna klasztoru, park, warzywnik, kapitularz, refektarz… Obok zawodowych aktorów, do roli statystów zostali zaangażowani między innymi klerycy ze Zgromadzenia Księży Salezjanów w Lądzie.
Jak mówi Aleksandra Zemke, rzecznik prasowy filmu, zdjęcia zakończą się 10 października br. Natomiast na ekrany kin trafi on prawdopodobnie wiosną 2006 roku. Obok Michała Żebrowskiego w filmie zagra również Piotr Szczepanik. Legenda polskiej piosenki wcieli się w postać przeora klasztoru.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki