Logo Przewdonik Katolicki

395. Piesza Pielgrzymka Sieradzka

Marta Oganiaczyk
Fot.

Dwudziestego drugiego sierpnia pod kierownictwem ks. Tomasza Luboińskiego sprzed kolegiaty wyruszyła do Częstochowy 395. Piesza Pielgrzymka Sieradzka. Jej tegoroczne hasło brzmiało: "Totus Tuus. Amen". Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. o godz. 6.30, po czym pątnicy, żegnani przez kapłanów, rodziny i mieszkańców miasta wyszli na szlak. W trzecim dniu wędr?wki dotarli na Jasną...

Dwudziestego drugiego sierpnia pod kierownictwem ks. Tomasza Luboińskiego sprzed kolegiaty wyruszyła do Częstochowy 395. Piesza Pielgrzymka Sieradzka. Jej tegoroczne hasło brzmiało: "Totus Tuus. Amen".Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. o godz. 6.30, po czym pątnicy, żegnani przez kapłanów, rodziny i mieszkańców miasta wyszli na szlak. W trzecim dniu wędr?wki dotarli na Jasną Górę. 25 sierpnia, tradycyjnie, wraz z pątnikami zduńskowolskimi uczestniczyli we Mszy św. w kaplicy cudownego obrazu, w południe natomiast odprawili Drogę krzyżową na Wałach Jasnogórskich. Nazajutrz brali udział we Mszy św. odpustowej ku czci Matki Bożej Częstochowskiej, której przewodniczył metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz.
Pielgrzymka sieradzka ma wiele tradycji. Podczas opuszczania Jasnej Góry wspólnie śpiewana jest piękna, ubogacona Litania Loretańska "Boś Ty Róży Kwiat". Inną tradycją jest... mecz piłki nożnej, rozgrywany w drodze powrotnej we wsi Waszkowskie. Mecz księża kontra świeccy dziwnym trafem zawsze kończy się remisem. Towarzyszy mu jednak wiele emocji i radości. Chlubną tradycją jest menuet, taniec, który mimo tego, że wykonywany jest na postojach, porywa zmęczonych pielgrzymów. Nowszą tradycją są śluby: już któraś z rzędu para nowożeńców postanowiła dzielić z pątnikami swoją radość. W tym roku byli to Marta i Grzegorz, którzy zawarli związek małżeński w Popowie. Tuż po uroczystości trzy inne pary zadeklarowały chęć przyjęcia sakramentu małżeństwa podczas pielgrzymki.
Sieradzanie powrócili szczęśliwie do swego miasta 29 sierpnia, wieczorem. Okrzyki radości mieszały się z wyznaniami o wielkim zmęczeniu. Górowała jednak miłość i nadzieja, którą pątnicy przynieśli od tronu Maryi. Oficjalne zakończenie pielgrzymki nastąpiło 30 sierpnia, podczas Eucharystii, której przewodniczył ks. Tomasz Luboiński.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki