Logo Przewdonik Katolicki

Aby zaspokoić głód prawdy

o. Stanisław Tasiemski OP
Fot.

Zaspokojeniu głodu prawdy ma służyć zaprezentowane 28 czerwca w Watykanie Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego. Inicjatywa jego wydania zrodziła się podczas Międzynarodowego Kongresu Katechetycznego w październiku 2002 r. W lutym 2003 r. Jan Paweł II powołał komisję przygotowawczą pod przewodnictwem ówczesnego prefekta Kongregacji do spraw Nauki Wiary, kardynała Josepha...

Zaspokojeniu głodu prawdy ma służyć zaprezentowane 28 czerwca w Watykanie Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego. Inicjatywa jego wydania zrodziła się podczas Międzynarodowego Kongresu Katechetycznego w październiku 2002 r.W lutym 2003 r. Jan Paweł II powołał komisję przygotowawczą pod przewodnictwem ówczesnego prefekta Kongregacji do spraw Nauki Wiary, kardynała Josepha Ratzingera. Kompendium zostało wydane po dwóch latach intensywnej pracy zespołowej, konsultowanej ze wszystkimi kardynałami i przewodniczącymi krajowych konferencji episkopatu.
Kompendium nie jest nowym katechizmem, ale wiernie przekazuje treść Katechizmu Kościoła Katolickiego z roku 1992, który pozostaje nadal źródłem, wzorem i punktem odniesienia. Zawarte są w nim te same cztery części: Wyznanie wiary, Celebracja misterium chrześcijańskiego, Życie w Chrystusie oraz Modlitwa chrześcijańska.
Nowością jest dialogowa forma Kompendium, które składa się z 598 pytań i odpowiedzi. Ułatwi to przyswajanie treści, nawiązując do praktykowanego już w starożytności dialogu mistrza i ucznia. Forma ta pozwoliła także na bardziej syntetyczne ujęcie prawd wiary. Poszczególne części ilustrują reprodukcje dzieł sztuki. Pochodzą one z bogatego skarbca ikonografii chrześcijańskiej.
Jak zaznaczył w napisanym 20 marca br. wprowadzeniu ówczesny kardynał Joseph Ratzinger, w dobie kultury obrazkowej środek ten może okazać się bardziej dynamiczną i skuteczną formą przekazu Ewangelii.
W Kompendium zamieszczono teksty niektórych modlitw wspólnych całemu Kościołowi katolickiemu. Większość podano także po łacinie, co ułatwi wspólną modlitwę w grupach międzynarodowych.
W podpisanym 28 czerwca motu proprio, Benedykt XVI wyraził swe przekonanie, że Kompendium pozwoli wszystkim - także niewierzącym - na objęcie niejako jednym rzutem oka całej panoramy wiary katolickiej. Ma ono w trzecim tysiącleciu pomagać całemu Kościołowi i poszczególnym chrześcijanom w ewangelizacji i wychowaniu do wiary. Równocześnie Kompendium skierowane jest do każdego człowieka pragnącego poznać Drogę Życia i Prawdę, którą Bóg powierzył Kościołowi. - Mam nadzieję, że właśnie w ten sposób Kompendium zostanie przyjęte i że stanie się dobrym przewodnikiem w przekazie wiary- stwierdził Papież 29 czerwca, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Jak zapewnili podczas warszawskiej prezentacji Kompendium ks. prof. Roman Murawski oraz ks. dr Piotr Tomasik z UKSW, gotowy jest już jego polski przekład. Ukaże się on we wrześniu nakładem kieleckiego wydawnictwa "Jedność".

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki