Logo Przewdonik Katolicki

Trawnik idealny

Magdalena Rak
Fot.

Zadbany trawnik jest nieodłączną częścią pięknego ogrodu. To naturalna oczyszczalnia powietrza, miejsce piknikowe i uzupełnienie kwitnących rabat. Zadbany trawnik jest nieodłączną częścią pięknego ogrodu. To naturalna oczyszczalnia powietrza, miejsce piknikowe i uzupełnienie kwitnących rabat. Wbrew obiegowym opiniom, posiadanie wypielęgnowanego trawnika jest prostsze, niż może...

Zadbany trawnik jest nieodłączną częścią pięknego ogrodu. To naturalna oczyszczalnia powietrza, miejsce piknikowe i uzupełnienie kwitnących rabat.Zadbany trawnik jest nieodłączną częścią pięknego ogrodu. To naturalna oczyszczalnia powietrza, miejsce piknikowe i uzupełnienie kwitnących rabat.
Wbrew obiegowym opiniom, posiadanie wypielęgnowanego trawnika jest prostsze, niż może się to wydawać.

Blisko grządek


Od odpowiednio przygotowanej gleby pod trawnik zależy końcowy efekt naszych starań. Pierwszym krokiem powinno być przekopanie ziemi do głębokości 25-30 cm, usunięcie chwastów, w szczególności perzu i innych chwastów trwałych oraz kamieni. Możemy do tego celu użyć narzędzi ręcznych (szpadli i wideł) lub glebogryzarki. Jeśli trawnik będzie stykał się z grządkami kwiatów, warto oddzielić go obrzeżem trawnikowym lub rollborderem, który nie dopuści do ich zarastania przez trawę.

Sportowe czy dekoracyjne?


Trawy dekoracyjne odznaczają się piękną, zieloną barwą. Są one przeznaczone dla trawników ozdobnych. Rosną dość wolno, co oszczędza wielbicielom ogródka częstego koszenia. Odmiany sportowe charakteryzują się odpornością na przygniatanie i rozrywanie. Stosuje się je przede wszystkim w obiektach sportowych i rekreacyjnych.
Stosunkowo największą popularnością cieszą się odmiany ogrodowe cieniolubne, niewymagające częstego koszenia. Można wysiewać je w zasadzie na wszystkich rodzajach podłoża, dobrze rosną nawet w niezbyt korzystnych warunkach. To właściwy wybór, jeśli chcemy mieć piękny trawnik, którego nie zniszczą bawiące się na nim dzieci.

Systemy nawadniające


Po usunięciu chwastów, spulchnieniu i nawiezieniu ziemi można dokonać wysiewu. Najlepiej przy bezwietrznej pogodzie, aby wiatr nie zwiewał nasion poza trawnik.
Przy pielęgnacji trawy nie możemy polegać na nierównomiernych i niepewnych opadach deszczu. Najwięcej wody wymaga młody trawnik, jego powierzchnia powinna być ciągle wilgotna.
Najefektywniej jest podlewać trawę rano lub wieczorem. Podlewanie w ciągu dnia nie jest wskazane. Woda zamiast wsiąkać w glebę paruje, co może spowodować wyschnięcie trawnika. Zbyt mało intensywne podlewanie spowoduje natomiast spłycenie systemu korzeniowego i osłabienie trawy. Istnieje wiele urządzeń pomagających zaoszczędzić czas przy podlewaniu: zraszacze wahadłowe, zraszacze pulsacyjne, zraszacze rotacyjne, wymagające tylko przesuwania ich z miejsca na miejsce oraz systemy nawadniania, dające gwarancję prawidłowego nawodnienia, nawet wtedy, gdy wyjedziemy na wakacje.

Kosy i podkaszarki


Podstawową czynnością, jaką należy wykonywać dbając o trawnik, jest koszenie. W wypadku mniejszych powierzchni można użyć kosiarki elektrycznej, a przy wszelkiego rodzaju płotkach, rabatach, drzewach akumulatorowych nożyc do trawy lub podkaszarki. W wypadku większego terenu lepiej jest wykorzystać kosiarkę spalinową. Zbyt wysoką trawę przytnie kosa spalinowa, która przyda się także do usuwania chwastów czy zarośli.
Pierwszy zabieg koszenia wykonujemy, gdy trawnik osiągnie wysokość 6-8 cm. Tniemy go wówczas na wysokości ok. 4 cm.
Równie ważną kwestią jest nawożenie trawnika. Przeważnie zaleca się nawożenie około 5 razy w ciągu okresu wegetacyjnego, po skoszeniu i zgrabieniu trawy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki