Logo Przewdonik Katolicki

O bardzo mocnym...poecie

Marta Oganiaczyk
Fot.

"Miarą naszych lat jest lat siedemdziesiąt lub, gdy jesteśmy mocni, osiemdziesiąt" (ks. Jan Twardowski) Wspominam pierwszy dzień czerwca nie z powodu Dnia Dziecka, lecz uroczyście obchodzonej 90. rocznicy urodzin wybitnego polskiego poety, ks. Jana Twardowskiego. Artysty mówiącego o rzeczach prostych i oczywistych, a jednocześnie dającego znak, wskazówkę, jak powinny wyglądać...


"Miarą naszych lat jest lat siedemdziesiąt lub, gdy jesteśmy mocni, osiemdziesiąt"

(ks. Jan Twardowski)


Wspominam pierwszy dzień czerwca nie z powodu Dnia Dziecka, lecz uroczyście obchodzonej 90. rocznicy urodzin wybitnego polskiego poety, ks. Jana Twardowskiego. Artysty mówiącego o rzeczach prostych i oczywistych, a jednocześnie dającego znak, wskazówkę, jak powinny wyglądać relacje człowieka XXI w. z Bogiem. Charakterystyczne dla twórczości poety jest to, że pozbawia kontakty bosko-ludzkie sztywności i tzw. poprawności, wprowadzają je w tajemnicę intymności i miłości. Pierwszego czerwca przypadł mi w udziale zaszczyt spotkania się osobiście z księdzem Janem i złożenia mu życzeń. Wchodząc po krętych schodkach do malutkiego, kolorowego pokoiku, można od razu poczuć tajemnicę mistyki ks. Twardowskiego. Jest to już starszy, schorowany pan, ale nadal młody boską wiarą, nadzieją i miłością, z nieodłącznym uśmiechem na twarzy.
Podczas pobytu w Warszawie uczestniczyłam w otwarciu wystawy Czesława Czaplińskiego i Andrzeja Walczaka: "Fotografie prawdziwe, bo już niepodobne". Wystawa mieści się w Bibliotece Narodowej i ma dość prywatny charakter. Jest jednocześnie udaną próbą ukazania tajemnicy poezji księdza Jana. Ekspozycję będzie można oglądać w dwóch turach - do połowy lipca oraz od 1 września do 8 października br.
Pod koniec dnia uczestniczyłam w otwarciu drugiej wystawy, zatytułowanej "Wszechświat Księdza Jana Twardowskiego na 90. urodziny". Ta wystawa znajduje się w Powiatowej Bibliotece w Sieradzu. Autorem umieszczonych na niej fotografii jest ks. Marian Bronikowski - proboszcz i kustosz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Charłupi Małej. Wystawę przygotowali pracownicy biblioteki pod kierownictwem dyr. Krystyny Brodowskiej. Ekspozycję można zwiedzać do końca czerwca br. Pierwszego czerwca w bibliotece recytowano wiersze jubilata, jak również wysłuchano refleksji Waldemara Smaszcza nt. "Wszechświat ks. Jana Twardowskiego". Waldemar Smaszcz dobrze zna poetę, jest jednym z wydawców jego twórczości. Prelekcja wywołała duże zainteresowanie słuchaczy.
W czwartek, 2 czerwca br., w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Charłupi Małej, Waldemar Smaszcz wygłosił referat na temat roli i pozycji Maryi w twórczości ks. Jana Twardowskiego. Matka Boża Charłupska, Księżna Sieradzka jest jedną z bohaterek jego twórczości.
Księdzu Janowi życzmy pomyślności Bożej. Niech nam żyje i tworzy jak najdłużej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki