Logo Przewdonik Katolicki

Istotne wykończenie

Magdalena Rak
Fot.

Kuchnia to miejsce, gdzie szczególnie powinniśmy zadbać o porządek. Ale też miejsce, gdzie najtrudniej go utrzymać. Przygotowując potrawy, ciężko ustrzec się rozlania mleka czy pochlapania sosem blatu. A co dopiero, gdy wykipi zupa... Ściany w kuchni zabezpieczone są z reguły płytkami ceramicznymi bądź innymi łatwo zmywalnymi materiałami. Ale jak zapobiec wnikaniu zanieczyszczeń...

Kuchnia to miejsce, gdzie szczególnie powinniśmy zadbać o porządek. Ale też miejsce, gdzie najtrudniej go utrzymać. Przygotowując potrawy, ciężko ustrzec się rozlania mleka czy pochlapania sosem blatu. A co dopiero, gdy wykipi zupa...


Ściany w kuchni zabezpieczone są z reguły płytkami ceramicznymi bądź innymi łatwo zmywalnymi materiałami. Ale jak zapobiec wnikaniu zanieczyszczeń za blat kuchenny?
Nawet najdokładniej dopasowany blat nie będzie przylegał idealnie do ściany, pozwalając tym samym przeniknąć płynom czy drobnym okruchom za szafki kuchenne. Możemy łatwo ustrzec się od tego problemu, zabezpieczając silikonem miejsce łączenia blatu ze ścianą. Jest to czynność bardzo prosta. Niejedna gospodyni domowa na pewno potrafi wykonać ją sama.

Wybieramy silikon


Na sklepowych półkach stoją tysiące silikonów. Do kuchni powinniśmy zastosować ten odporny na pleśń. Warto też zadbać o dobór kolorystyczny. Silikony dostępne są aż w 60 kolorach! Na pewno uda się więc dobrać ten idealnie pasujący do fug czy koloru blatu. Kupując silikon, nie zapomnijmy o specjalnym wyciskaczu służącym do jego aplikacji. Jest to niewielki wydatek (ok. 6 zł), a może przydać się też w przyszłości. Dużo produktów chemii budowlanej sprzedawanych jest w tzw. kartuszach, z których aplikujemy produkt właśnie za pomocą pistoletu.

Nie dotykać


Najpierw dokładnie oczyszczamy powierzchnie, które będziemy uszczelniać. Nie mogą być ani tłuste, ani mokre. Za pomocą taśmy malarskiej zabezpieczamy blat i płytki. Przyklejona taśma pomoże też w precyzyjnym nałożeniu silikonu. Następnie przystępujemy do silikonowania. Szczelinę między blatem a kaflami wypełniamy, wyciskając wąską wstążkę silikonu, który po nałożeniu wygładzamy palcem zamoczonym w wodzie z detergentem lub specjalną kostką do rozprowadzania silikonu. Kiedy na silikonie nie ma już żadnych zmarszczeń, delikatnie odklejamy taśmę i pozostawiamy do wyschnięcia. Czas utwardzania silikonu to średnio 2 mm/24 h. Dobrze więc przez około dobę starać się nie dotykać silikonu i pozwolić mu dokładnie wyschnąć.
Blat kuchenny zabezpieczony w ten sposób będzie łatwiej utrzymać w idealnej czystości. I zyskujemy jednocześnie pewność, że żadne zanieczyszczenia nie dostaną się za szafki kuchenne.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki