Logo Przewdonik Katolicki

''Czas świadectw. Drogi do Boga''

N. B.
Fot.

Izabela Górnicka-Zdziech "Czas świadectw. Drogi do Boga" Wydawnictwo WAM 2005 r. Mniej więcej dwa lata temu autorka wydała książkę składającą się z wywiadów z ludźmi kultury, którzy opowiadali o swojej wierze. Pytania były błyskotliwe, bez podlizywania się, zadawane z odwagą. Najnowsza książka Izabeli Górnickiej-Zdziech jest kontynuacją tamtej, zmieniła się tylko forma....

Izabela Górnicka-Zdziech
"Czas świadectw. Drogi do Boga"
Wydawnictwo WAM 2005 r.


Mniej więcej dwa lata temu autorka wydała książkę składającą się z wywiadów z ludźmi kultury, którzy opowiadali o swojej wierze. Pytania były błyskotliwe, bez podlizywania się, zadawane z odwagą. Najnowsza książka Izabeli Górnickiej-Zdziech jest kontynuacją tamtej, zmieniła się tylko forma. Brakuje pytań, które zawsze wprowadzają pewnego rodzaju dystans, są głosem z zewnątrz. Tutaj znane mniej lub bardziej osoby prowadzą monolog o swojej drodze do Boga - jak sugeruje podtytuł. Świadectw nie można zrecenzować w żaden sposób, drogę do Boga każdy ma swoją i nie moją rolą jest ocenianie dojrzałości wiary osób, których wysłuchała autorka. Zresztą nawet wydawnictwo asekuruje się, zaznaczając, że opinie tych osób "nie zawsze w pełni zgadzają się z tym, co w sposób dojrzały ujmuje teologia Kościoła".
Pozostaje jednak pewna obawa, że świadectwa te (z nielicznymi wyjątkami) mogą wydać owoc w postaci uspokojenia i zagłaskania. Na przykład narzuca się wręcz przeświadczenie, że być chrześcijaninem i nie uczestniczyć w niedzielnej Mszy św. jest rzeczą całkiem normalną. Może nawet świadczy o bogactwie życia duchowego.
Ludzie lubią czytać o tym, co myślą osoby znane, więc pewnie chętnie dowiedzą się z pierwszej ręki o życiu duchowym m.in. Stanisławy Celińskiej, Jerzego Zelnika, Marii Fołtyn czy Ewy Bem. Mam nadzieję, że owoce tej książki będą tylko dobre.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki