Logo Przewdonik Katolicki

Atrakcji było co niemiara...

Tomasz Sawic
Fot.

W czwartek, 19 maja br., w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Nowomiejskiej we Włocławku odbyła się impreza plenerowa pn. "My proponujemy - Ty wybierz", czyli "Gimnazjada 2005". Trwający od godz. 10 do 14 festyn cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów i na pewno pozostawił po sobie wiele miłych wspomnień. Podstawowymi założeniami przedsięwzięcia było integrowanie młodzieży niepełnosprawnej...

W czwartek, 19 maja br., w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Nowomiejskiej we Włocławku odbyła się impreza plenerowa pn. "My proponujemy - Ty wybierz", czyli "Gimnazjada 2005". Trwający od godz. 10 do 14 festyn cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów i na pewno pozostawił po sobie wiele miłych wspomnień.


Podstawowymi założeniami przedsięwzięcia było integrowanie młodzieży niepełnosprawnej z różnych placówek, prezentacja oferty kształcenia zawodowego w Zespole Szkół nr 3 oraz promowanie szkoły w środowisku lokalnym. Oprócz gospodarzy w festynie uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z placówek kształcenia specjalnego w Rypinie, Lipnie, Aleksandrowie Kujawskim, Radziejowie Kujawskim i we Włocławku. Możliwość prezentacji dorobku szerokiemu gremium zainteresowanych, emocje towarzyszące rywalizacji podczas konkursów, radość i satysfakcja z osiągniętego sukcesu są niezmiernie istotnym elementem wzmacniającym i zachęcającym do systematycznej i ustawicznej pracy, nauki, do rozwijania zainteresowań.
Bogaty program "Gimnazjady" był możliwy dzięki pomocy sponsorów oraz obecności licznych zaproszonych gości, m.in. zespołu wokalnego "Piccolo Roma - Dzieci Świata", funkcjonariuszy Straży Pożarnej i Policji, członków Bractwa Rycerskiego i Klubu Wioślarskiego. Goście mieli zorganizowane wydzielone stanowiska, gdzie młodzież mogła podjąć różne formy aktywności (np. trening wioślarski, próba wietnamskiej sztuki walki viet vo dao). Wiele stanowisk miało charakter informacyjny i demonstracyjno-poglądowy. Można było np. zasięgnąć szczegółowych informacji o tresurze i pracy psów policyjnych czy podczas tzw. dogoterapii. Na życzenie można było zostać sportretowanym, do udziału w festynie zaproszono uczniów włocławskiego liceum plastycznego. Niekłamanym zainteresowaniem młodzieży i dorosłych cieszyły się pokazy walk w wykonaniu Bractwa Rycerskiego; aplauz wywołał pokaz mody w wykonaniu przygotowanych przez nauczycielki uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej, istniejącej w Zespole Szkół nr 3. Całość programu dopełniały liczne konkursy i zawody, których zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Marzena Kuczyńska, jedna z koordynatorek festynu, zapytana przeze mnie, jak ocenia jego przebieg, odpowiedziała: - Uważam, że "Gimnazjada 2005" wypadła bardzo dobrze. Dwie wcześniejsze "gimnazjady" były organizowane w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji; tegoroczna jest pierwszą mającą charakter festynu, w dodatku pierwszą, którą zdecydowaliśmy się urządzić na zewnątrz szkoły, na wolnym powietrzu. Obawialiśmy się niesprzyjającej aury, okazało się, że niepotrzebnie: jest piękna pogoda. Uczniowie biorący udział w imprezie są zadowoleni, zarówno z przygotowanych atrakcji, jak i z licznych nagród. Nasze obawy jako wychowawców zawsze budzi kwestia utrzymania dyscypliny. Jednak i te obawy były zbędne - młodzież udowodniła, że potrafi się wspaniale bawić, korzystając ze wszystkich atrakcji na wszystkich stanowiskach. Kolejne "gimnazjady" będziemy organizować w plenerze. Dodam, że podczas dyskusji nt. organizacji tegorocznego festynu rozważana była kwestia nadania przedsięwzięciu większego rozmachu, nieco innego charakteru poprzez zaproszenie mieszkańców miasta. Głosy podziwu i liczne pochwały ze strony uczestników i gości zachęciły nas; stąd, być może, w przyszłości nie zabraknie nam odwagi do zorganizowania tej wartościowej imprezy otwartej dla społeczności lokalnej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki