Logo Przewdonik Katolicki

Życzenia księdza arcybiskupa Henryka Muszyńskiego na uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego

Abp Henryk Muszyński
Fot.

Drodzy Bracia Kapłani, Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia, Wraz ze św. Piotrem i św. Janem stajemy dzisiaj przy pustym grobie Jezusa. I tak jak oni odczuwamy najpierw zaniepokojenie i zdziwienie, a zaraz potem zachwyt i radość, kiedy Anioł obwieszcza nam niezwykłą nowinę: "Nie szukajcie żyjącego pośród umarłych. Nie ma Go tutaj zmartwychwstał" (Łk 24, 5-6). Obecność Jezusa...

Drodzy Bracia Kapłani,
Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia,

Wraz ze św. Piotrem i św. Janem stajemy dzisiaj przy pustym grobie Jezusa. I tak jak oni odczuwamy najpierw zaniepokojenie i zdziwienie, a zaraz potem zachwyt i radość, kiedy Anioł obwieszcza nam niezwykłą nowinę: "Nie szukajcie żyjącego pośród umarłych. Nie ma Go tutaj zmartwychwstał" (Łk 24, 5-6).
Obecność Jezusa Zmartwychwstałego pośród nas sprawia, że uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest świętem nowego życia, życia zrodzonego ze śmierci, życia będącego zwycięstwem nad śmiercią. Złączeni z Chrystusem więzami nowego życia, umieramy wraz z Nim, by odtąd żyć z Nim na wieki. Podobnie jak życie Chrystusa, tak i nasze życie prowadzi przez krzyż i śmierć ku zmartwychwstaniu. Przez swoją nieskończoną miłość Bóg daje nam bowiem udział we własnej nieśmiertelności. Przez zmartwychwstanie odwraca porządek po ludzku nieodwracalny - czyniąc śmierć nie kresem, a bramą, przez którą człowiek wchodzi w rzeczywistość życia wiecznego. Zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią sprawiło, że człowiek stał się ponownie tym, kim miał być od początku w odwiecznym planie Boga: istotą powołaną do niekończącej się nigdy wspólnoty z Bogiem. Żyjąc dla Pana i umierając w Panu rozstajemy się ze światem w nadziei, że w momencie naszej śmierci Bóg nie pozwoli, byśmy obrócili się w nicość, lecz podtrzyma nas swoją wszechmocną dłonią i jak miłosierny, kochający Ojciec przyjmie nas z otwartymi rękoma.
Radosne orędzie Wielkiej Nocy Zmartwychwstania przypomina nam zatem, że Jezus żyje, a my żyjemy w Nim. W zmartwychwstaniu znajdują swoje wypełnienie starotestamentalne zapowiedzi o Emanuelu, który jest Bogiem z nami. Zmartwychwstały Pan jest obecny nie tylko pośród swego ludu, ale także w kawałku chleba, który spożywamy jako zadatek nieśmiertelności. Jest obecny we wspólnocie Kościoła i pozostanie w niej aż do skończenia świata.
Prawda o zmartwychwstaniu niesie nam także nadzieję, że chociaż na świecie tyle bólu, zła i nieprawości, to jest wśród nas Chrystus, który zwyciężył zło, zwyciężył grzech, pojednał nas z Bogiem Ojcem i daje Ducha Świętego, by ludzi zjednoczyć między sobą.
Niech więc ta nadzieja, którą przynosi dzisiaj ludzkim sercom Zmartwychwstały Chrystus, stanie się udziałem wszystkich mieszkańców naszej Archidiecezji. Dzielmy się nią z naszymi Rodakami i wszystkimi mieszkańcami Europy, gdyż jest to najcenniejsze dobro, jakiego nikt inny nie może im dać (por. EinE, 18). Niech optymizm wielkanocnego poranka zdominuje utrudzenie i różne niełatwe doświadczenia codziennego życia oraz pozwoli odkrywać piękno Bożej prawdy, nawet na horyzoncie znaczonym przez ból i niepokój. Niech Zwycięski Jezus, który jest jeszcze dla wielu ludzi głupstwem i zgorszeniem, stanie się dla nas prawdziwą mocą i mądrością Bożą (por. 1 Kor 1, 24). Niech Jego Chwalebne Ciało, które jest pokarmem na życie wieczne, będzie dla każdego z nas niewyczerpanym źródłem siły na drodze realizacji chrześcijańskiego powołania, oparciem w trudnościach, umocnieniem w radości oraz żywym znakiem tęsknoty za niebem.
Na przeżywanie w tym duchu Świąt Wielkanocnych wszystkim z serca błogosławię

Gniezno, w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego A.D. 2005

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki