Logo Przewdonik Katolicki

Czas na katechezę

Jan Pospieszalski
Fot.

Komunikat podsumowujący 331. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu odnosi się m.in. do kwestii przyjmowania Komunii św. i zamyka tę sprawę. Biskupi jednogłośnie potwierdzają że "w Polsce Komunii św. udziela się poprzez podanie Hostii wprost do ust. Jeżeli jednak ktoś poprosi, gestem wyciągniętej dłoni, o Komunię św. na rękę, należy mu Jej w taki sposób udzielić." Zdanie...

Komunikat podsumowujący 331. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu odnosi się m.in. do kwestii przyjmowania Komunii św. i zamyka tę sprawę. Biskupi jednogłośnie potwierdzają że "w Polsce Komunii św. udziela się poprzez podanie Hostii wprost do ust. Jeżeli jednak ktoś poprosi, gestem wyciągniętej dłoni, o Komunię św. na rękę, należy mu Jej w taki sposób udzielić."
Zdanie to poprzedzone jest wyraźnym apelem o wzmacnianie kultu Najświętszego Sakramentu i przypomnieniem przeżywanego w Kościele Roku Eucharystii. Jednogłośna decyzja biskupów wskazująca co jest normą, a co jedynie prawnie dopuszczonym wyjątkiem, rozstrzyga tym samym sprawę, jak wierni winni być formowani.
Zamykając spekulacje i domysły co do stanowiska episkopatu, nie chciałbym aby, jak to nazwano w liście KIK-u, przerwano "jałowy spór". Spór jałowy nie jest, bo wielu zmusił do poważnej, może pierwszej od lat, refleksji nad własnym przeżywaniem Eucharystii. Dyskusja, wymiana argumentów, przywołanie dokumentów kościelnych, w końcu też świadectwa i bardzo osobiste wyznania wiary, jakie przy tej okazji pojawiały się w przestrzeni publicznej, jałowymi na pewno nie są. Traktuję więc tę wymianę opinii jako niezwykle ożywczą, ciekawą i potrzebną, bo z obu stron, za i przeciw, m.in. padają wezwania do pogłębionej katechezy wśród wiernych. Jak to oczekiwanie jest realizowane, każdy pewnie sobie sam może odpowiedzieć. W tym samym dokumencie widnieje zapowiedź planowanego na czerwiec Kongresu Eucharystycznego. Wcześniej, bo tradycyjnie w maju, będziemy świętować Pierwsze Komunie Święte dzieci. Okazji do katechezy i namysłu będzie zatem jeszcze wiele. Dla parafii to właśnie Pierwsza Komunia może wiązać się z katechezą wiernych. O pilnej potrzebie katechezy dorosłych mówi się bardzo często. Pozostaje mieć nadzieję, że zwolennicy Komunii na rękę, których sporo jest w różnych świeckich instytucjach Kościoła, i przy tych okazjach, respektować będą proporcję normy i wyjątku, o której mówią biskupi, jak również uznają wreszcie proporcję i miarę własnych postaw, w stosunku do postaw większości wiernych w naszych parafiach.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki