Logo Przewdonik Katolicki

Więcej niż muzyka

Radosław Grzelak
Fot.

Gospel to nie tylko muzyka, to także styl życia. Jeżeli śpiewamy o Bogu, to musimy pokazywać to życiem - mówi o. Lech Dobroczyński, założyciel Konińskiego Chóru Gospel. Niebawem w Koninie odbędzie się festiwal "Gospel nad Wartą". Ociec Lech Dobroczyński, franciszkanin, przyjechał z Przemyśla do Konina trzy lata temu. W Przemyślu istnieje do dziś założony i prowadzony na początku...

Gospel to nie tylko muzyka, to także styl życia. Jeżeli śpiewamy o Bogu, to musimy pokazywać to życiem - mówi o. Lech Dobroczyński, założyciel Konińskiego Chóru Gospel. Niebawem w Koninie odbędzie się festiwal "Gospel nad Wartą".Ociec Lech Dobroczyński, franciszkanin, przyjechał z Przemyśla do Konina trzy lata temu. W Przemyślu istnieje do dziś założony i prowadzony na początku przez niego znakomity chór gospel. W listopadzie 2003 r. z inicjatywy zakonnika powstał Koniński Chór Gospel. Co tydzień na próbach gromadzi się blisko sto osób, w większości ludzi młodych, dla których gospel jest alternatywną drogą do Boga. - Młodzi ludzie żyją w ciągłym hałasie. Wiem, że cisza w kościele im przeszkadza. A gospel, choć to głośna muzyka, rodzi się w ciszy. Kto chce się nauczyć śpiewać, musi nauczyć się ciszy - mówi o. Lech i dodaje, że w muzyce ważna jest sfera duchowa, dlatego chórzystami gospel nie muszą być wybitni śpiewacy. - Przez gospel można przyciągnąć młodych do Boga, bowiem jest on modlitwą. Nie można zarezerwować modlitwy dla tych, którzy umieją śpiewać. Gospel to z języka angielskiego Ewangelia, a Ewangelia jest dla wszystkich. To nie jest tylko muzyka, lecz styl życia. Tak jak kapłan, który przekazuje Słowo, musi z nim żyć w zgodzie, tak i ludzie, którzy śpiewają o Bogu, modlą się śpiewem, muszą pokazywać to życiem - uważa o. Lech Dobroczyński.
Gospel stale ewoluuje. Obecne są w nim np. wpływy jazzu czy rapu, jednak wciąż popularne są chóry tradycyjne. Do takich zaliczany jest chór z Konina, choć w repertuarze ma także utwory o nowoczesnym brzmieniu.
19 marca odbędzie się druga edycja festiwalu "Gospel nad Wartą". Oprócz chóru konińskiego wystąpią goście z zagranicy. Zaśpiewa m.in. Ruth Lynch oraz David Daniel. Zaprezentuje się chór The People's Christian Folowship Choir z Wielkiej Brytanii, jeden z najlepszych na świecie, którego płyta jest obecnie jedną z najlepiej sprzedawanych w tym gatunku muzycznym. Organizatorami koncertu są: Górniczy Dom Kultury "Oskard", Urząd Miejski w Koninie, Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe "Hutnik sp. z o.o." oraz Zespół Szkół Technicznych i Hutniczych w Koninie. Patronat honorowy objęli: biskup włocławski Wiesław Mering, przełożony prowincjalny Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych w Polsce o. Marek Wach, rzecznik praw dziecka Paweł Jaros, prezydent Konina Kazimierz Pałasz i Starostwo Powiatowe w Koninie.
Koncert odbędzie się 19 marca o godz. 18 w Hali "Rondo". Poprowadzą go aktorzy: Ewa Gorzelak i Zbigniew Dziduch. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie GDK "Oskard".

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki