Logo Przewdonik Katolicki

Dysk nowej generacji

Renata Krzyszkowska
Fot.

Zespół lekarzy z Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji w Zakopanem, pod kierownictwem prof. Daniela Zarzyckiego, wykonał pierwszą w Polsce i Europie Wschodniej operację wszczepienia protezy jądra miażdżystego dysku lędźwiowego kręgosłupa u pacjenta z degeneracyjną chorobą dyskową. Według statystyk w ciągu ostatnich kilku lat liczba schorzeń kręgosłupa w Polsce znacznie wzrosła....

Zespół lekarzy z Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji w Zakopanem, pod kierownictwem prof. Daniela Zarzyckiego, wykonał pierwszą w Polsce i Europie Wschodniej operację wszczepienia protezy jądra miażdżystego dysku lędźwiowego kręgosłupa u pacjenta z degeneracyjną chorobą dyskową.Według statystyk w ciągu ostatnich kilku lat liczba schorzeń kręgosłupa w Polsce znacznie wzrosła. Bóle krzyża to cena, jaką płacimy za rozwój cywilizacji. Sprzyja im siedzący tryb życia, brak ruchu i nadwaga.
Leczenie zwyrodnień kręgosłupa jest długie i kosztowne. Niezbyt nasilone zmiany degeneracyjne jadra miażdżystego dysku można leczyć zachowawczo. Dobry efekt przynosi fizykoterapia, leki przeciwzapalne, masaże. Uszkodzone jądro miażdżyste można też wypalać laserem, ale to też nie hamuje w pełni postępów choroby. W zaawansowanych przypadkach potrzebna jest interwencja chirurgiczna. Dotychczas pacjentom z degeneracyjną chorobą dyskową kręgosłupa usuwano uszkodzoną część dysku i wszczepiano tytanowy wspornik, usztywniający kręgosłup na tym odcinku. Często też nic nie wszczepiano, ale z czasem zmiany zwyrodnieniowe w tym miejscu się nasilały.

Żelowy zamiennik


Opracowana w Stanach Zjednoczonych metoda leczenia dyskopatii polega na zastąpieniu uszkodzonego dysku, a konkretnie jednej jego części - jądra miażdżystego, specjalnym żelowym woreczkiem. Jest to profilaktyka postępu zmian degeneracyjno-zwyrodnieniowych kręgosłupa. Metodę tę od lat z powodzeniem stosuje się już w Europie Zachodniej. - Zaletą wszczepienia protezy żelowej jest zabezpieczenie pacjenta przed dalszymi procesami zwyrodnieniowymi w stawach międzykręgowych kręgosłupa. Jest to metoda o wiele mniej obciążająca dla pacjenta, niż usunięcie całego chorego dysku i zastąpienie go metalową protezą. Wszczepienie samego jądra miażdżystego jest mniej obciążające dla pacjenta. Nacięcie na skórze ma zaledwie trzy centymetry. - Niestety nie każdy chory kwalifikuje się do zabiegu. Warunkiem jest nieuszkodzony pierścień dysku i niezbyt zaawansowany wiek - mówi dr Aleksander Winiarski z Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji w Zakopanem, który brał udział w pionierskiej operacji.

Komputer kontra kręgosłup


Zmiany zwyrodnieniowe dysków i całego kręgosłupa postępują z wiekiem. Już samo uszkodzenie części krążka międzykręgowego wywołuje ból. Z czasem dochodzi do zniszczenia całego krążka, co jest powodem nasilenia dolegliwości bólowych i dalszych zmian zwyrodnieniowych. Bóle krzyża to cena, jaką płacimy za rozwój cywilizacji. Zbyt wiele czasu spędzamy w zabójczej dla kręgosłupa pozycji siedzącej, do tego jeszcze się garbimy i nieumiejętnie podnosimy ciężary. Schorzenia kręgosłupa to choroba zawodowa kierowców, listonoszy czy sportowców. Jak wykazały badania, siedzenie przed komputerem jest gorsze dla kręgosłupa niż oglądanie telewizji, ponieważ przed telewizorem możemy zmieniać pozycję. Dlatego jedna godzina przed komputerem szkodzi tak, jak dwie przed telewizorem. Zamiast szukać rozrywki przed ekranem, lepiej spędzać czas aktywnie - zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Ich niedojrzały i obciążony procesami wzrostowymi kręgosłup jest szczególnie wrażliwy. Do obciążenia kręgosłupa przyczynia się także stres w pracy. Zestresowani "kulimy się" w sobie, a postawa "zbitego psa" sprzyja wadom kręgosłupa. Konieczne są przerwy w pracy, ćwiczenia rozluźniające i oczywiście - wygodne krzesła.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki