Logo Przewdonik Katolicki

Papieski komiks

Natalia Budzyńska
Fot.

Wśród wielu biografii Papieża Jana Pawła II ta jest wyjątkowa, choć nie ze względu na treść. Jej forma jest nieco ekscentryczna, choć z drugiej strony, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że książka skierowana jest głównie do młodzieży, to właściwie nie ma w niej nic dziwnego. W Polsce ukazała się pierwsza na świecie biografia Papieża w formie komiksu. Na temat komiksu dyskusje...

Wśród wielu biografii Papieża Jana Pawła II ta jest wyjątkowa, choć nie ze względu na treść. Jej forma jest nieco ekscentryczna, choć z drugiej strony, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że książka skierowana jest głównie do młodzieży, to właściwie nie ma w niej nic dziwnego. W Polsce ukazała się pierwsza na świecie biografia Papieża w formie komiksu.

Na temat komiksu dyskusje będą trwały zawsze. Dla jednych będzie to infantylna zabawa, dla innych forma sztuki. Niektórzy będą przestrzegać przed serwowaniem dzieciom komiksów, twierdząc, że w ten sposób dziecko nie będzie miało ochoty czytać prawdziwej literatury. Rzeczywiście, znamy takich dorosłych, którzy z komiksów nie wyrośli, a widok grupki zaczytanych młodzieńców przy półkach z komiksami w "empikach" jest na porządku dziennym. Z drugiej jednak strony, daleka jestem od przesady: dobry komiks jeszcze nikomu nie zaszkodził.

Skomiksowana Biblia

Nie miejsce tu na dogłębne poruszanie tematu komiksu, bo wcale nie jest to temat krótki. Istnieje całkiem spora grupa fanów komiksu, którą można nawet nazwać subkulturą, ale to temat dla socjologa. Komiksowi entuzjaści mają swoje strony internetowe, pisma specjalistyczne i festiwale międzynarodowe. Dzielą komiksy na przeróżne podgrupy, mają kultowych rysowników i kultowe historie. Buntują się na wartościujące definicje komiksu przedstawione w Encyklopedii powszechnej PWN czy w Słowniku terminów literackich. Przeczytać tam można, że komiks to "gatunek współczesnej kultury masowej", "typ publikacji rozrywkowej", co sugeruje, że komiks to rzecz najprościej mówiąc niepoważna. A przecież nie można odbierać komiksowi możliwości mówienia o sprawach poważnych w sposób nietrywialny. Definicje mówią dalej, że "komiks to fabuła opowiedziana za pomocą obrazków, wspomagana wątłym tekstem o charakterze sensacyjnym, humorystycznym, a czasem przeróbka dzieła literackiego". Antagoniści w tym momencie burzą się najbardziej: nie zgadzają się na przekazywanie treści poważnych w formie tak infantylnej, obawiają się, że pierwowzór literacki na tym traci, a odbiorca głupieje. Dlatego godzą się na "Supermana", "Tytusa, Romka i Atomka" oraz "Kapitana Klossa", ale już nie np. na Biblię.

Średniowieczny komiks

Najciekawsze jest to, że właśnie Biblia była według niektórych prekursorem komiksu. Konkretnie, dwunastowieczna, cysterska Biblia Etienne'a Hardinga. Mimo że definicje encyklopedyczne podają, iż wiek XIX zapoczątkował historię komiksu, wiele fanów twierdzi inaczej, sięgając aż do wieków średnich. Nie jest to zresztą pomysł wzięty "z sufitu". Parę lat temu w szacownej Francuskiej Bibliotece Narodowej miała miejsce wystawa pod tytułem "Komiks przed komiksem" ("La BD avant la BD"), na której zgromadzono wiele cennych średniowiecznych rękopisów. Okazuje się, że w średniowieczu istniał szeroki prąd artystyczny tworzący manuskrypty nie tylko do złudzenia przypominające współczesne komiksy, ale stworzone według praktycznie takich samych zasad. Patrząc na stronę wspomnianej Biblii, trudno ukryć zaskoczenie: kartka podzielona jest na kadry rozdzielone kolorowymi liniami, rysunek jest bardzo narracyjny i pełen dynamizmu, zdarzają się "wyjścia z kadru" i stop-klatki, a krótki tekst opisowy znajduje się w polach między kadrami. W pierwszej połowie XIII wieku pojawiały się zbiory obrazków ułożonych w historie, zawierające nawet kilkadziesiąt stron. Później historie biblijne w taki sposób pokazano dopiero w XX wieku i są to publikacje przeznaczone głównie dla dzieci. W dzisiejszej kulturze, być może podobnie jak w średniowieczu, kultura obrazkowa triumfuje. Wtedy manuskrypty przeznaczone były dla elity, masy miały swoje "komiksy" na ścianach kościołów. Dzisiaj szybciej i wygodniej jest przeczytać historyjkę obrazkową niż grubą księgę.

Obrazkowy Papież

Pierwsza na świecie obrazkowa historia życia Jana Pawła II jest pomysłem francuskich rysowników i składa się z dwóch części: "Powołanie Karola Wojtyły" i "Niestrudzony pielgrzym". Co ciekawe, większość rysunków powstała na podstawie fotografii Adama Bujaka i Arturo Mari. Nie sądzę, że jakiekolwiek dziecko czy nastolatek z własnej woli sięgnąłby po dotychczas wydane biografie Papieża, ale wiem, że z pewnością sięgnie po komiks. I nie ma się czego obawiać - to na pewno nie jest komiks infantylny i traktuje misję "niestrudzonego pielgrzyma" z należną powagą.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki