Logo Przewdonik Katolicki

Życie znaczone miłością do Matki Bożej

Lucyna Muniak
Fot.

Archidiecezja gnieźnieńska pożegnała śp. ks. kan. Henryka Szymańskiego, długoletniego proboszcza i kustosza sanktuarium maryjnego przy parafii pw. Wniebowziętej NMP w Dąbrówce Kościelnej. Kapłani i wierni wspominają go jako człowieka, który z bezgranicznym oddaniem troszczył się o powierzoną sobie wspólnotę parafialną, a jednocześnie czynił bardzo wiele dla krzewienia kultu Matki...

Archidiecezja gnieźnieńska pożegnała śp. ks. kan. Henryka Szymańskiego, długoletniego proboszcza i kustosza sanktuarium maryjnego przy parafii pw. Wniebowziętej NMP w Dąbrówce Kościelnej. Kapłani i wierni wspominają go jako człowieka, który z bezgranicznym oddaniem troszczył się o powierzoną sobie wspólnotę parafialną, a jednocześnie czynił bardzo wiele dla krzewienia kultu Matki Bożej.Świętej pamięci ks. kan. Henryk Szymański zapisał się we wdzięcznej pamięci swoich parafian jako zatroskany duszpasterz, kapłan dziecięcą miłością kochający Matkę Bożą i człowiek na wskroś zwyczajny, otwarty i wsłuchany w ludzkie potrzeby...

Życiowa drogaKs. Henryk Szymański urodził się 16 lipca 1924 roku w Toruniu. Po ukończeniu Liceum Administracyjnego w rodzinnym mieście (1948 r.), wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, a następnie kontynuował swoją formację w Poznaniu (1953-54). 27 maja 1954 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ks. bp. Władysława Suszyńskiego i kilka tygodni później rozpoczął pracę duszpasterską jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, gdzie posługiwał do 1956 roku. W następnych latach był wikariuszem w parafiach: pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie (1956-57), pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława we Wrześni (1957-58) oraz pw. św. Bonawentury w Pakości (1958-61). W sierpniu 1961 roku został mianowany proboszczem parafii w Gościeszynie, a dwa miesiące później w Dąbrówce Kościelnej, gdzie duszpasterzował trzydzieści osiem lat.

Dbał o ludzi i KościółKs. Szymański rozpoczął swoją pracę w parafii pw. Wniebowziętej NMP w Dąbrówce Kościelnej od zakończenia prac budowlanych przy świątyni, które podjęto już okresie dwudziestolecia międzywojennego, lecz nie zdołano dokończyć z powodu wybuchu II wojny światowej. Jak wspominają wierni z dąbrowieckiej parafii, było to śmiałe przedsięwzięcie, wymagające dużego wysiłku i zdolności organizacyjnych, zważywszy na trudności ze strony władz komunistycznych oraz rygorystyczne przydziały materiałów budowlanych. To dzięki księdzu kanonikowi w kościele stanęły piękne ołtarze, a sama świątynia zyskała zewnętrzną elewację - mówi obecny administrator parafii w Dąbrówce Kościelnej, ks. Andrzej Kaczmarek. - Sprawą szczególnej troski były dla niego te wszystkie inicjatywy, które służyły rozwojowi sanktuarium. W tym działaniu nie szczędził sił i środków. Dzięki jego staraniom cudowny wizerunek Wniebowziętej NMP został ukoronowany w 1969 roku przez ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Uporządkował też ofiarowane sanktuarium przez dziesięciolecia wota dziękczynne. Niestety, ozdobna sukienka, wota, a także korony zostały skradzione w 1989 roku. Również i tym razem upór, pomysłowość i umiejętności organizacyjne księdza proboszcza sprawiły, że pięć lat później, w 1994 roku, miała miejsce rekoronacja obrazu, której dokonał ks. abp Henryk Muszyński.
- Bardzo dbał o świątynię, nie tylko tę materialną złożoną ze ścian i dachu, ale przede wszystkim o tę duchową - wspomina Marian Żak, mieszkaniec Dąbrówki Kościelnej. - Miał świetny kontakt z młodzieżą, o czym świadczyły rzesze ministrantów służących do Mszy św.
W 1994 roku ks. abp Henryk Muszyński nadał mu godność kanonika honorowego Świetnej Kapituły Kolegiackiej św. Jerzego na Zamku Gnieźnieńskim.

Śp. ks. kan. Henryk Szymański zmarł 16 grudnia 2004 r. W uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się 18 grudnia na cmentarzu parafialnym w Dąbrówce Kościelnej, uczestniczyli tłumnie nie tylko wierni z dąbrowieckiej parafii, ale także mieszkańcy okolicznych miejscowości. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ks. bp Bogdan Wojtuś, a homilię wygłosił ks. Andrzej Szyndler, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Imielnie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki