Logo Przewdonik Katolicki

Prosto z tartaku

Magdalena Rak
Fot.

Drewniane podłogi, boazerie, a także stolarka okienna i drzwiowa z tego materiału wraca do łask. Architekci sięgają chętnie po ten materiał projektując elewacje, balustrady balkonów czy zadaszenia tarasów. Nie każdy jednak gatunek drewna nadaje się do wszystkiego. Aby elementy drewniane długo zachowały piękno, trzeba je także odpowiednio konserwować, biorąc pod uwagę właściwości...

Drewniane podłogi, boazerie, a także stolarka okienna i drzwiowa z tego materiału wraca do łask. Architekci sięgają chętnie po ten materiał projektując elewacje, balustrady balkonów czy zadaszenia tarasów.


Nie każdy jednak gatunek drewna nadaje się do wszystkiego. Aby elementy drewniane długo zachowały piękno, trzeba je także odpowiednio konserwować, biorąc pod uwagę właściwości poszczególnych gatunków surowca.

Trwały palisander


Podstawową cechą drewna, którą trzeba brać pod uwagę przy stosowaniu go do celów budowlanych jest jego twardość. Wśród krajowych gatunków drewna to pochodzące z drzew liściastych jest na ogół twardsze od pochodzącego z drzew iglastych. Dąb, buk czy orzech rosną wolniej niż na przykład świerk, sosna czy jodła. Drewno z nich jest więc droższe niż pochodzące z drzew iglastych, ale cenę rekompensuje znacznie większa trwałość i odporność na działanie szkodników oraz warunków atmosferycznych. Reguła ta nie dotyczy gatunków egzotycznych Np. iglasty palisander daje drewno twarde, odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Słońce szkodzi


Decydując się na wykończenie wnętrza drewnem trzeba to brać pod uwagę. Miękkie gatunki - takie jak bardzo popularna sosna, jodła czy olcha nie nadają się na intensywnie eksploatowane podłogi (np. w ciągach komunikacyjnych), dobrze sprawdzą się natomiast w sypialniach lub jako wykończenie ścian, pod warunkiem, że pomieszczenie nie jest wilgotne
Warto pamiętać, że jasne gatunki drewna (sosna, świerk) pod wpływem działania słońca żółkną, dlatego też dobrze natychmiast po ułożeniu podłogi czy boazerii zabezpieczyć drewno warstwą lakieru z filtrem chroniącym przed promieniowaniem ultrafioletowym. Warstwa lakieru zneutralizuje też zapach żywicy, który bywa powodem alergii. Pokrycie drewna lakierem chroni je również przed ścieraniem się - pozwalając długo zachować naturalny rysunek słojów.

Odporny orzech


Balustrady balkonów, elementy wykończeniowe elewacji i tym podobne najlepiej wykonać z odpornego na działanie wilgoci i słońca drewna drzew liściastych - orzecha włoskiego czy topoli. W każdym przypadku drewno wystawione na działanie czynników atmosferycznych trzeba zabezpieczyć przed ich wpływem. Specjaliści doradzają pokrycie przynajmniej dwoma warstwami preparatów ochronnych, umożliwiających materiałowi oddychanie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki