Do najstarszej bazyliki archikatedralnej w Polsce 21 maja przybyły dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii Świętej. Towarzyszyli im nie tylko księża proboszczowie, ale także rodzice i katecheci. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ksiądz biskup Grzegorz Balcerek.
Animatorem tego niezwykle radosnego spotkania był redaktor pomocniczny "małego Przewodnika Katolickiego" ksiądz Mateusz Drob. Pierwszokomunijne dzieci przybyły z wielu parafii naszej archidiecezji. Swoje słowo do małych wiernych skierował biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek. - Spotykamy się w białym tygodniu, tygodniu, w którym przyjęliście po raz pierwszy do swego serca Jezusa Chrystusa. Gdy byłem w waszym wieku i przystępowałem do Pierwszej Komunii Świętej, byłem bardzo szczęśliwy. Nie byłoby tej radości, gdybyśmy nie spotkali Pana Jezusa w sakramencie Chrztu Świętego - stwierdził biskup na początku swojej homilii. W dalszej części swego słowa biskup Grzegorz nawiązał do miejsca, w którym nastąpiło spotkanie - Jesteśmy w katedrze, czyli kościele Księdza Arcybiskupa. Tu, w tym kościele stała na ziemiach polskich pierwsza świątynia. Tutaj, jak twierdzi wielu historyków, odbył się chrzest Polski. Tutaj też, w katedrze, poznański biskup udzielał święceń kapłańskich waszym księżom. Katedra jest matką wszystkich świątyń, wszystkich kościołów w naszej archidiecezji.
W dalszej części homilii biskup zwrócił się do rodziców, którym podziękował za wychowanie dzieci ze znakiem krzyża. - Dar wiary przekazali nam nasi praojcowie, dziadowie i ojcowie - podkreślił biskup. Specjalne słowo także skierował do wszystkich przybyłych matek, cytując słowa Matki Urszuli Ledóchowskiej: - "Przyszłość narodu Polskiego jest nie tyle w rękach polityków, ale w rękach matek" - dlatego życzę, żeby udało się wam wychować dzieci na dobrych, szlachetnych i świętych ludzi, a wiemy, że w wychowaniu najważniejszy jest przykład.
Dary, jakie dzieci pierwszokomunijne przyniosły do katedry, to kwiaty, chleb i wino. Na zakończenie tej radosnej uroczystości wszyscy jej mali uczestnicy zostali wraz z księdzem biskupem Grzegorzem Balcerkiem uwieńczeni na pamiątkowych zdjęciach.