Logo Przewdonik Katolicki

Spotkanie młodych

Lucyna Muniak
Fot.

Koncert na Rynku, procesja dominikańska, całonocne czuwanie ku czci Matki Bożej Gankowej ze Świętymi Patronami Europy, a całość zakończona uroczystą Eucharystią o wschodzie słońca - to już tradycja corocznych uroczystości odpustowych w parafii pw. MB Królowej Polski w Żninie. W organizację tegorocznych uroczystości patronalnych mocno zaangażowała się młodzież. W noc poprzedzającą...

Koncert na Rynku, procesja dominikańska, całonocne czuwanie ku czci Matki Bożej Gankowej ze Świętymi Patronami Europy, a całość zakończona uroczystą Eucharystią o wschodzie słońca - to już tradycja corocznych uroczystości odpustowych w parafii pw. MB Królowej Polski w Żninie.
W organizację tegorocznych uroczystości patronalnych mocno zaangażowała się młodzież. W noc poprzedzającą uroczystość Matki Bożej Królowej Polski (z 2 na 3 maja br.) uczniowie żnińskich szkół ponadpodstawowych, Żnińska Ambasada Lednicy wraz z księdzem Hubertem Nowakiem zorganizowali modlitewne spotkanie.
Żywiołowy taniec i śpiew
W ramach wspólnego świętowania na żnińskim Rynku wystąpił zespół "Siewcy Lednicy". Jego członkowie tworzą scenerię muzyczną corocznego spotkania młodych na Polach Lednickich. - Lednica już niedługo, a my chcemy zdążyć zafascynować nią i Chrystusem całą Polskę! Chcemy również zaprosić wszystkich na spotkanie lednickie! - mówili członkowie zespołu. Wszyscy żywiołowo reagowali na wykonywane utwory, a nieco starsi z pewnym zdziwieniem obserwowali żywiołowe tańce młodzieży. Jednak i oni chętnie włączali się do wspólnego śpiewu, szczególnie tak znanych utworów, jak: "Chcemy spożyć Pismo Święte" czy "Błogosławcie Pana" (Psalm 34), które zna i śpiewa już niemal cała Polska.
Procesja i czuwanie
Organizatorzy żnińskiego święta zadbali także o to, by nie zabrakło czasu na wspólną modlitwę. Rozpoczęła się ona uroczystą procesją ulicami miasta do kościoła parafialnego. Uczestniczyli w niej zarówno wierni z parafii, jak również zgromadzeni na wcześniejszym koncercie mieszkańcy Żnina oraz młodzież, która przybyła z różnych stron naszej archidiecezji. Procesji przewodniczył ks. bp Wojciech Polak. W postaci świętych dominikańskich (św. Benedykta, św. Dominika, św. Cyryla i św. Metodego, św. Katarzyny ze Sieny oraz św. Edyty Stein) wcieliła się młodzież ze żnińskich szkół ponadpodstawowych. Wprowadzili oni obraz Matki Bożej Gankowej do kościoła parafialnego pw. MB Królowej Polski. Tutaj po krótkiej, wspólnej modlitwie i po błogosławieństwie udzielonym przez ks. biskupa rozpoczęło się czuwanie ku czci Matki Bożej Gankowej ze Świętymi Patronami Europy. Młodzież wraz ze swoimi opiekunami prowadziła poszczególne godziny czuwania przy obrazie Matki Bożej, przybliżając jednocześnie sylwetki Świętych Patronów Europy. Całość zakończyła uroczysta Msza święta. Młodzi ludzie, wracając do swoich domów, zapewniali, że już niebawem (29 maja) spotkają się ponownie, tym razem nad brzegami jeziora lednickiego.
Tekst i zdjęcie:

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki