Logo Przewdonik Katolicki

Spokojnych snów

Magdalena Rak
Fot.

Sypialnia jest miejscem, w którym spędza się większą część życia, zatem jej wygoda ma podstawowe znaczenie dla naszego samopoczucia i zdrowego snu. Wyspani i wypoczęci korzystamy z życia efektywniej, z większą energią rzucamy się w wir pracy. Oferowane łóżka, komody, szafki, toaletki nocne, lustra oraz szafy mają zastosowanie zarówno w dużych, jak i małych pokojach - dają...

Sypialnia jest miejscem, w którym spędza się większą część życia, zatem jej wygoda ma podstawowe znaczenie dla naszego samopoczucia i zdrowego snu. Wyspani i wypoczęci korzystamy z życia efektywniej, z większą energią rzucamy się w wir pracy.


Oferowane łóżka, komody, szafki, toaletki nocne, lustra oraz szafy mają zastosowanie zarówno w dużych, jak i małych pokojach - dają odrobinę wytchnienia, prywatności, izolując od otaczających nas problemów. Już same nazwy zestawów do sypialni zdają się obiecywać spokój i wytchnienie. Aronia, Stella, Carla, Sara, Laguna, Luna, Barcelona i Wenecja - to tylko próbka tego, co projektantom i sprzedawcom podpowiedziała wyobraźnia.

Ekskluzywne i ekonomiczne


Coraz częściej Polacy decydują się przeznaczyć jedno pomieszczenie w mieszkaniu na sypialnię. W związku z tym do łask wracają meble przez lata prawie zapomniane - łóżka, stoliki nocne, toaletki czy komody. Oferta producentów jest dość szeroka. Wszystkie z wymienionych mebli można kupić zarówno w wersjach ekskluzywnych - z drogich gatunków drewna, kute lub rattanowe i o wyszukanym wzornictwie, jak i w wariancie tańszym - z drewna sosnowego, bądź z okleinowanych płyt MDF lub wiórowych.

Od Baby-Jagi


Najważniejszym elementem łóżka jest rama, na której umieszcza się materac. Najprostsze (a więc i najtańsze) łóżka składają się właściwie tylko z niej. W tym przypadku trudno mówić o nadzwyczajnych walorach estetycznych mebla. Inaczej - gdy łóżko ma wezgłowie.
W ofercie nie brakuje łóżek nawiązujących do stylu rustykalnego, niczym z domku Baby-Jagi. Inne propozycje można określić mianem nowoczesnej klasyki. Są pozbawione ozdób, proste, z reguły też barwione, bądź oklejane w taki sposób, by przypominały naturalne drewno - buk, czereśnię czy wiśnię. W ofercie salonów meblowych bardzo popularne są również okleiny w kolorze olchy, a nawet calvadosu.
Znacznie rzadziej spotyka się meble do sypialni barwione na kolory przypominające egzotyczne gatunki drewna - takie jak mahoń.

Sen w atłasach


Propozycji mebli do sypialni przeznaczonych dla bardziej wymagających klientów praktycznie nie ma ograniczeń ani pod względem materiału, z którego zostały wykonane, ani wzornictwa. I tak, np. miłośnicy antyków mogą zamówić meble mahoniowe, wykonywane w manufakturze według wzorów z dowolnej epoki. Ci, którzy wolą kute - mają do dyspozycji ofertę licznych pracowni kowalstwa artystycznego. Każda z nich ma przynajmniej parę wzorów, na ogół jest też możliwość zaprojektowania mebli na indywidualne zamówienie.
Inne zasługujące na uwagę rozwiązanie to meble obijane tkaniną przypominającą atłas - dotyczy to nie tylko łóżek, ale także stolików nocnych czy toaletek. Urządzając sypialnię, możemy też dowolnie wybierać spośród pasujących stylistycznie do mebla zasadniczego, czyli łoża - szaf, komód, luster i taboretów. Relatywnie często spotyka się połączenia metalu i drewna czy rattanu.
Meble te, z reguły produkowane z myślą o zasobniejszych klientach, są oferowane w sprzedaży katalogowej. Na realizację zamówienia czeka się więc od kilku dni do niekiedy - nawet paru miesięcy.

Zmierzch szafy


Duże firmy produkcyjne oferują całe kolekcje jednolitych stylistycznie mebli. Korzystając z ich oferty, można więc jednolicie urządzić mieszkanie, poczynając od pokoju dziennego, jadalni czy gabinetu, na sypialni czy pokoju wielofunkcyjnym skończywszy. Meble nie są sprzedawane w kompletach, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by kupiwszy łóżko dobrać do niego serwantkę, z założenia wyprodukowaną jako część kompletu do jadalni. Coraz częściej jednak producenci mebli - zwłaszcza tych nieco bardziej ekskluzywnych - nie włączają do swojej oferty tradycyjnych dwu- lub trzydrzwiowych wysokich szaf, zastępując je różnego rodzaju komodami, kredensami czy niższymi szafkami. Być może jest to także związane z upowszechnianiem się szaf wbudowywanych we wnęki, które pozwalają efektywniej wykorzystać miejsce i dają większe możliwości zamaskowania tego tyleż koniecznego, co niezbyt efektownego mebla.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki