Logo Przewdonik Katolicki

Oszczędzają nasze ręce i... wodę

Magdalena Rak
Fot.

W sklepach AGD jest w czym wybierać - zmywarki wolno stojące i do zabudowy, o różnej wysokości i głębokości... w bardzo zróżnicowanych cenach. To, co jeszcze kilka lat temu uznawane było za sprzęt luksusowy, przeznaczony jedynie dla najzamożniejszych, dziś staje się nieodłącznym elementem każdej nowoczesnej kuchni. Pod wspólnym blatem Decydując się na zakup zmywarki, trzeba...

W sklepach AGD jest w czym wybierać - zmywarki wolno stojące i do zabudowy, o różnej wysokości i głębokości... w bardzo zróżnicowanych cenach.


To, co jeszcze kilka lat temu uznawane było za sprzęt luksusowy, przeznaczony jedynie dla najzamożniejszych, dziś staje się nieodłącznym elementem każdej nowoczesnej kuchni.

Pod wspólnym blatem


Decydując się na zakup zmywarki, trzeba w pierwszej kolejności podjąć decyzję o tym, czy bardziej funkcjonalna będzie wolno stojąca, czy przygotowana do zabudowy. Zmywarkę wolno stojącą (np. Amica, Mastercook, Brandt, Whirlpool, Siemens i inne) ustawia się zazwyczaj pomiędzy szafkami kuchennymi i przykrywa je wspólnym blatem, dlatego warto sprawdzić, czy urządzenie posiada zdejmowaną górną pokrywę. Planując własną aranżację wnętrza, można zdecydować się na zmywarkę, której drzwiczki umożliwiają zamocowanie cienkiej płyty dekoracyjnej. Trzeba jednak pamiętać, że każde dodatkowe "udogodnienie" wpływa na wzrost ceny. Najtańsze modele wolno stojące kosztują 1100 - 1300 zł, najdroższe - grubo ponad 3000 zł. Urządzenia przeznaczone do zabudowy są od 15 do 40 procent droższe, niż wolno stojące. Sprzedawane są bez górnego blatu i płyty czołowej, które zakłada się później.

Na pięć kompletów


Zmywarki montuje się w ciągu szafek kuchennych, dlatego ich wymiary muszą być dopasowane do wysokości i głębokości mebli. Najpopularniejsze urządzenia mają szerokość 45 lub 60 cm. Od szerokości zmywarki zależy jej pojemność, czyli liczba kompletów nakryć stołowych, które jednorazowo można umyć. W węższych urządzeniach mieści się od ośmiu do dziewięciu kompletów naczyń, w szerszych aż dwanaście. Jeżeli jednak w kuchni jest niewiele miejsca na typową zmywarkę, można zdecydować się na zmywarkę o mniejszych wymiarach, np. o szerokości 55 i głębokość zaledwie 46 cm. Zmieści się w niej najwyżej pięć kompletów nakryć, więc stanowi idealne rozwiązanie dla małych rodzin. Taka zmywarka przypomina wyglądem kuchenkę mikrofalową i zajmuje prawie tyle samo miejsca. Można ją ustawić na blacie kuchennym lub wbudować w szafkę. Niektóre modele małych zmywarek są otwierane od góry, a jej drzwiczki po zamknięciu stanowią przedłużenie blatu.

Tylko 20 litrów


Wnętrze zmywarki oraz wewnętrzna strona uchylnych drzwi powinny być wykonane z materiału odpornego na korozję, np. stali nierdzewnej. Wbrew panującym opiniom współczesne zmywarki należą do bardzo oszczędnych urządzeń, zarówno pod względem zużycia wody, jak i energii elektrycznej. Największe zmywarki zużywają w cyklu normalnego zmywania (mycie wstępne, zmywanie i płukanie) około 20 litrów wody. Dla porównania - myjąc taką ilość naczyń ręcznie, pod bieżącą wodą, zużywa się od 75 do 90 litrów wody. Zużycie wody będzie większe również wtedy, gdy do zmywania napełni się komory zlewozmywaka. Objętość dwóch komór wynosi średnio około 20 litrów, a podczas takiego zmywania wodę w komorach trzeba będzie przynajmniej raz wymienić. Podczas pełnego zmywania dwunastu kompletów zmywarka zużyje od 1,1 do 1,6 kWh energii elektrycznej. Producenci utrzymują, że koszt zakupu zmywarki zwraca się po około dwóch latach.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki