Tymczasem tradycja społecznikowska, nawiązująca do postawy Karola Marcinkowskiego, znalazła wyraz...
Tymczasem tradycja społecznikowska, nawiązująca do postawy Karola Marcinkowskiego, znalazła wyraz w przyznawanych po raz pierwszy w 180-letniej historii Szpitala Przemienienia Pańskiego wyróżnieniach "Bono Servienti". Nagrody wręczono podczas uroczystej gali, wieńczącej jubileusz dawnego Instytutu Sióstr Szarych, dnia 15 grudnia 2003 roku w Galerii u Jezuitów. Wyróżnienia wręczono osobom kultywującym wartości najszczytniejszego dorobku szpitala, w myśl jubileuszowego hasła: "Przeszłość i teraźniejszość dla przyszłości". Ma to szczególne znaczenie dla najdłużej, nieprzerwanie działającego szpitala w Poznaniu przy ulicy Długiej. Szpital został założony w 1823 roku przez siostry św. Wincentego / Paulo, pracujące tam do dziś.
Służba człowiekowi
Gości witały pochodnie i świece, symbolizujące istotę spotkania oraz sens nagrody - tradycyjne wezwanie Szpitala Przemienienia Pańskiego do umiejętności biblijnego dostrzegania blasków życia wśród niełatwej codzienności.
Spośród kandydatur zgłaszanych przez pracowników szpitala Kapituła, której przewodniczył prof. Roman Szulc, mogła dokonać jednomyślnego wyboru. "Bono Servienti" honoruje konkretne osoby służące dobru, wskazując wartości i postawy, którymi kierują się one w wypełnianiu misji - służby, bezpośredniej bądź pośredniej, człowiekowi w zagrożeniu życia i zdrowia. Podkreśla się bezinteresowność budującą międzyludzkie więzi, czyniące ze szpitala miejsce gościnne. Wyróżnienie ma charakter honorowy i nie wiąże się z żadnymi gratyfikacjami.
Nagrodę "Bono Servienti" ("Temu, kto dobrze służy", czy też "Dobrze Służącemu") otrzymało dziewięć osób: dr Florian Kłosowski (Oddział Chirurgii Onkologicznej), mgr Stanisław Paradowski (Pracownia Medycyny Nuklearnej), Renata Stróżniak (pielęgniarka, Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyń D), mgr Maria Szudrowicz (rehabilitantka), Krystyna Świder (pielęgniarka, Oddział Ftyzjopneumonologii), Anna Tomaszewska (kancelaria szpitala), mgr Iwona Wesołowska (pracownik socjalny Hospicjum Palium), dr Franciszek Zerbe (jedna z najdłużej pracujących osób w szpitalu). Specjalne wyróżnienie "Bono Servienti" otrzymał Aleksander Pikosz, dyrektor Poznańskich Zakładów Graficznych, od dawna współpracujący ze szpitalem, wieloletni członek Rady Społecznej.
Monografia szpitala
Dodatkowo uhonorowano prof. Stanisława Zapalskiego, a także współpracowników szpitala: redaktor Jolantę Lenartowicz ("Głos Wielkopolski"), redaktor Dorotę Juszczyk (Radio Merkury) oraz Tomasza Magowskiego, wydawcę "Nowin Szpitalnych", dzięki którego cierpliwości i rzetelności mogła ukazać się tworzona przez ponad 40 autorów monografia "Szpital Przemienienia Pańskiego 1823-2003. 180 lat działalności. Przeszłość, teraźniejszość, dla przyszłości".
Publikacja stanowiła szczególną radość gali zamykającej rok jubileuszowy, którego kalendarium obejmowało m.in. program profilaktyczny "Zdrowie warte Poznania" czy liczne konferencje naukowe. Na trzystu stronach albumowego wydania książki zaprezentowano wybrane aspekty historii medycyny, a także dzieje szpitala, z uwzględnieniem wątków społecznych i architektonicznych, wspomnienia, obecną strukturę oraz zasady działania placówki, wreszcie bogaty materiał ikonograficzny, obejmujący ponad trzysta fotografii.
Zawartość monografii potwierdza, że każdy z pracowników wpisuje swoją krótką historię w długą historię szpitala. Każdy mógł otrzymać "Bono Servienti", każdy może zostać wyróżnionym, jeśli nagroda będzie przyznawana w kolejnych, już nie jubileuszowych latach. Jeśli uda się o niej pamiętać, Nowy Rok ma szansę okazać się lepszy dla historii miasta, szpitala, służby zdrowia i wszystkich nie lękających się służyć dobru.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.










