Logo Przewdonik Katolicki

Ewangelia Czynu

Teresa Nowak
Fot.

Członkowie parafii pw. Świętego Ducha w Koszalinie, są dumni ze swojego proboszcza ks. dr Kazimierza Bednarskiego. To dzięki niemu parafia posiada nie tylko nowoczesny kościół, ale również kompleks budynków służących całej 20-tysięcznej społeczności. Na osiedlu Północnym, na podmokłym terenie, obok powstających bloków mieszkalnych powstała najpierw kaplica, potem ogromna...

Członkowie parafii pw. Świętego Ducha w Koszalinie, są dumni ze swojego proboszcza ks. dr Kazimierza Bednarskiego. To dzięki niemu parafia posiada nie tylko nowoczesny kościół, ale również kompleks budynków służących całej 20-tysięcznej społeczności.Na osiedlu Północnym, na podmokłym terenie, obok powstających bloków mieszkalnych powstała najpierw kaplica, potem ogromna plebania. W 1986 r. zbudowano kościół z kaplicą Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Pierwszy i zarazem obecny proboszcz tej parafii ksiądz prałat Kazimierz Bednarski w 1990 r. powołał w obiektach parafialnych katolicką szkołę podstawową, gimnazjum oraz liceum ogólnokształcące, w których naukę pobiera ponad trzystu uczniów. Opiekę nad dziećmi i młodzieżą sprawuje starannie dobrane grono pedagogiczne. Klasy nie przekraczają dwudziestu uczniów, każda ma dwóch wychowawców. Na drzwiach pomieszczeń klasowych można odczytać nazwiska świętych patronów, którym młodzi powierzyli swoją edukację. - Chociaż szkolnictwo odczuwa teraz skutki niżu demograficznego i klasy pustoszeją do naszej szkoły trudno się dostać, bo jest więcej chętnych niż miejsc. A przecież u nas trzeba płacić czesne. Dla najzdolniejszych są stypendia. Najistotniejsze, że nasi uczniowie są wolni od plag naszych czasów m.in. narkotyków, nikotyny i alkoholu, którymi usiłuje się zatruwać młode organizmy. Nie dziwię się, że rodzicom tak bardzo zależy by właśnie w tej szkole, wolnej od zła mogły wychowywać się ich dzieci - mówi zastępca dyrektora szkoły.
Koszaliński proboszcz, uruchomił też filię poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Na kierunkach: teologia i filozofia kształci się czterystu studentów. Otwarto też studium języków: angielskiego i niemieckiego, z których korzysta ponad siedemset osób.


Caritas


Najbardziej parafianie są zadowoleni z działalności oddziału Caritas, który jak twierdzą, powinien stać się wzorem dla innych społeczności. W soboty, w sklepie parafialnym każdy może otrzymać za darmo bochenek smacznego chleba i litr mleka. Taka pomoc szczególnie przydatna jest rodzinom wielodzietnym. Zresztą z takiego daru serca korzystają również ubodzy mieszkańcy sąsiednich parafii, np. popegeerowskich wsi, gdzie bieda jest bardzo dotkliwa. W okresie Wielkiego Postu i Adwentu taka pomoc jest świadczona codziennie, by w ten sposób szczególnie podkreślić Miłość Chrystusową. W sklepie nie sprzedaje się alkoholu i papierosów. Parafianie będący w szczególnie ciężkiej sytuacji materialnej np. bezrobotni, samotne matki, rodziny wielodzietne, otrzymują bezpłatne bony wartości 50, 100, 200 lub 300 złotych, którymi mogą płacić w sklepie.
Caritas nie dopuszcza by ktokolwiek w tej społeczności czuł się opuszczony i głodny. W sytuacjach awaryjnych, gdy ktoś nagle potrzebuje pomocy, każdy ksiądz tej parafii może podpisać talon w wysokości 50 złotych do zrealizowania w sklepie. Parafialna jadłodajnia codziennie przygotowuje obiady dla dzieci.

Boża apteka


- Przyjechałam tu aż spod Konina, po drogi lek dla mojego chorego na raka męża -zwierza się Janina, klientka parafialnej apteki św. Ducha. - Nie stać mnie na ten specyfik. Ksiądz Bednarski cierpliwie zapoznał się z moim tragicznym losem i sfinansował zakup leku. Bogu dziękować, że są tacy księża! - dodaje. - Mnie też cieszy, że w ten sposób możemy pomóc cierpiącemu człowiekowi. To tak, jakbym pomagał samemu Chrystusowi w Jego dźwiganiu Krzyża. A przecież Chrystus ciągle nas zachęca, byśmy szli za Nim pomagając Mu nieść Krzyż, który zawsze prowadzi do Zmartwychwstania. W naszej aptece zaopatrują się w leki nie tylko nasi parafianie, nie tylko ludność Koszalina, ale również chorzy i ich rodziny nawet z bardzo odległych miast i wsi. Nieodpłatnie przekazujemy leki tym, których nie stać na realizację recept. Tylko w naszej parafii mamy stu leżących chorych, którzy mają u nas założone kartoteki; oni otrzymują leki darmo. Ich warunki materialne są znane parafialnemu zespołowi Caritas - mówi ks. dr Kazimierz Bednarski

Ksiądz pracodawcą


Charytatywna pomoc świadczona przez sklep i aptekę możliwa jest tylko dzięki działalności gospodarczej jakiej podjął się ksiądz proboszcz. - W naszych szkołach, sklepie, aptece i na plebani zatrudniamy 154 osoby. Obowiązuje nas działalność "non profit", czyli bez zysku. Zysk wypracowany przez sklep i aptekę przekazujemy na cele charytatywne. W taki sposób uzyskujemy środki, by pomóc najuboższym. Poza tym zakłady produkcyjne, np. piekarnie, mleczarnie, masarnie i hurtownie przekazują nam pewną część swoich wyrobów nieodpłatnie lub po obniżonej cenie dlatego, że jesteśmy solidnym partnerem płatniczym, nabywającym bardzo duże ilości artykułów - mówi ks. dr Kazimierz Bednarski. W parafialnym budynkach ma też swoje pomieszczenie punkt sprzedaży kurczaków z rożna oraz kiosk z prasą świecką i katolicką. Jest tu nawet wmontowany bankomat.

Proboszcz III 1000-lecia


Ksiądz kanonik Kazimierz Bednarski, w wyniku ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną i Radio Plus, został za swój duszpasterski trud zaliczony do najlepszych Proboszczów III Tysiąclecia. Przedtem otrzymał liczne inne wyróżnienia m.in. nagrodę im. Ks. dr Bolesława Domańskiego, medal Komisji Edukacji Narodowej i tytuł "Zasłużony dla miasta Koszalina". Ostatnio został uhonorowany tytułem Człowieka Roku Pomorza Środkowego, który to konkurs odbywa się pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej.
Ks. Bednarski urodził się w roku 1948 roku w Brzeźnicy nad Wartą. W Radomsku ukończył liceum pedagogiczne, bo takie było życzenie jego rodziców. Początkowo marzył o karierze sportowca. Jednak silniejsze było powołanie kapłańskie. W seminarium rozwijał swój talent pisania wierszy. Zaprzyjaźnił się z wieloma wybitnymi polskimi pisarzami i poetami m.in. Jerzym Zawiejskim, Ernestem Bryllem i Jerzym Andrzejewskim. Jednocześnie otrzymał zgodę na dodatkowe studia pedagogiczne na Papieskim Instytucie Teologicznym w Krakowie, które przydały się w późniejszym tworzeniu szkolnictwa katolickiego w Koszalinie. 9 maja 1976 roku Kazimierz Bednarski otrzymał święcenia kapłańskie. Pierwsze cztery lata swojej kapłańskiej służby poświęcił duszpasterstwu w Karlinie i Drawsku Pomorskim. Potem został proboszczem nowej parafii w Koszalinie, której poświęcił się całkowicie.
Pięć lat temu ks. Bednarski obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Poznańskim, udowadniając tym samym, że "ewangelia czynu" dzisiejszego kapłana domaga się też stałego pogłębiania wiedzy.
Ksiądz Kazimierz Bednarski jest również prezesem diecezjalnej Fundacji Pomocy w Kształceniu Młodzieży Wiejskiej Ks. Biskupa Mariana Gołębiewskiego, która przyznaje stypendia biednej młodzieży z terenów wiejskich. Fundacja ta prowadzi w nadmorskiej miejscowości Pleśna ośrodek rekolekcyjno - wypoczynkowy na osiemdziesiąt miejsc. Dzięki tej Fundacji wielu niezamożnych studentów i studentek otrzymuje stypendia.
Ksiądz Proboszcz myśli także o przyszłości. Niebawem, jeśli tylko parafia otrzyma od władz miasta oczekiwany plac, rozpocznie się budowa średniej szkoły katolickiej wraz z bursą, by w niej mogła kształcić się młodzież wiejska z Pomorza Środkowego. Znając silną osobowość Księdza Prałata, to dzieło wychowawcze zostanie wkrótce zrealizowane.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki