Logo Przewdonik Katolicki

Meble do zabudowy

Magdalena Rak
Fot.

Pomieszczenia o nieregularnym kształcie bardzo trudno umeblować. Często jedynym sposobem na wykorzystanie wnęk czy załomów jest... ich zabudowanie. Meble do zabudowy cieszą się sporą popularnością. Pozwalają na efektywne wykorzystanie nawet bardzo nietypowych wnęk i załomów ścian. Wnętrze takich mebli można zaprojektować praktycznie od początku do końca, zgodnie ze swoimi...


Pomieszczenia o nieregularnym kształcie bardzo trudno umeblować. Często jedynym sposobem na wykorzystanie wnęk czy załomów jest... ich zabudowanie.


Meble do zabudowy cieszą się sporą popularnością. Pozwalają na efektywne wykorzystanie nawet bardzo nietypowych wnęk i załomów ścian. Wnętrze takich mebli można zaprojektować praktycznie od początku do końca, zgodnie ze swoimi potrzebami.

Wszystko na szynach


Podstawowym, najpopularniejszym elementem szaf wbudowywanych we wnęki są tzw. elementy jezdne. Składają się z pary szyn i poruszających się między nimi rolek.
Bywają one metalowe lub z tworzyw sztucznych. One właśnie wprawiają drzwi w ruch. Od ich jakości zależy, jak długo szafa będzie efektywnie służyła. Liczba drzwi istotnie wpływa na cenę mebla. Projektując więc np. szafę korytarzową, warto pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na mebel z drzwiami na całą wysokość, jego wykonanie będzie tańsze niż wtedy, gdy chcemy, aby poszczególne części szafy były zamykane oddzielnie, mimo że w obu przypadkach powierzchnia drzwi będzie niemal identyczna.

Półki na życzenie


Wnętrza takich szaf są projektowane indywidualnie. To, co prezentują montujące je firmy, to na ogół jedynie propozycje. W zależności od potrzeb można zdecydować się na ukrycie wewnątrz samych półek, podzielenie szafy na części przeznaczone dla wiszących ubrań, półki, umieszczenie wewnątrz mniejszych lub większych szuflad - wszystko zależy od fantazji i upodobań. Półki, wieszaki, szuflady czy ostatnio modne kosze budowane są z użyciem elementów drewnianych, aluminiowych bądź stalowych.

Drewno, okleina lub rattan


Same drzwi szaf są na ogół wykonywane z płyt MDF okleinowanych lub lakierowanych. Kolorów i wzorów są dziesiątki - od różnych odcieni bieli, przez kolory imitujące najrozmaitsze gatunki drewna, skończywszy na barwach "chemicznych" - niebieskim, czerwonym czy żółtym.
Popularnym rozwiązaniem są także drzwi lustrzane, optycznie powiększające pomieszczenie.
Ostatnio szczególnie modne, choć równocześnie najdroższe, są drzwi rattanowe. Za takie szlachetne drzwi wraz z szafą instalowaną w starym budownictwie (4 metry szerokości na 3 m wysokości) trzeba zapłacić nawet 5 tys. zł.

Wejście do... szafy


Innym sposobem, bardzo popularnym w krajach anglosaskich, na gospodarowanie wnęki jest zamknięcie jej drzwiami skrzydłowymi. Wewnątrz zagospodarowuje się ją podobnie jak szafę z drzwiami przesuwnymi. "Wejście do szafy" może być identyczne jak pozostałe drzwi wewnętrzne w mieszkaniu, można też optycznie je schować - malując na identyczny kolor jak ściana lub oklejając taką samą tapetą.

Szafy jak nowe

Jeśli nie chcemy decydować się na nową zabudowę czy szafę, ale jedynie odświeżyć starą, wystarczy puszka farby lub nieco samoprzylepnej okleiny meblowej. Nie potrzeba szczególnej wprawy. Przykrych niespodzianek pozwoli uniknąć dobre przygotowanie powierzchni i ścisłe przestrzeganie zaleceń producentów co do postępowania z materiałem.
Niezależnie od tego, czy planuje się szafki malować czy oklejać, trzeba je precyzyjnie wyszorować, osuszyć, a później zmatowić. Wystarczy do tego drobny papier ścierny, którym trzeba precyzyjnie, raz przy razie przeszlifować całą powierzchnię. Ta czynność zagwarantuje laminatowi odpowiednią przyczepność. Po szlifowaniu trzeba oczyścić szafki z pyłu i już można przystąpić do malowania bądź oklejania szafek. Kto zdecyduje się na takie rozwiązanie, ma do wyboru farby akrylowe - rozpuszczalne w wodzie lub olejne. Pierwsze nie wydzielają przykrego zapachu, schną szybko (na ogół kolejną warstwę można malować już po kilku godzinach), ale też są mniej odporne na ścieranie i działanie tłuszczu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki