Poznańska gotycka katedra, będąca najstarszą w Polsce wpierw nosiła tylko wezwanie św. Piotra, do którego później dodano także wezwanie św. Pawła. Wielcy apostołowie są także patronami miasta Poznania.
Święty Piotr, syn Zebedeusza. Jezus powołał go nad Jordanem lub nad jeziorem Genezaret. Od początku wśród apostołów zajmował szczególne miejsce, to właśnie jego - rybaka z Betsaidy Jezus wyznaczył na głowę Kościoła. Święty Piotr odwiedzał Kościoły w Galilei, Saronie, Liddzie, Jafie i Cezarei oraz w Samarii. Był najważniejszym uczestnikiem Soboru Jerozolimskiego. Pracował wśród Żydów i pogan w Antiochii, Koryncie i Azji Mniejszej.
Święty Paweł urodził się w Tarsie, był uczonym rabinem i wielkim prześladowcą uczniów Jezusa. Od momentu spotkania zmartwychwstałego Pana na drodze do Damaszku ok. roku 36 poświęcił Jemu całe swoje życie. Wielki misjonarz, pracował w Damaszku, Jerozolimie, Cyprze, Azji Mniejszej, Macedonii, Grecji, być może nawet w Hiszpanii. Apostoł Narodów był także autorem ksiąg Nowego Testamentu.
Jak głosi tradycja rzymska, św. Piotr i św. Paweł ponieśli męczeńską śmierć w czasie prześladowań Nerona. Jedne źródła podają, że obaj apostołowie ponieśli śmierć w tym samym dniu, w 67 roku. Inne, że św. Piotr zginął w 64 roku. Pewne natomiast jest to, że św. Piotr został ukrzyżowany głową w dół (ponoć na swoją prośbę, bowiem uważał, że nie jest godzien umierać tak samo ukrzyżowany jak Jezus) na stoku wzgórza watykańskiego. Natomiast św. Paweł jako obywatel Rzymu został ścięty mieczem w miejscu zwanym Aquae Salviae. Tradycyjnie już od wieków uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła obchodzona jest w liturgii tego samego dnia. Święci Apostołowie Patronami Kościoła i Rzymu są od 1936 lat.
Tegoroczne obchody święta patronów poznańskiej bazyliki oraz miasta rozpoczęła uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański. W swojej homilii abp Gądecki powiedział m.in.: "Dwadzieścia wieków ludzkości żywiło się i dalej żywi wiarą apostołów Piotra i Pawła. (...) Również tutaj pojawiła się i dojrzewała wiara apostolska w mieście, objętym szczególnym patronatem świętych Piotra i Pawła. Również tutaj pojawiła się wiara trudna do pogodzenia z grecką filozofią i rzymskim poczuciem sprawiedliwości. Również tutaj, charakterystycznej dla pragmatycznego rozumu moralności umiaru, chrześcijaństwo przeciwstawiło bezinteresowną miłość. Rzymskiemu prawu siły - służbę bliźniemu. Kultowi sukcesu - ducha ofiary. Bardziej niż judaizm, hellenizm, czy latinitas - to właśnie chrześcijaństwo stworzyło ostatecznie oblicze Europy, w tym także Poznania."