Logo Przewdonik Katolicki

Boża autoafirmacja

Bogna Białecka
Fot.

"Dobry Bóg dał ci talent bycia kobietą i mężczyzną, talent macierzyństwa i ojcostwa. Młodzieży Bóg daje talent zapału i entuzjazmu, talent radości i pokoju, talent wiedzy i miłości." prof. dr Edward Kaczyński OP Psychologia związana z nurtem New Age propaguje technikę zwaną autoafirmacją. Polega to na tym, by każdego dnia wielokrotnie powtarzać sobie jakieś pozytywnie...

"Dobry Bóg dał ci talent bycia kobietą i mężczyzną, talent macierzyństwa i ojcostwa. Młodzieży Bóg daje talent zapału i entuzjazmu, talent radości i pokoju, talent wiedzy i miłości."
prof. dr Edward Kaczyński OP


Psychologia związana z nurtem New Age propaguje technikę zwaną autoafirmacją. Polega to na tym, by każdego dnia wielokrotnie powtarzać sobie jakieś pozytywnie sformułowane zdanie o sobie, na przykład: "Jestem świetnym artystą, odniosę sukces". Sam fakt powtarzania takiego zdania wg psychologów New Age nieświadomie motywuje nas do odnoszenia sukcesów na danym polu. Osobiście uważam tę ocenę wpływu autoafirmacji za przesadzoną, żałuję jednak, że sam termin "autoafirmacja" zaczął być kojarzony wyłącznie z New Age.
Pozytywne myślenie o sobie i docenianie swoich zdolności jest rzeczywiście bardzo ważne dla rozwoju człowieka. Dlatego z wielką przyjemnością przeczytałam o chrześcijańskiej wersji autoafirmacji. Jest to jeden z motywów przewodnich tegorocznego spotkania młodzieży w Lednicy - Nabożeństwo Talentów.

Najpierw opis działań


Do początków maja każdy mógł przysłać do organizatorów spotkania kartę wypełnioną według wzoru: fotografia ilustrująca talent danej osoby, opis dotychczasowych osiągnięć i drogę pomnażania talentu. Karty te zostały zebrane w Wielką Księgę Talentów. Podczas samego spotkania każdy uczestnik mógł otrzymać Boże pieniądze - ewangeliczne talenty wykute właśnie na tę okazję. Warunkiem było wypełnienie i wrzucenie do skarbony (Lednicki Bank Talentów) Listu gwarancyjnego. W treści listu zawarte było zobowiązanie: "bezwarunkowo i nieodwołalnie zobowiązuję się pomnażać następujące talenty", data i podpis.

Motywacyjny majstersztyk


Od strony psychologicznej jest to majstersztyk. W zabawny sposób prowokuje do zrobienia przeglądu swoich zdolności. W artykule prof. dra E. Kaczyńskiego OP, dostępnym na stronie internetowej spotkania lednickiego, napisane jest m.in.: "Może nie masz poetyckiego talentu Mickiewicza (...), pamiętaj jednak, że Bóg dał Ci talent "rzeźbienia" własnej osobowości. (...) Najważniejszą jednak sprawą jest kształtowanie własnego ludzkiego oblicza i własnej świętości". Jeżeli w ten sposób popatrzymy na siebie, będziemy mogli odkryć swój talent - bycia dobrą matką, gospodarną panią domu, odpowiedzialnym mężem, osobą wprowadzającą dobrą atmosferę. Nie musi być to od razu talent "artystyczny". Fakt podpisania zobowiązania i podania go do publicznej wiadomości każdy człowiek odczuwa jako bardziej wiążący niż jakiekolwiek deklaracje słowne. Badania psychologiczne pokazują, że jeżeli podpiszemy jakieś zobowiązanie i będzie ono dostępne innym ludziom - trudno jest się z niego wycofać (nawet jeśli nie ma to prawnych konsekwencji).
W lednickim "liście gwarancyjnym" jest zawarty dodatkowy punkt wzmagający siłę zobowiązania - za zobowiązanie otrzymuje się zapłatę - symboliczne "Boże pieniądze", działające mocniej niż rzeczywista "zapłata" (to kolejny fakt potwierdzony przez badania psychologiczne). Lednicki talent będzie przypominał wszystkim obdarowanym, że mają się rozwijać.
Cieszę się bardzo z inicjatywy "Bożej autoafirmacji". Tysiące katolików biorących udział w spotkaniu 7 czerwca zobowiązało się do doskonalenia swoich umiejętności zawodowych, artystycznych i międzyludzkich. Myślę, że to wielki potencjał i zachęcam do tworzenia analogicznych banków talentów w parafiach. Można oczywiście podjąć samotną decyzję o rozwoju własnych uzdolnień, jednak gdy pracuje się nad tym w grupie, czuje się do tego większe moralne zobligowanie, przezwyciężając lenistwo.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki