Logo Przewdonik Katolicki

Habemus papam

Michał Zaborowski
Fot.

Narodowa Pielgrzymka Jubileuszu Papieskiego, dziękczynienie Bogu za dwadzieścia pięć lat pontyfikatu Ojca Świętego, będzie wydarzeniem wyjątkowym z kilku powodów. Po pierwsze osiemnastego maja - w pierwszym z zaplanowanych dla pielgrzymów z Polski dniu w Rzymie przypadają osiemdziesiąte trzecie urodziny Jana Pawła II, a także pięćdziesiąta dziewiąta rocznica zdobycia przez żołnierza...

Narodowa Pielgrzymka Jubileuszu Papieskiego, dziękczynienie Bogu za dwadzieścia pięć lat pontyfikatu Ojca Świętego, będzie wydarzeniem wyjątkowym z kilku powodów. Po pierwsze osiemnastego maja - w pierwszym z zaplanowanych dla pielgrzymów z Polski dniu w Rzymie przypadają osiemdziesiąte trzecie urodziny Jana Pawła II, a także pięćdziesiąta dziewiąta rocznica zdobycia przez żołnierza polskiego Monte Cassino. Po drugie, także na ten dzień wyznaczono kanonizację dwojga polskich błogosławionych: s. Urszuli Ledóchowskiej i abp. Józefa Sebastiana Pelczara.


Ponieważ jubileusz pontyfikatu obchodzony jest od dnia 16 października 2002 roku do dnia 16 października bieżącego roku, nic nie stało na przeszkodzie - przekonywał na specjalnie zorganizowanej 2 kwietnia w Sekretariacie Episkopatu Polski konferencji prasowej ks. Tadeusz Nowok, Główny Organizator Pielgrzymki - aby właśnie osiemnastego maja, a nie szesnastego października, Polacy z kraju i zagranicy udali się z Narodową Pielgrzymką do Watykanu.
Na konferencji przedstawiono po raz pierwszy logo upamiętniające 25-lecie pontyfikatu, a zarazem znak, pod którym odbywać się będzie Narodowa Pielgrzymka. Jego głównym motywem są słowa HABEMUS PAPAM, którymi szesnastego października 1978 roku o godzinie 18.45 kardynał Pericle Felici ogłosił wybór nowego Papieża.
Można się domyślać, że zamysłem samego Jana Pawła II było, by jego rodacy świętowali jubileusz papieski, dziękując Bogu także za dar dwojga nowych polskich świętych. Wychodząc niejako naprzeciw oczekiwaniom Ojca Świętego, podczas konferencji przybliżono życie i dzieło tych wielkich postaci.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki