Logo Przewdonik Katolicki

Przepisy szczegółowe dotyczące I Komunii Św. obowiązujące dzieci w archidiecezji poznańskiej

ks. Benedykt Glinkowski
Fot.

Poza przepisami dotyczącymi Kościoła powszechnego istnieje także dokument, w którym można odnaleźć pewne uściślenia i wyjaśnienia związane z uroczystością I Komunii Świętej w naszej archidiecezji. Arcybiskup poznański 22 listopada 1996 roku podpisał Dekret o uroczystościach I Komunii Św. w archidiecezji Poznańskiej, w którym postanawia m.in.: 1. Uroczystość Pierwszej Komunii...

Poza przepisami dotyczącymi Kościoła powszechnego istnieje także dokument, w którym można odnaleźć pewne uściślenia i wyjaśnienia związane z uroczystością I Komunii Świętej w naszej archidiecezji. Arcybiskup poznański 22 listopada 1996 roku podpisał Dekret o uroczystościach I Komunii Św. w archidiecezji Poznańskiej, w którym postanawia m.in.:
1. Uroczystość Pierwszej Komunii świętej dzieci należy urządzać w parafii w okresie wiosennym – tzn. w maju lub w czerwcu (przed wakacjami szkolnymi).
2. Pierwsza Komunia Święta – zgodnie z polskim zwyczajem – powinna być udzielana dzieciom w sposób uroczysty, wyłącznie w niedzielę, w godzinach przedpołudniowych, z wykluczeniem innego dnia tygodnia.
3. Pierwsza Komunia Święta dzieci należy do najważniejszych uroczystości parafialnych, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby zarówno wystrój świątyni, jak i sam przebieg liturgii eucharystycznej był godny i odświętny.
4. Duszpasterze zachęcą rodziców, aby na uroczystość Pierwszej Komunii świętej swego dziecka zaprosili rodziców chrzestnych.
5. Należy praktykować tzw. „biały tydzień”, przedłużający przeżycia minionej niedzieli i pogłębiający kult eucharystyczny.
6. Do pierwszej Komunii Świętej dzieci mają być ubrane odświętnie, według miejscowego zwyczaju (...).
7. Należy zrezygnować z takiej formy przystępowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej, która wiązałaby się z upokorzeniem czy nawet napiętnowaniem dziecka, w przypadku, gdy rodzice z powodu przeszkody nie mogą przyjąć Komunii Świętej.
8. Zachowując należną świeckim katolikom autonomię w zakresie spraw, które ich dotyczą – duszpasterze zachęcą rodziców, aby na przyjęciu pierwszokomunijnym nie było napojów alkoholowych. Sprawę tę należy omówić wyłącznie z rodzicami.
9. Dla uniknięcia pomówień ze strony środowisk wrogich Kościołowi – należy zlecić świeckim, wybranym z grona rodziców, zbieranie ofiar na kwiaty do dekoracji kościoła oraz pośredniczenie w zakupie okolicznościowych dewocjonaliów, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Arcybiskup Metropolita Poznański wydał przedstawione zarządzenia, mając na uwadze nauczanie i praktykę Kościoła, jak również potrzebę zachowania wartościowych i pięknych tradycji religijnych w parafiach, a także cennych obyczajów rodzinnych, ukochanych przez wiernych i słusznie kultywowanych, odnoszących się do tradycji uroczystości pierwszokomunijnych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki