Logo Przewdonik Katolicki

Co nas czeka w motoryzacji

Grzegorz Wojtaszek
Fot.

Wszystkie zmiany i nowinki pojawiające się w motoryzacji według zapewnień producentów mają na celu zapewnienie kierowcy i pasażerom maksimum bezpieczeństwa, komfortu oraz wygody. Przyjrzyjmy się niektórym z nich. Jeden z producentów samochodowych zamierza wprowadzić do swoich aut system, który potrafiłby przewidzieć grożące niebezpieczeństwo na drodze, np. oblodzenia...

Wszystkie zmiany i „nowinki” pojawiające się w motoryzacji według zapewnień producentów mają na celu zapewnienie kierowcy i pasażerom maksimum bezpieczeństwa, komfortu oraz wygody.

Przyjrzyjmy się niektórym z nich. Jeden z producentów samochodowych zamierza wprowadzić do swoich aut system, który potrafiłby przewidzieć grożące niebezpieczeństwo na drodze, np. oblodzenia nawierzchni, i w wyniku pojawiającego się zagrożenia, system ten uaktywniałby funkcje zabezpieczające przed pojawiającymi się trudnościami – np. na wyświetlaczu pojawi się informacja o konieczności zmniejszenia prędkości jazdy. System ten także w razie wypadku potrafi według zapewnień producenta zapewnić wszystkim podróżującym samochodem maksymalne bezpieczeństwo, np. zmienia ustawienia foteli oraz odpowiednio reguluje pasami bezpieczeństwa, tak, by w razie kolizji kierowca i pasażerowie byli odpowiednio zabezpieczeni. System ten pozwala także na uaktywnianie poduszek powietrznych kilkustopniowo, w zależności od wagi kierowcy lub pasażera oraz od siły uderzenia.
Bardzo wiele w najbliższej przyszłości wydarzy się także w dziedzinie tzw. „aktywnego bezpieczeństwa”, a więc w elektronicznych systemach, takich jak: ABS, ESP, EDS, ASR itp. Już niedługo należy się spodziewać systemu wspomagającego hamowanie, który prawdopodobnie będzie polegać na tym, że kierowca tylko raz naciśnie na dźwignię hamulca, a resztą – siłą oraz długością hamowania zajmie się odpowiedni system elektroniczny.
W opracowaniu są już takie systemy, które pozwalałyby na uruchomienie oraz sterowanie pewnymi urządzeniami, takimi jak: radio, klimatyzacja, telefon komórkowy, nawigacja satelitarna, autoalarm za pomocą głosu, bez odrywania rąk od kierownicy i wzroku od jezdni, bo tak naprawdę temu służą te ulepszenia. Już niedługo jeden z producentów telefonów komórkowych będzie miał w ofercie telefon z możliwością wybrania odpowiedniego numeru za pomocą głosu. W samochodzie będzie można rozmawiać poprzez zainstalowanie mikrofonu oraz odpowiednich głośników, nawet wtedy, gdy telefon będzie się znajdował w torebce na tylnym siedzeniu.
Kwestią czasu jest także możliwość korzystania w aucie z internetu.
Dużo zmian szykuje się także w nadajnikach radiowych montowanych w samochodach. Wprowadza się mianowicie do sprzedaży radia cyfrowe, które mają nieporównywalnie lepszą jakość odbioru i dźwięku oraz posiadają możliwość odbioru większej liczby stacji radiowych. Radio cyfrowe zapewnia także automatyczne strojenie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki