Logo Przewdonik Katolicki

Moto informacje

Grzegorz Wojtaszek
Fot.

Inteligentne lampy W niektórych luksusowych samochodach, np. audi A8, montuje się, sterowane elektronicznie, lampy oświetlające, które oświetlają zakręty. Z biegiem czasu, tak jak w wypadku innych nowości, należy się spodziewać, że lampy te trafią, prędzej czy później, do aut bardziej "masowych". System ten polega na zamontowaniu w samochodzie dwóch dodatkowych reflektorów:...

Inteligentne lampy


W niektórych luksusowych samochodach, np. audi A8, montuje się, sterowane elektronicznie, lampy oświetlające, które oświetlają zakręty. Z biegiem czasu, tak jak w wypadku innych nowości, należy się spodziewać, że lampy te trafią, prędzej czy później, do aut bardziej "masowych".
System ten polega na zamontowaniu w samochodzie dwóch dodatkowych reflektorów: prawego i lewego oraz sterownika. Lampy te posiadają możliwość oświetlania "wnętrza" zakrętu (poprzez sterownik, który analizuje zmiany w kierunku jazdy), zyskujemy w ten sposób niewątpliwie o wiele lepszą widoczność.
Trwają prace nad stworzeniem lamp, które samoczynnie będą dostosowywać się do panujących na drodze warunków. Intensywność, długość oraz szerokość oświetlenia drogi będzie się zmieniała w zależności od panujących warunków atmosferycznych.

Zamiast atlasu - urządzenie nawigacyjne


Kierowcy posiadający w swoich samochodach odbiornik GPS mogą nabyć elektroniczną szczegółową mapę Polski z nawigacją głosową, która wskazuje między innymi aktualną pozycję auta. Wystarczy podać urządzeniu punkt docelowy, do którego kierowca chce dotrzeć, a system sam obliczy najlepszą i najkrótszą trasę. Kierowca jest przez system "prowadzony" - od miasta do miasta, następnie ulica po ulicy - do wytyczonego celu.

Uwaga na komórki


Wielu producentów samochodowych ostrzega, że korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie prowadzenia samochodu może mieć negatywny wpływ na prace niektórych elektronicznych układów, które mogą być zakłócane przez pole elektromagnetyczne wydzielane przez telefon komórkowy. Niektórzy producenci nakłaniają wręcz do niekorzystania z telefonu w czasie jazdy.
Podkreśla się, że im więcej w samochodzie tzw. elektroniki, tym większe jest niebezpieczeństwo. Ryzyko jest tym większe, że zakłócenia mogą dotyczyć także układów mających wpływ na bezpieczeństwo prowadzenia auta - związanych z hamulcami czy pracą silnika.

Auto z Internetu


Pojawiła się w Polsce możliwość kupienia samochodu za pośrednictwem Internetu. Klient charakteryzuje, jaki samochód go interesuje - podaje więc markę, model, wyposażenie, kolor oraz granicę cenową. Następnie pracownicy portalu internetowego wyszukują dla klienta oferty jak najkorzystniejsze. Mając podpisane umowy o wzajemnej współpracy z wieloma salonami samochodowymi, mogą zaproponować klientowi niższe ceny.
W wielu krajach europejskich ta forma sprzedaży jest mocno rozpowszechniona. Ze względu na małe jeszcze zaufanie do robienia zakupów przez Internet czy z powodu często małej wiarygodności firm, w Polsce ta forma sprzedaży występuje w ilościach śladowych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki