Logo Przewdonik Katolicki

Światło pomocy

PK
Fot.

Ponad 4,5 miliona wigilijnych świec zamierza rozprowadzić Caritas Polska, organizator Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Ogólnopolska akcja ruszyła w pierwszą niedzielę Adwentu i potrwa do świąt. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. Po raz trzeci dzieło wigilijnej pomocy jest wspólnym przedsięwzięciem trzech organizacji charytatywnych...

Ponad 4,5 miliona wigilijnych świec zamierza rozprowadzić Caritas Polska, organizator Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Ogólnopolska akcja ruszyła w pierwszą niedzielę Adwentu i potrwa do świąt. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom.

Po raz trzeci dzieło wigilijnej pomocy jest wspólnym przedsięwzięciem trzech organizacji charytatywnych Caritas Polska, Eleos Kościoła prawosławnego oraz Diakonii Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Ekumeniczną ideą pomocy jest wspólny symbol - świeca. W Kościele prawosławnym jest to "Eleos", żółta, pachnąca miodem, a w "Diakonii", w Kościele ewangelicko-augsburskim - biała świeca z wizerunkiem krzyża i korony będąca symbolem Bożego Miłosierdzia.

Za uśmiech dziecka


Dzieło wigilijnej pomocy prowadzonej od 9 lat przez Caritas polega na rozprowadzaniu w okresie Adwentu na terenie całego kraju specjalnych świec, które w Wigilię Bożego Narodzenia są zapalane na polskich stołach w miejscu przeznaczonym tradycyjnie dla nie zapowiedzianego gościa. Ideą Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom jest symbolika światła i ciemności. Światło kojarzone jest z nadzieją i miłością. Wigilijna świeca jest znakiem gotowości dzielenia się miłosierną miłością z tymi, którzy nie mogą w pełni przeżyć radości Świąt Bożego Narodzenia: dziećmi ubogimi, opuszczonymi, zaniedbanymi, pokrzywdzonymi w wyniku klęsk żywiołowych oraz sierotami.

- Zapalając świecę na świątecznym stole, otwieramy nasze serca na potrzeby nieoczekiwanego gościa. Tym gościem są zaniedbane, opuszczone lub osierocone dzieci. Kupując tę niezwykłą świecę, wnosimy swój skromny, a przecież tak wielki, wkład w poprawę ich losu - mówi ks. Mateusz Żarnowiecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Wigilijny gest


Oprócz logo Caritasu, w tym roku na świecy umieszczono wizerunek św. Rodziny oraz hasło "Umiłować Chrystusa".

- Hasło to ma zwracać uwagę na przesłanie miłości, jakie pozostawił nam Jezus, gdy nauczał: co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili - wyjaśnia o. Hubert Matusiewicz, wicedyrektor Caritas Polska. Istnieje istotna relacja między miłością do Boga i miłością do człowieka. Bóg objawia się nam jako bogaty w miłosierdzie. Gest miłosierdzia jest darem wzajemnym - wzbogaca przyjmującego i dającego. Prawdziwie miłować może tylko ten, kto przeżywa swoje człowieczeństwo tak, że umie stawać się darem dla innych. Wigilijna świeca jest znakiem takiego daru serca.

Statystyka serca


Pozyskane z ogólnopolskiej sprzedaży świec środki finansowe pozostają w parafialnych zespołach Caritas lub są przekazywane do dyspozycji Caritas diecezjalnych na lokalne programy. Rok temu dochód z akcji sięgnął 14 milionów złotych, świece Caritas kupiło 4,5 miliona osób. Z bezpłatnych letnich kolonii w całym kraju skorzystało ponad 100 tysięcy dzieci.

Na terenie archidiecezji poznańskiej rozprowadzono 180 tysięcy świec na łączną kwotę 360 tysięcy złotych. Dzięki temu na letni wypoczynek mogło wyjechać 10 tysięcy dzieci z najuboższych rodzin archidiecezji.

Zebrane podczas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom fundusze wydawane są na całoroczne dożywianie najmłodszych oraz na organizowanie wakacyjnych i zimowych wyjazdów dla dzieci ubogich, zaniedbanych i pozostawionych samym sobie. Część pieniędzy ze sprzedaży zostało przeznaczonych na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji. Z pozyskanych środków w tym roku skorzystają także placówki prowadzone przez Caritas na terenie całego kraju: domy samotnej matki, ośrodki rehabilitacyjne, świetlice środowiskowe, ogniska wychowawcze dla dzieci z rodzin zagrożonych patologiami. Część pieniędzy trafi również na doraźną pomoc rodzinom wielodzietnym

Tak jak w latach ubiegłych, Caritas 10 groszy od każdej świecy w geście solidarności przeznaczy na pomoc dzieciom poza granicami naszego kraju. Pieniądze mają trafić na Białoruś oraz Ukrainę. Oprócz wigilijnych świec Caritas Polska proponuje też bożonarodzeniowe kartki pocztowe. Dostępne są one w sześciu wzorach. Przedstawiają uśmiechnięte dzieci, a także świąteczne symbole, jak choinki czy bombki. Na każdej z nich znajduje się logo Caritas Polska, nazwa Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom lub symbol wigilijnej świecy. Proponowana cena sprzedaży świec w przyparafialnych kioskach wynosi: mała 4, duża 10 złotych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki