Logo Przewdonik Katolicki

„Zniszczyć świętego. Śledztwo w sprawie prześladowania o. Pio” Renzo Allegri

„Zniszczyć świętego. Śledztwo w sprawie prześladowania o. Pio” Renzo Allegri

Gdy do San Giovanni Rotondo przybywało tysiące osób spragnionych spotkania z ojcem Pio, w Watykanie przygotowywano kolejne powody, by zakazać wiernym jakichkolwiek kontaktów z zakonnikiem.

Na najsłynniejszym obecnie świętym XX wieku do końca życia ciążyło aż pięć zarzutów. Ta książka to wstrząsający zapis drogi do zbawienia, którą ojciec Pio przebył pośród brutalnych oskarżeń i zniewag. Renzo Allegri publikuje w niej nieznane dotąd materiały dotyczące prześladowań, które dotknęły Ojca Pio ze strony kościoła szczególnie w dwóch okresach: od 1919 do 1933 roku oraz po 1960 roku. Włoch dotarł do wcześniej niepublikowanych treści z Tajnych Archiwów Watykańskich i Świętego Oficjum, które obejmowały dziesiątki pękających w szwach teczek zawierających listy z donosami, raporty z przesłuchań, zapiski z dochodzeń, wizytacji apostolskich, badań lekarskich i ekspertyz, informacje o procesach oraz wyrokach. Swoją pracę oparł również na świadectwach osób, które bezpośrednio znały Ojca Pio: zakonnikach, księżach i wiernych z San Giovanni Rotondo. Wszystkim zadawał to samo pytanie: „Jak wytłumaczyć fakt, że tak wielu wysokich dostojników kościelnych potępiło o. Pio, a mimo to Kościół uznał go za jednego z największych świętych w dziejach?”. Wiele z dokumentów dotyczących oskarżeń rzucanych pod adresem kapucyna, powierzyli mu również „duchowi synowie Ojca Pio” – najbliżsi współpracownicy świętego: Giuseppe Pagnossini, Emanuel Brunatto i Francesco Morcaldi.  Ich prywatne zbiory są dowodem na to, że wydane przez Święte Oficjum 5 wyroków skazujących kapucyna było bezpodstawnych.
 
„Książka Renzo Allegriego jest głębokim dziełem, wnikliwie opisującym drogę duchowego cierpienia świętego ojca Pio. Być może to cierpienie, które czyniło ogromną ranę w jego sercu, było o wiele trudniejsze do zniesienia niż ból fizyczny.
Po przeczytaniu tej książki jeszcze dobitniej uświadamiamy sobie, jak wielkim świętym był stygmatyk z Pietrelciny. Odkrywamy w niej obraz cierpiącego Chrystusa, może więcej – Jego oblicze, które przybiera rysy świętego zakonnika. Dowiadujemy się o kierowanych przeciw o. Pio oskarżeniach, na które nie odpowiada, i o pomówieniach, wobec których przyjmuje postawę milczenia. Przykład świętego ojca Pio uczy nas, którzy chcielibyśmy mieć jak najlepszą opinię u innych i zabiegamy o nią nawet za cenę utraty własnej autentyczności, że cierpienie znoszone w milczeniu staje się największą modlitwą, bo wie o nim tylko sam Bóg.”
ks. Jarosław Cielecki, dyrektor Agencji Telewizyjnej Vatican Service News
 

Renzo Allegri – urodził się 25 lipca 1934 roku w Weronie. Jest włoskim dziennikarzem i pisarzem. W 1967 roku rozpoczął swoją pierwszą pracę nad artykułem poświęconym świętemu Ojcu Pio. Od tej pory zdążył napisać o kapucynie z San Giovanni Rotondo setki artykułów oraz 9 książek. W Polsce właśnie ukazuje się najnowsza z nich - „Zniszczyć świętego. Śledztwo w sprawie prześladowania O. Pio”. Jako autor kilku biografii o Ojcu Pio przyczynił się do stworzenia scenariusza filmu „Padre Pio”, który został w 2000 roku wyreżeserowany przez Carla Carlei. Włoch mieszka obecnie na wzgórzach Sansomaggiore. Ma dwóch synów: Roberta, który także jest dziennikarzem oraz Nicolę - fotografa.
 
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Esprit w marcu 2020

KSIĄŻKA DOSTĘPNA TUTAJ: http://bit.ly/2w3dVzs

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki