Logo Przewdonik Katolicki

Fotowoltaika, aby żyło nam się po prostu lepiej

| 22.01.21r

W ciągu ostatnich kilku lat instalacje fotowoltaiczne powiły się na wielu dachach polskich

W naszym kraju działa już ponad 357 tysięcy mikroinstalacji o mocy przekraczającej 2,4 GW. To moc większa niż moc, piątej co do wielkości elektrowni w Polsce, elektrowni Połaniec. Sęk w tym, że Połaniec wypuszcza co roku do atmosfery ponad 8 milionów ton dwutlenku węgla, 8 tysięcy ton dwutlenku siarki i 7 tysięcy ton tlenku azotu. Oraz setki ton pyłów. A to właśnie te gazy i pyły są odpowiedzialne za kwaśne deszcze, smog oraz globalne ocieplenie. I to pomimo tego, że jest obecnie jedną z nowocześniejszych elektrowni w Polsce. Co to oznacza?

Czyste powietrze i środowisko
Dzięki tysiącom osób, które zdecydowały się na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych do atmosfery nie trafia co roku olbrzymia ilość gazów i pyłów. A korzystamy z tego wszyscy. Dzięki nim - naszym sąsiadom, znajomym oraz całkiem obcym ludziom - mamy czystsze powietrze i zdrowsze jedzenie, które nie ma kontaktu z kwaśnymi deszczami, czy groźnymi pyłami.
Jednak to nie wszystko. Właściciele instalacji fotowoltaicznych nie tylko przykładają rękę do zmniejszania ilości szkodliwych gazów i pyłów dostających się do atmosfery, ale otrzymują też znacznie mniejsze rachunki za prąd.

Praktycznie darmowy prąd
Instalacja fotowoltaiczna to prawie darmowy prąd. Dlaczego nie całkowicie darmowy? Ze względu na opłaty stałe doliczane do każdego rachunku. Jednak ich wysokość to tylko kilkanaście złotych miesięcznie i płacić je muszą wszyscy.
Właściciele paneli słonecznych mogą oddać do sieci nadmiar energii elektrycznej produkowanej w okresie dużego nasłonecznienia. Nadmiar nie jest jednak tracony, ponieważ rozliczenie odbywa się w cyklu rocznym, z nadwyżki zgromadzonej w ciągu dnia lub latem, można korzystać w nocy, albo zimą. Zgodnie z obowiązującym prawem zakład energetyczny zobowiązany jest zwrócić 0,8kWh za każdą 1 kWh przekazaną wcześniej do sieci. Czyli przy dużej produkcji wiosną i latem można wytworzyć sobie zapas prądu który będzie można odebrać zimą gdy instalacja ma mniejszą produkcję.

Ile wynoszą oszczędności
Mniejsze rachunki to oczywiście spora oszczędność. Szczególnie obecnie, kiedy ceny prądu gwałtownie rosną z każdym rokiem. Przy miesięcznych rachunkach w wysokości 250 złotych i po odjęciu kosztów stałych, które z reguły wynoszą około 12 złotych, co miesiąc w kieszeni zostaje 238 złotych. Oznacza to 2 856 złotych oszczędności rocznie.

Jak sfinansować instalację fotowoltaiczną?
Instalacje fotowoltaiczne nie są tanie. Zakup paneli słonecznych, których moc pozwoli wygenerować ilość energii elektrycznej odpowiadającej rachunkom w wysokości 250 złotych, to wydatek rzędu 19 tysięcy złotych. Bardzo poważna kwota.
Osoby posiadające oszczędności mogą po prostu zapłacić przelewem. Jest to najprostszy sposób a instalacja od razu daje korzyści w postaci oszczędności na rachunkach.
Jednak inwestycję można sfinansować z preferencyjnego kredytu fotowoltaicznego, którego rata jest z reguły niższa niż wysokość rachunku za prąd.
Pamiętajmy też, że ciągle możemy korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala wszystkim osobom rozliczającym się na zasadach ogólnych odliczyć od dochodu do 53 tysięcy złotych. W przypadku instalacji, o której mówimy, dostaniemy z powrotem 3 230 złotych.
Pieniądze te można przeznaczyć oczywiście na dowolny cel, albo na spłatę rat kredytu przez kolejne półtora roku. I wtedy od pierwszego dnia można doceniać korzyści posiadania dostępu do praktycznie darmowej energii elektrycznej.
Okres spłaty instalacji wynosi 6-7 lat. A po tym czasie prąd staje się naprawdę darmowy. I można korzystać z niego przez kolejne 20-25 lat, ponieważ panele fotowoltaiczne pracują z reguły bezawaryjnie ponad 30 lat. I każdego roku, przez 20-25 lat, zostaje nam w kieszeni kilka tysięcy złotych. Albo więcej, jeśli ceny energii elektrycznej będą rosnąć w dotychczasowym tempie.

Jak zamontować panele słoneczne?
Projektowanie i montaż instalacji fotowoltaicznej w sunvival.pl trwa około 10 dni. Więcej czasu potrzebuje zakład energetyczny na przyłączenie instalacji do sieci i co ważniejsze wymianę licznika na dwukierunkowy - czyli taki który pozwala zliczać nie tylko pobór ale i produkcję prądu. Te formalności zajmują zakładowi energetycznemu przeważnie do 30 dni.
Jeśli więc chcemy zdążyć przed wiosną i latem kiedy dni są długie i pełne słońca, a instalacja produkuje naprawdę dużo energii elektrycznej, warto już teraz rozejrzeć się za zaufaną firmą fotowoltaiczną.
Sunvival Energy oferuje całkowicie bezpieczny i bardzo wygodny dla klientów, w pełni zdalny proces projektowania instalacji, a także pomaga w załatwieniu wszystkich formalności oraz uzyskaniu preferencyjnego kredytu na instalację fotowoltaiczną, jeśli istnieje taka potrzeba. Jej pracownicy wszystko cierpliwie tłumaczą, odpowiadają na wszelkie pytania, a co ważne dają czas do namysłu. Dlatego firma cieszy się od lat niekłamaną sympatią swoich klientów.
Jeśli mają Państwo ochotę obejrzeć montaż instalacji fotowoltaicznej u jednego z nich, zapraszamy do obejrzenia filmu z opinią naszego klienta.

Zapraszamy do kontaktu
Sunvival Energy należy do Grupy Sunrise Energy zajmującej się energetyką i systemami fotowoltaicznymi przeznaczonymi dla klientów indywidualnych, biznesowych i instytucjonalnych.
Można skontaktować się z nią za pomocą formularza na stronie internetowej www.sunvival.pl, pod numerem telefonu: 22 113 45 44 lub przez e-mail: kontakt@sunvival.pl.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki