Logo Przewdonik Katolicki

Otrzymaliśmy dar, aby być darem

Anna Mikołajczyk | 09.10.19r
fot. GIUSEPPE LAMI/PAPEPA

W homilii wygłoszonej podczas Mszy Świętej inaugurującej Synod Biskupów dla Amazonii papież Franciszek zachęcił ojców synodalnych do bezinteresownego dzielenia się otrzymanymi od Boga darami, gdyż tylko w ten sposób stają się pasterzami.

„Jesteśmy biskupami, ponieważ otrzymaliśmy dar Boży. Nie podpisaliśmy umowy, nie otrzymaliśmy do ręki umowy o pracę, ale nałożenie rąk na nasze głowy, abyśmy z kolei byli wzniesionymi rękoma, które orędują u Pana, i rękoma wyciągniętymi ku braciom. Otrzymaliśmy dar, aby być darem. Daru się nie kupuje, nie wymienia się ani nie sprzedaje: otrzymuje się i ofiarowuje. Jeśli go sobie zawłaszczamy, jeśli postawimy siebie w centrum i nie pozostawimy w centrum tego daru, zamiast pasterzy stajemy się funkcjonariuszami: czynimy z daru funkcję, a znika bezinteresowność, a więc w ostateczności służymy sobie samym i posługujemy się Kościołem. Natomiast nasze życie, ze względu na otrzymany dar, jest po to, aby służyć. Przypomina to Ewangelia, która mówi o «nieużytecznych sługach» (Łk 17, 10): wyrażenie to może również oznaczać «sługi bez zysku». Oznacza to, że nie działamy dla osiągnięcia zysku, naszego zarobku, ale ponieważ darmo otrzymaliśmy, zatem darmo dajemy (por. Mt 10, 8). Cała nasza radość będzie polegała na służeniu, ponieważ usłużył nam Bóg, który stał się naszym sługą. Drodzy bracia, poczujmy się tutaj powołani, aby służyć, stawiając w centrum Boży dar”.

Msza św. inaugurująca Synodu Biskupów dla Amazonii; Watykan, 6.10.2019 r.

Materiał opublikowany w nr 41/2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki