Logo Przewdonik Katolicki

Rozmowy nt. ochrony dzieci przed pedofilią

KAI | 19.06.17r
Fot. MadalinIonut/Pixabay

„Celebrować nadzieję” to motto rozpoczynającej się dziś w Rzymie międzynarodowej konferencji. Biorą w niej udział przedstawiciele episkopatów i eksperci ds. ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystaniem seksualnym, którzy przyjechali z czternastu krajów.

Polskę reprezentuje o. Adam Żak SJ. Obrady na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim potrwają do czwartku 22 czerwca.
Konferencja na Gregorianie zwyczajowo bywa nazywana anglofońską nie tylko dlatego, że uczestniczą w niej przedstawiciele krajów języka angielskiego. To zainicjowane przed kilku laty międzynarodowe spotkanie przedstawicieli rożnych anglojęzycznych konferencji episkopatów, aby wypracować właściwe rozwiązania bieżących problemów dotyczących wykorzystania seksualnego dzieci okazało się użytecznym forum rozwoju strategii i dobrych praktyk w dziedzinie ochrony przed ewentualnymi nadużyciami wewnątrz Kościoła.

Doroczną konferencję otworzą jej gospodarze: bp Joseph Toal - wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Szkocji i przewodniczący Szkockiej Katolickiej Służby Ochrony, o. Hans Zollner SJ - wicerektor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego i szef działającego przy tej uczelni Centrum Ochrony Dzieci oraz Andrew Azzopardi, szef służb ochrony dzieci w Kościele na Malcie.

Temat „Celebrować nadzieję” zostanie rozwinięty w różnych aspektach. Będzie mowa o "nadziei dla nas samych" czyli zdrowej trosce o siebie osób pracujących w różnych obszarach niesienia pomocy pokrzywdzonym i ich bliskim, ale też o nadziei dla tzw. ocalonych czy również nadziei dla grzesznika - sprawcy nadużyć seksualnych. O nadziei w obliczu nadużyć będzie mówił abp Luis Ladaria SJ, sekretarz watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Podzieli się on refleksjami teologicznymi opartymi na kanwie encykliki Benedykta XVI "Spe Salvi". Natomiast o nadziei dla powtórnych ofiar (zranionych najpierw przez sprawcę, a potem przez instytucję) będą mówili prof. Karlijn Demasure, dr Katharina Fuchs i o. Hans Zollner SJ z rzymskiego Centrum Ochrony Dzieci.

Jednym z ważniejszych wystąpień będzie zaplanowany na 20 czerwca wykład bp. Charlesa Scicluny, przewodniczącego Episkopatu Malty, a wcześniej wieloletniego promotora sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary. Podejmie on zagadnienie roli diecezjalnych służb ochrony dzieci i młodzieży przed nadużyciami seksualnymi.

W programie konferencji anglofońskiej znalazły się również warsztaty tematyczne. Tytuły niektórych z nich to: „Wykorzystywanie nieletnich przez duchowieństwo. Skutki kryzysu wobec bezkarności księży w Anglii i Walii”; „Australijska Komisja Królewska: Poza nadzieją na nawrócenie i zmianę kulturową”, „Otwarcie horyzontu nadziei w formacji ludzkiej. Ponowne odczytanie nowego Ratio fundamentalis", "Wyzwania i perspektywy duszpasterskiej opieki nad sprawcami. Czy jest miejsce dla nadziei?”. Przewidziano także czas na relacje i wymianę doświadczeń przedstawicieli poszczególnych krajów.

Konferencja zakończy się w czwartek 22 czerwca, a po jej zakończeniu planowana jest konferencja prasowa dla mediów o godz. 16.30 w auli C012 Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki