Logo Przewdonik Katolicki

Udane Powstanie

Szymon Bojdo / 27 grudnia.pl | 27.12.16r
Powstańcy wielkopolscy, 1919r.

98 lat temu rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie. Był to jedyny zwycięski polski zryw niepodległościowy

Już 26 grudnia 1918 roku do Poznania przyjechał Ignacy Jan Padarewski. Wirtuoz i pianista był tłumnie i uroczyście witany przez polską ludność. Z okna nad wejściem do hotelu Bazar światowej sławy pianista przemówił do zgromadzonej na Wilhelmplatz (dzisiejszy plac Wolności) rzeszy poznaniaków.
27 grudnia 1918 roku zorganizowano manifestacyjne pochody dzieci, które maszerowały pod Bazar, radośnie wiwatując chorągiewkami. Niemcy, widząc spodziewaną euforię Polaków, przystąpili do podjęcia ostatecznej próby utrzymania status quo sprzed przyjazdu pianisty. Aktywni miejscowi Niemcy i grupy żołnierzy z 6. pułku grenadierów zorganizowali kontrpochód, kierując się spod koszar na skrzyżowaniu obecnych ulic Szylinga i Bukowskiej, przez ul. Zwierzyniecką (zebranie na terenie ogrodu zoologicznego), dalej ul. św. Marcin, niszcząc po drodze siedzibę Komisariatu NRL, w kierunku placu Wolności. W trakcie manifestacji przynależności tych ziem do Rzeszy Niemieckiej zrywano zawieszane na balkonach prywatnych mieszkań flagi państw ententy..
W gotowości bojowej czekały polskie oddziały Służby Straży i Bezpieczeństwa oraz Straży Ludowej. Przed godziną 17 sytuacja wymknęła się spod kontroli. Padł pierwszy strzał… Wybuchło powstanie.

Trwało ono na terenie całej dzisiejszej Wielkopolski i Kujaw do lutego 1919 roku. Zakończył je pokój w Trewirze, który przyznawał powstańcom wszystkie cele, które chcięli osiągnąć. 

Źródło: 27grudnia.pl/

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki