Logo Przewdonik Katolicki

Benedykt XVI na pomniku

Katolicka Agencja Informacyjna/PK | 12.08.16r
Statua Benedykta XVI w Altötting

Prefekt Domu Papieskiego i prywatny sekretarz Benedykta XVI, abp Georg Gänswein, odsłonił 11 sierpnia w Altötting statuę papieża emeryta. To sanktuarium maryjne jest położone nieopodal miejscowości, w której urodził się Joseph Ratzinger.​Gdy przed 10 laty, w 2006 roku, „papież z Bawarii” odwiedził swoje strony rodzinne, pojechał również do Altötting, gdzie na placu przed kaplicą odprawił Mszę św. Benedykt XVI pozostawił wówczas w prezencie swój kardynalski pierścień. Dziś pierścień jest umocowany przy berle Czarnej Madonny.

Joseph Ratzinger od wczesnego dzieciństwa był blisko związany z Altötting, nieopodal którego leży Marktl Am Inn, miejscowość, w której się urodził. Rodzina Ratzingerów regularnie pielgrzymowała do Czarnej Madonny w Altötting. 

Abp Gänswein sprawował Mszę św. w bazylice św. Anny, po czym odsłonił statuę Benedykta XVI umieszczoną na fasadzie Sali Kongregacji z widokiem na plac z kaplicą Matki Bożej. Z prawej strony umieszczona jest brązowa figura św. Jana Pawła II, który odwiedził Altötting w listopadzie 1980 roku. 

Autorem dzieła jest bawarski artysta Joseph Michael Neustifter, który na swoim koncie ma już kilka kolumn upamiętniających Benedykta XVI. Jedna z nich stoi w Marktl am Inn.

Altötting jest największym spośród tysiąca miejsc pielgrzymkowych w Niemczech. Pielgrzymuje tam rocznie ponad milion osób.

W centrum jednego z najpiękniejszych placów Europy znajduje się Kaplica Łask, której kult sięga VII wieku. Czczona w niej rzeźba Czarnej Madonny z Dzieciątkiem Jezus na rękach otoczona jest 21 srebrnymi urnami, w których umieszczone są serca książąt i królów Bawarii, wielkich czcicieli Maryi. Pochodzi ona prawdopodobnie z XI wieku z Burgundii lub Nadrenii. W Altötting, gdzie Maryja otaczana była czcią od IX wieku, znalazła się ok. 1330 r. O tym, że kult słynącej łaskami figury trwa już ponad 500 lat, świadczą dwa zapisy z 1489 r. o cudownych uzdrowieniach.

Szczególnym kultem otaczał Altötting również panujący w Bawarii dom Wittelsbachów, który decyzją księcia Maksymiliana I obrał Czarną Madonnę za patronkę tego kraju związkowego. Altötting jest jednym z członków Stowarzyszenia Miast Sanktuariów Europy „Shrines of Europe” (Sanktuaria Europy). Pozostałe to Częstochowa, portugalska Fatima, włoskie Loreto, Lourdes we Francji i Mariazell w Austrii.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki