Gdy przed 10 laty, w 2006 roku, „papież z Bawarii” odwiedził swoje strony rodzinne, pojechał również do Altötting, gdzie na placu przed kaplicą odprawił Mszę św. Benedykt XVI pozostawił wówczas w prezencie swój kardynalski pierścień. Dziś pierścień jest umocowany przy berle Czarnej Madonny.
Joseph Ratzinger od wczesnego dzieciństwa był blisko związany z Altötting, nieopodal którego leży Marktl Am Inn, miejscowość, w której się urodził. Rodzina Ratzingerów regularnie pielgrzymowała do Czarnej Madonny w Altötting.
Abp Gänswein sprawował Mszę św. w bazylice św. Anny, po czym odsłonił statuę Benedykta XVI umieszczoną na fasadzie Sali Kongregacji z widokiem na plac z kaplicą Matki Bożej. Z prawej strony umieszczona jest brązowa figura św. Jana Pawła II, który odwiedził Altötting w listopadzie 1980 roku.
Autorem dzieła jest bawarski artysta Joseph Michael Neustifter, który na swoim koncie ma już kilka kolumn upamiętniających Benedykta XVI. Jedna z nich stoi w Marktl am Inn.
Altötting jest największym spośród tysiąca miejsc pielgrzymkowych w Niemczech. Pielgrzymuje tam rocznie ponad milion osób.
W centrum jednego z najpiękniejszych placów Europy znajduje się Kaplica Łask, której kult sięga VII wieku. Czczona w niej rzeźba Czarnej Madonny z Dzieciątkiem Jezus na rękach otoczona jest 21 srebrnymi urnami, w których umieszczone są serca książąt i królów Bawarii, wielkich czcicieli Maryi. Pochodzi ona prawdopodobnie z XI wieku z Burgundii lub Nadrenii. W Altötting, gdzie Maryja otaczana była czcią od IX wieku, znalazła się ok. 1330 r. O tym, że kult słynącej łaskami figury trwa już ponad 500 lat, świadczą dwa zapisy z 1489 r. o cudownych uzdrowieniach.
Szczególnym kultem otaczał Altötting również panujący w Bawarii dom Wittelsbachów, który decyzją księcia Maksymiliana I obrał Czarną Madonnę za patronkę tego kraju związkowego. Altötting jest jednym z członków Stowarzyszenia Miast Sanktuariów Europy „Shrines of Europe” (Sanktuaria Europy). Pozostałe to Częstochowa, portugalska Fatima, włoskie Loreto, Lourdes we Francji i Mariazell w Austrii.