Dbaj o czystość
Do Bydgoszczy w ogóle warto pospieszyć z wycieczką, bo internauci utworzyli wydarzenie „Likwidacja Bydgoszczy” w tegorocznego sylwestra. I choć to pewnie głupi żart, to lepiej nie zwlekać. Tym bardziej, że w samym centrum miasta można zapoznać się z historią higieny człowieka od czasów, gdy uważano, że „częste mycie skraca życie”, po dzisiejsze bardzo antyseptyczne podejście do czystości. Muzeum jest prywatne, zostało założone ponad dekadę temu. Nawiązuje ono do tradycji rozwiniętego w Bydgoszczy w XIX w. przemysłu chemicznego, w tym produkcji mydła, eksportowanego stąd do wielu krajów Europy. W muzeum można zobaczyć m.in. średniowieczną łaźnię, XIX-wieczny pokój kąpielowy, urządzenia służące do mycia i kąpieli (m.in. pierwszą przenośną ubikację czy pierwowzór prysznica), żeliwne wanny z XIX w., szczotki z końskiego włosia do szorowania ciała, maglownice, pralki, suszarki oraz bogatą kolekcję mydeł z różnych zakątków świata i form do ich produkcji. Dostępne są również dokumenty dotyczące metod i rytuałów higienicznych oraz przedwojenne reklamy środków czystości. Eksponatów można dotknąć, powąchać, a niektóre nawet kupić.
Biorąc pod uwagę, że kilka kilometrów dalej znajduje się miejskie Muzeum Wodociągów, w którym zapoznamy się, jak do naszych domów dociera woda, a nawet będziemy mogli wydrążyć fragment drewnianej rury, takiej samej, jaką transportowano wodę w średniowieczu, to możemy zrobić sobie do Bydgoszczy wycieczkę czystą tak, że mucha nie siada.
Muzeum Mydła i Historii Brudu
ul. Długa 13-17
Bydgoszcz
Muzeum Wodociągów
ul. Gdańska 242
Bydgoszcz
---
Rower to jest świat
Tour de Pologne za nami, ale Polacy słynący z ogromnej miłości do jednośladów muszą udać się do miejscowości Gołąb niedaleko Puław. Tam kolejny pasjonat postanowił nie zamykać swojej pasji w czterech ścianach, tylko pokazać zwiedzającym swoją nietypową kolekcję nietypowych rowerów. Zwiedzający mogą obejrzeć – a nawet osobiście wypróbować – rowery poziome, rowery cyrkowe i inne oryginalne bicykle. Dzieciom i młodzieży największą frajdę sprawia jazda na galopujących rowerach. Opiekuńczy rodzice mogą osobiście wozić swoje pociechy rikszą i innymi pojazdami. A dla ciekawskich lekcje muzealne o tym, jak rowery powstawały, jak się rower naprawia i o wszystkim innym, co z tymi pojazdami jest związane. Obok stoi inne nietypowe muzeum – Muzeum Pijaństwa. Tam jednak ani przed, ani po jeździe rowerem nie zapraszamy, tym bardziej w sierpniu.
Muzeum Nietypowych Rowerów
ul. Puławska 1
Gołąb k. Puław
---
Guzik z pętelką?
Małe jest piękne, ale w sumie kto myśli, że guzik musi być mały, ten dokonuje guzikowej dyskryminacji! Guziki są różnych rozmiarów, nie wspominając o kolorach, kształtach i zastosowaniach. I guzik prawda, że muzea o tak wąskiej specjalizacji są raczej nudne. Zbiory, które możemy oglądać w Muzeum Guzików, były pierwotnie gromadzone w zabytkowej walizie należącej do dziadka założyciela muzeum, łowickiego kupca Bolesława Modesta Majewskiego (1902–1980). Ów praktyczny przedmiot, zwykle towarzyszący w podróży, stał się statutową siedzibą muzeum, które dawniej wędrowało tu i tam, prezentując czasowo swoje zbiory. Zważywszy na rozmiary
(45 cm x 45 cm x 30 cm), jest to prawdopodobnie najmniejsze muzeum w Europie. W zbiorach znajdują się guziki od garderoby: Heleny Modrzejewskiej, Wisławy Szymborskiej, Olgi Tokarczuk, ks. Jana Twardowskiego, Zbigniewa Religi, Gustawa Holoubka, Violetty Villas, Janusza Gajosa, Franciszka Pieczki, Zbigniewa Wodeckiego i wiele, wiele innych. Niby guzik z pętelką, ale jednak coś!
Muzeum Guzików
Stary Rynek 10
Łowicz
---
Grający kaloryfer
Akordeon jest instrumentem, wobec którego nie można przejść obojętnie. Albo się go kocha, albo – delikatnie mówiąc – nie darzy się go sympatią. Akordeon ma wiele cech, a podstawowa jest taka, że dzięki polifoniczności może samodzielnie grać i nawet całe wesele muzycznie obsłużyć, choć dla muzyka to wyzwanie karkołomne, bo instrument waży najmniej 10 kilogramów. W Muzeum Akordeonu można się dowiedzieć, że każdy akordeon to harmonia, ale nie każda harmonia to akordeon. Muzeum nieprzypadkowo powstało w sercu Kaszub. Muzyka akordeonowa ma tu długą tradycję, a sam instrument doczekał się żargonowych określeń: świnia, kwecz czy kaloryfer. Instrument ten na stałe zagościł w szeregach kaszubskich kapeli. O popularności akordeonu w regionie świadczą też odbywające się od 2006 r., podczas Dnia Jedności Kaszubów, próby pobicia rekordu w jednoczesnej grze na tym instrumencie. Wyobraźmy sobie, jaka wtedy musi brzmieć harmonia!
Muzeum Akordeonu
ul. Rynek 9
Kościerzyna
---
Podejdź no do płota!
I ludziom poświęcone są nietypowe muzea. Wprawdzie takim, którzy istnieją tylko w naszej wyobraźni, ale jako że Sami swoi, Nie ma mocnych oraz Kochaj albo rzuć nigdy nie znikną z naszych serc i telewizyjnych ekranów, to zainteresowanie nimi nie będzie słabnąć. Muzeum zlokalizowane jest w pobliżu lubomierskiego rynku, którego plener kilkakrotnie pojawia się w filmie. Pomieszczenia muzealne mieszczą się w jednym z najstarszych w mieście budynków – tzw. Domu Płócienników. Wśród rekwizytów znajdują się m.in. granat do świątecznego ubrania i fragment płota, przy którym kłócili się bohaterowie. Wśród innych eksponatów znajdują się: umowa z dublerem Władysława Hańczy – Józefem Jakubowskim oraz pierwsza kopia filmu Sami swoi, z której film był odtwarzany podczas prapremiery w 1967 r. Zatem „podejdź no do płota!”, czyli do drzwi muzeum.
Muzeum Kargula i Pawlaka
Kowalskiego 1
Lubomierz
---
Pora na dobranoc
W Muzeum Dobranocek zobaczymy zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci, począwszy od najstarszych wieczorynek emitowanych w I Programie Telewizji Polskiej. Można tu spotkać Jacka i Agatkę, Gąskę Balbinkę, Reksia, Bolka i Lolka, Misia Uszatka, Colargola, Plastusia, Kota Filemona, Smerfy, Pszczółkę Maję, Wilka i Zająca oraz wiele innych postaci. To dobra okazja, by pokazać dzieciakom te absolutne klasyki animacji i może zarazić je bakcylem znanych z naszego dzieciństwa dobranocek, nieco odciągając ich od współczesnych komercyjnych produkcji. W zbiorach znajdują się bezcenne eksponaty z realizacji filmów animowanych: oryginalne lalki filmowe, projekty, scenariusze, folie animacyjne. Są też filmy na szpulach, kasetach i płytach.
Muzeum Dobranocek
ul. Mickiewicza 13
Rzeszów