Logo Przewdonik Katolicki

Ekumeniczna akcja ratunkowa

Małgorzata Bilska
fot. Agnieszka Robakowska

Z Martą Modrzejewską rozmawia Małgorzata Bilska

Caritas Polska uruchomiła program „Uratuję Cię” (www.uratujecie.pl). Czym będzie się on różnił on innych zbiórek pomocowych?
– Gdy ktoś jest w krytycznej sytuacji i woła o ratunek, potrzebna jest reakcja. Nie możemy być obojętni wobec cierpienia i ludzkich dramatów, dlatego uruchomiliśmy program „Uratuję Cię”. Sposoby jednoczenia ludzi dobrej woli ewoluują. Dorastają kolejne pokolenia, dla których internet to już naturalne środowisko. Tworząc ten program, chcemy lepiej wykorzystywać siłę internetu do niesienia pomocy.
 
Chodzi tylko o najnowsze technologie?
– Nie tylko. Pamiętajmy, jak wielkie możliwości i potencjał ma najbliższe otoczenie potrzebującego. Pomaganie to nie tylko zebrana na koncie suma. To przede wszystkim ludzie. Dlatego w działania na rzecz podopiecznych – żyjących w świecie realnym, a nie wirtualnym – chcemy angażować najbliższe im społeczności. Zależy nam na tym, aby wokół potrzebującego budować środowisko osób, które podarują mu czas, umiejętności itd. Działania lokalne mogą zwiększyć zasięg zbiórki i skrócić czas jej trwania. To istotne, bo czas bywa czynnikiem decydującym o powodzeniu leczenia.
 
Jak ma to działać w praktyce?
– Blisko współpracujemy z diecezjalnymi oddziałami Caritas. Dzięki nim angażujemy rodziny, przyjaciół, sąsiadów, parafian itd. Chodzi o to, aby informacja o zbiórce dotarła do jak największej liczby osób oraz inspirowała działania na rzecz zbiórki, takie jak np. piknik czy aukcja. Każda zbiórka wymaga tworzenia indywidualnego planu działań towarzyszących. Pomoc może polegać również na udostępnieniu informacji o zbiórce w mediach społecznościowych, rozwieszeniu plakatów, użyczeniu sprzętu na koncert czy piknik... Nie zapominajmy, że dla osób potrzebujących ratunku i ich rodzin często ważne jest nie tylko wsparcie finansowe, ale i modlitwa. Czasem przyda się codzienna pomoc w zrobieniu zakupów, opiece nad dziećmi.
Program „Uratuję Cię” daje szansę zaktywizowania społeczności lokalnych do działania we wspólnym, szczytnym celu oraz pogłębienia relacji między osobami w trudnej sytuacji życiowej i ich najbliższym otoczeniem. Najważniejsze jest to, czy chce się pomagać, a nie ile posiada się pieniędzy. Do włączenia się w pomaganie zapraszamy osoby prywatne, ale również władze samorządowe, biznes i media lokalne.
 
Projekt jest ekumeniczny. Kto z wami współpracuje?
– Serwis www.uratujecie.pl działa we współpracy z 44 diecezjalnymi oddziałami „Caritas” w całej Polsce. Naszymi partnerami ekumenicznymi są Eleos Kościoła Prawosławnego, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Wszystkie zaangażowane strony łączy jeden cel: pomoc wszystkim, którzy są w potrzebie.
 
Marta Modrzejewska
Koordynatorka projektu „Uratuję Cię”, prowadzonego przez Caritas Polska

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki