Logo Przewdonik Katolicki

Na Polu Bitwy w Rosji

Przemysław Maćkowiak
Fotoreportaż: Robert Woźniak

Rekonstruktorzy z Lubonia oraz Ostrowa Wielkopolskiego po raz kolejny wzięli udział w największym rosyjskim Festiwalu Militarnym „Pole Boja” w miejscowości Nielidowo w pobliżu Moskwy. Odtwarzali oni pruskie formacje z okresu I wojny światowej, w których walczyło, chcąc nie chcąc, wielu Wielkopolan.

Do Rosji członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia (TMML) oraz Ostrowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej wyruszyli na zaproszenie Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej. Spaliśmy w ośrodku wypoczynkowym usytuowanym w pobliżu Borodino, miejsca jednej z największych bitew wojen napoleońskich (5–7 września 1812 r.). Tym razem odtwarzaliśmy oddział 7. Zachodniopruskiego Pułku Piechoty nr 155 (7. Westpreußisches Infanterie Regiment Nr. 155) stacjonującego przed Wielką Wojną w Ostrowie Wielkopolskim oraz Pleszewie. Podlegał on wówczas Dowództwu V Korpusu Armijnego z siedzibą w Poznaniu.
Deszczowa pogoda, gumowe buty i wszechwładne błoto – tak można by w największym skrócie podsumować wyprawę. Mimo wątpliwości i obaw związanych z obecną sytuacją międzynarodową odbiór naszego udziału w festiwalu był bardzo pozytywny. Organizatorzy wręcz chwalili się, że chciało się nam pokonać ponad półtora tysiąca kilometrów, aby wziąć udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu. Okazuje się, że najważniejsze są kontakty prywatne między stowarzyszeniami zrzeszającymi pasjonatów fascynujących się historią. Są one bowiem w stanie podtrzymywać przyjacielskie relacje międzyludzkie wbrew niekorzystnym tendencjom w polityce.
W tym roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego, stanowiącego szczególnie skuteczny zryw niepodległościowy w dziejach naszego kraju. Tym bardziej zależało nam, aby wyjątkowo zaakcentować zbliżające się okrągłe rocznice. Od pięciu lat TMML oraz TurKol organizują pod koniec grudnia pociągi retro „Powstaniec” oraz „Twierdza”, nawiązujące do kolejnych rocznic wybuchu powstania. Jednak geneza naszej rekonstrukcyjnej imprezy sięga 2007 r., kiedy to stowarzyszenie przez kilka lat organizowało na rynku żabikowskim inscenizacje związane z kolejnymi rocznicami jego wybuchu. W tym roku znów postanowiliśmy dość nietypowo uczcić tę rocznicę, korzystając z prowadzonej od dłuższego czasu współpracy z zajmującym się turystyką kolejową TurKolem.
W listopadzie załogę wojskowego eszelonu w trakcie Narodowego Święta Niepodległości będą stanowili również nasi przyjaciele z Rosji. Co prawda podczas każdej niewielkiej inscenizacji w trakcie przejazdu retro pociągiem odtwarzane przez nich pierwszowojenne oddziały pruskie zostaną pokonane przez powstańców, ale mamy nadzieję, że nie wpłynie to niekorzystnie na nasze pozytywne relacje. Wyjątkowy pociąg będzie można zobaczyć między innymi w Luboniu, Poznaniu, Wągrowcu oraz Gołańczy.
 
Przemysław Maćkowiak
Prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia

fot-ROBERT-WOZNIAK-2.jpg

fot-ROBERT-WOZNIAK-4.jpgfot-ROBERT-WOZNIAK-5.jpgfot-ROBERT-WOZNIAK-3.jpgfot-ROBERT-WOZNIAK.jpgfot-ROBERT-WOZNIAK-8.jpg

Fot. Robert Woźniak

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki