Logo Przewdonik Katolicki

Modlitwa i świadectwo

Bernadeta Kruszyk

Blisko 180 księży z archidiecezji gnieźnieńskiej uczestniczyło w rekolekcjach ewangelizacyjnych prowadzonych przez charyzmatyków Enrique Porcu i Antonello Cadeddu, założycieli wspólnoty „Przymierze Miłosierdzia”.

Rekolekcje zorganizowano w dwóch turach. W dniach 10 i 11 maja w gnieźnieńskim seminarium duchownym spotkali się księża proboszczowie. W kolejne dwa dni 12 i 13 maja rekolekcje odbyli księża wikariusze. Z kapłanami modlił się prymas Polski abp Wojciech Polak. – Rekolekcje dla kapłanów odbywają się co roku, ten rok jednak, ze względu na przeżywane jubileusze, jest wyjątkowy, chcieliśmy więc, by rekolekcje miały charakter ewangelizacyjny, byśmy we wspólnocie kapłańskiej mogli przeżyć wewnętrzne odnowienie, byśmy powrócili do źródeł, do Ewangelii, która stanowi fundament życia z Bogiem – mówił przed spotkaniem metropolita gnieźnieński. Rekolekcje rozpoczęła modlitwa w seminaryjnej kaplicy, po której księża przeszli na pierwszą konferencję do auli. Witając się o. Antonello Cadeddu przyznał, że przyjechał wraz z o. Enrique przede wszystkim po to, by podzielić się świadectwem życia. Jak mówi ks. Marcin Modrzyński, koordynator Odnowy w Duchu Świętym w archidiecezji gnieźnieńskiej i jednocześnie organizator rekolekcji, charyzmatycy mają szczególne przynaglenie od Ducha Świętego, aby przyjeżdżać właśnie do Polski, bo wierzą, że stąd wyjdzie „iskra”, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Jezusa.
Ojcowie Enrique Porcu i Antonello Cadeddu ewangelizowali w Polsce wielokrotnie, w archidiecezji gnieźnieńskiej gościli jednak po raz pierwszy. Zanim odkryli w sobie szczególny charyzmat do pracy z ubogimi, należeli do zgromadzenia salezjanów. Przełomowym momentem w ich życiu było spotkanie z żebrakiem, który w ich domu zakonnym prosił o nocleg, i któremu odmówiono, podobnie jak w wielu innych domach. Później zobaczyli, że człowiekiem tym zaopiekowali się prostytutka i alkoholik mieszkający pod mostem. Wtedy dotarły do nich słowa Jezusa: „celnicy i nierządnice  wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego”. Pytali Boga o znak i znaleźli odpowiedź w „Dzienniczku” s. Faustyny. W 2000 r. w San Paulo powstała pierwsza wspólnota „Przymierze Miłosierdzia”. Dziś działają one w różnych zakątkach świata, także w Polsce m.in. w Poznaniu, Buku, Szczecinie, Warszawie i Krakowie. Ich członkowie żyją w radykalnej bliskości z najbiedniejszymi, pośród ludzi z marginesu, byłych więźniów, alkoholików i narkomanów, a ich głoszeniu Ewangelii towarzyszy wiele znaków charyzmatycznych.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki