Modlitwa i świadectwo

Blisko 180 księży z archidiecezji gnieźnieńskiej uczestniczyło w rekolekcjach ewangelizacyjnych prowadzonych przez charyzmatyków Enrique Porcu i Antonello Cadeddu, założycieli wspólnoty „Przymierze Miłosierdzia”.
Czyta się kilka minut

Rekolekcje zorganizowano w dwóch turach. W dniach 10 i 11 maja w gnieźnieńskim seminarium duchownym spotkali się księża proboszczowie. W kolejne dwa dni 12 i 13 maja rekolekcje odbyli księża wikariusze. Z kapłanami modlił się prymas Polski abp Wojciech Polak. – Rekolekcje dla kapłanów odbywają się co roku, ten rok jednak, ze względu na przeżywane jubileusze, jest wyjątkowy, chcieliśmy więc, by rekolekcje miały charakter ewangelizacyjny, byśmy we wspólnocie kapłańskiej mogli przeżyć wewnętrzne odnowienie, byśmy powrócili do źródeł, do Ewangelii, która stanowi fundament życia z Bogiem – mówił przed spotkaniem metropolita gnieźnieński. Rekolekcje rozpoczęła modlitwa w seminaryjnej kaplicy, po której księża przeszli na pierwszą konferencję do auli. Witając się o. Antonello Cadeddu przyznał, że przyjechał wraz z o. Enrique przede wszystkim po to, by podzielić się świadectwem życia. Jak mówi ks. Marcin Modrzyński, koordynator Odnowy w Duchu Świętym w archidiecezji gnieźnieńskiej i jednocześnie organizator rekolekcji, charyzmatycy mają szczególne przynaglenie od Ducha Świętego, aby przyjeżdżać właśnie do Polski, bo wierzą, że stąd wyjdzie „iskra”, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Jezusa.
Ojcowie Enrique Porcu i Antonello Cadeddu ewangelizowali w Polsce wielokrotnie, w archidiecezji gnieźnieńskiej gościli jednak po raz pierwszy. Zanim odkryli w sobie szczególny charyzmat do pracy z ubogimi, należeli do zgromadzenia salezjanów. Przełomowym momentem w ich życiu było spotkanie z żebrakiem, który w ich domu zakonnym prosił o nocleg, i któremu odmówiono, podobnie jak w wielu innych domach. Później zobaczyli, że człowiekiem tym zaopiekowali się prostytutka i alkoholik mieszkający pod mostem. Wtedy dotarły do nich słowa Jezusa: „celnicy i nierządnice  wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego”. Pytali Boga o znak i znaleźli odpowiedź w „Dzienniczku” s. Faustyny. W 2000 r. w San Paulo powstała pierwsza wspólnota „Przymierze Miłosierdzia”. Dziś działają one w różnych zakątkach świata, także w Polsce m.in. w Poznaniu, Buku, Szczecinie, Warszawie i Krakowie. Ich członkowie żyją w radykalnej bliskości z najbiedniejszymi, pośród ludzi z marginesu, byłych więźniów, alkoholików i narkomanów, a ich głoszeniu Ewangelii towarzyszy wiele znaków charyzmatycznych.
 

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 21/2016