Logo Przewdonik Katolicki

Amen na Lednicy

Bernadeta Kruszyk

Na czas tegorocznego spotkania młodych u źródeł chrzcielnych naszej ojczyzny lednicka Brama Ryba stanie się największą w Polsce i jedyną taką Bramą Miłosierdzia.

To będzie wyjątkowe spotkanie. Z kilku powodów. Po raz pierwszy bez donośnego „Kocham was!” o. Jana Góry, którego pożegnaliśmy pod koniec grudnia ubiegłego roku. Młodych witać będą dwaj nowi sternicy Lednicy – o. Wojciech i o. Maciej. Po drugie Lednica odbędzie się po raz dwudziesty, a więc świętować będzie mały jubileusz w roku wielkich jubileuszy 1050. rocznicy chrztu Polski i 800-lecia istnienia zakonu dominikanów. I wreszcie trzeci powód – hasło „Amen” – słowo jak pieczęć wieńczące poprzednie apele, które odbyły się w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego i będące jednocześnie dziękczynieniem za chrzest przyjęty przez księcia Mieszka I. Ta rocznica – jak mówi prymas Polski abp Wojciech Polak – w sposób szczególny przypomina nam, że i my jesteśmy ochrzczeni. – Chcemy w tym szczególnym roku odnowić naszą świadomość chrztu św., ucieszyć się darem i łaską wiary, którą otrzymaliśmy na chrzcie świętym, a jednocześnie spojrzeć na nasze chrzcielne przyrzeczenia, które kiedyś, w naszym imieniu, wypowiadali nasi rodzice i chrzestni. Dziś, już jako ludzie dorośli, pragniemy powiedzieć Chrystusowi TAK, pragniemy wyrzec się złego ducha, pragniemy w ten sposób jeszcze raz potwierdzić naszą przynależność do Chrystusa i do Kościoła. Dokonać, może teraz, w rocznicę chrztu Polski, w sposób bardziej świadomy, wyboru Chrystusa jako naszego Pana. Oby był to taki czas dla nas wszystkich! Obyśmy w tym jubileuszowym roku rzeczywiście przeżyli głęboką odnowę naszej wiary – życzy abp Wojciech Polak w nagranym z myślą o przygotowaniu do spotkania pierwszym „Kroku ku Lednicy”. Zgodnie z obietnicą na czas spotkania prymas Polski ustanowi też Bramę Rybę Bramą Miłosierdzia. Jak wielu młodych przez nią przejdzie? Zobaczymy w noc z 4 na 5 czerwca. Z młodymi modlić się będą m.in. dwaj prymasi – kard. Dominik Duka z Czech i abp Wojciech Polak, ponadto bp Edward Dajczak i bp Grzegorz Ryś.
            Do tematyki tegorocznej Lednicy nawiązywać będą także symbole, które otrzyma każdy z uczestników spotkania m.in. Pismo Święte Nowego Testamentu. „Pragniemy, aby każdy pielgrzym wyszedł z Pól Lednickich z podręcznym egzemplarzem Pisma Świętego w kieszeni i umacniał swoją wiarę czytając treści Nowego Testamentu. Było to ostatnie marzenie śp. o. Jana Góry” – piszą organizatorzy Lednicy. Młodzi otrzymają też drewniany krzyżyk do zawieszenia nad drzwiami do pokoju z hasłem „Amen”, aby przypominał o mówieniu „Amen” Jezusowi każdego dnia i świecę poświęconą z okazji 800-lecia dominikańskiego zakonu, by ogień wiary dominikanów posłanych, by głosić Dobra Nowinę, dotarł do każdego. Kapłani otrzymają także wino z małopolskich winnic i trzy hostie – znak pomnażania miłości. A co należy zabrać na Lednicę? Po pierwsze datę swojego chrztu i trzy zdania o Chrystusie z Pisma Świętego, aby podzielić się nimi z rówieśnikami. Ponadto białą szatę, a więc koszulkę, chustę, może być też prześcieradło, które wszyscy nałożą po odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych na znak jedności życia w jednym Kościele. I najważniejsze – odpowiednie przygotowanie duchowe i uśmiech. 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki