Logo Przewdonik Katolicki

Z Chrystusem zmieniać świat

Barbara Sawic

W dniu odpustu ku czci patronów parafii Ciechocinek Świętych Piotra i św. Pawła, apostołów, uroczystej Sumie przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering.

W koncelebrze uczestniczył biskup pomocniczy Stanisław Gębicki i siedmiu kapłanów.  Po Eucharystii ksiądz biskup poświęcił pomnik żołnierzy wyklętych, wzniesiony przed kościołem z inicjatywy proboszcza ks. prałata Grzegorza Karolaka i Rycerzy Kolumba z Ciechocinka. Uroczystość zgromadziła w kościele licznych wiernych. Wśród nich Rycerzy Kolumba, poczty sztandarowe, delegacje. Przybyli posłowie na Sejm RP: Jadwiga Zakrzewska, Łukasz Zbonikowski i Jan K. Ardanowski oraz starosta i wicestarosta aleksandrowski Dariusz Wochna i Wojciech Marjański, burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz, jego zastępca Marian Ogrodowski, przewodniczący Rady Miasta Ciechocinka Marcin Zajączkowski i radni.
W homilii ks. bp Mering wspomniał szóstą podróż apostolską Jana Pawła II do Francji (30 maja-2 czerwca 1980 r.). Jego spotkanie z młodzieżą na stadionie Parc des Princes było „pierwszym wielkim spotkaniem z młodzieżą, od którego historia pisze się na nowo” (kard. Paul Poupard). Tymczasem gdy papież udawał się na to spotkanie, w przestrzeni publicznej dominowało pytanie: „Kto przyjdzie słuchać tego starego człowieka?”. Ks. bp Mering przypomniał, że to Pan Jezus nazwał Piotra apostoła Skałą (Mt 16, 18), wspomniał aresztowanie apostołów Piotra i Jana przez starszych i uczonych, wydany zatrzymanym zakaz przemawiania i nauczania w imię Jezusa, i ich słowa: „rozsądźcie, czy słuszne jest w oczach Bożych bardziej słuchać was niż Boga?” (Dz. 4, 13). Ewangelia jest po to, by dokonywać zmiany serc ludzkich. To Kościół ma zmieniać świat, a nie świat zmieniać Kościół – powiedział ks. bp Mering. Odnosząc się do uchwalonej przez Sejm ustawy o in vitro, stwierdził, że nie ma usprawiedliwienia dla nazywania poczętego człowieka „zlepkiem komórek” i traktowania ludzkiego życia w sposób przedmiotowy.
Po Mszy św. wartę przy pomniku zaciągnęły poczty sztandarowe Rycerzy Kolumba, Światowego Związku Żołnierzy Armii  Krajowej, oddziałów Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz miejscowych szkół. Splendoru uroczystości dodała obecność żołnierzy Garnizonu Toruń i bydgoskiej Orkiestry Wojskowej, która na początku odegrała hymn narodowy. Jako pierwszy głos zabrał Leszek Dzierżewicz, następnie poseł Łukasz Zbonikowski, który po przemówieniu odczytał list prezydenta elekta Andrzeja Dudy do uczestników uroczystości. Odsłonięcia pomnika dokonał burmistrz Ciechocinka, a obrzędu poświęcenia biskup włocławski. Jako pierwszy ks. bp Wiesław Mering złożył pod obeliskiem kwiaty.
Autorem projektu pomnika jest architekt Jakub Kaczorowski z Ciechocinka, wykonawcą firma KMK Marmur-Granit sp. j. Gierałcice; w pracach montażowych uczestniczyli  pracownicy Komunalnego Przedsiębiorstwa Użyteczności Publicznej Ekociech.
na podstawie m.in. informacji, którą sporządził Wojciech K. Jankowski, kronikarz Rycerzy Kolumba z Ciechocinka
 
   
           
 
                

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki