Logo Przewdonik Katolicki

Historia Warszawy w wirtualnym świecie

Małgorzata Dęba
Strona poświęcona powstaniu warszawskiemu / warsawrising.eu

Strona warsawrising.eu została podwójnym laureatem internetowych Oscarów. Była bezkonkurencyjna, zgarniając zarówno nagrodę główną przyznawaną przez jury, jak i nagrodę internautów.

Webby Awards to nagrody dla najlepszych stron internetowych przyznawane przez komisję Akademii Sztuki Cyfrowej w Nowym Jorku. Jej skład jest imponujący. Należą do niej ważne i wpływowe osoby ze świata technologii (jeden z twórców internetu Vinton Cerf, założyciel Twittera Biz Stone), mediów (redaktorzy takich pism jak „The New York Times” czy „Elle”), a także kultury i sztuki (aktor Kevin Spacey, muzyk David Bowie). Z kolei People’s Voice to wynik głosowania pół miliona internautów z ponad 200 krajów i regionów na całym świecie. Wyróżnienia, wręczane co roku od 19 lat w kilku kategoriach, mają na celu wspieranie rozwoju kreatywności i profesjonalnych technologii w branży internetowej oraz interaktywnych mediów.
 
Dzieje stolicy
Polska strona od początku była wymieniana w gronie faworytów w kategorii „Instytucje kultury”. O jej zwycięstwie zadecydowały zawartość, struktura, nawigacja, strona wizualna, funkcjonalność i interaktywność. Warsawrising.eu to dziecko Muzeum Powstania Warszawskiego oraz agencji BrightMedia z Warszawy. Powstała jako integralna część wystawy „Powstanie Warszawskie 1944” w ramach współpracy Muzeum z Fundacją Topografia Terroru w Berlinie, z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania. Wystawa prezentowana w Berlinie niestety zakończyła się, ale dzięki stworzeniu trzech wersji językowych strony (polska, angielska, niemiecka) ludzie z całego świata nadal mogą zapoznawać się z tym ważnym wydarzeniem w dziejach Polski. Dzięki swojej atrakcyjności strona może być magnesem przyciągającym chętnych do dalszego zgłębiania historii naszego kraju.
Serwis www.warsawrising.eu już od pierwszej chwili wciąga użytkownika w dzieje stolicy i prowadzi go od odzyskania niepodległości w 1918 r., poprzez dwudziestolecie międzywojenne, okres II wojny światowej, aż po odrodzenie miasta po latach totalitarnego zniewolenia. Największa jego część poświęcona jest oczywiście powstaniu warszawskiemu, pokazując 63 dni walk powstańców oraz cenę, jaką przyszło zapłacić Warszawie i Polsce za pragnienie wolności. Jak przy tego rodzaju tematyce, trudno jest uciec od danych, liczb, dat, lecz podanie ich w formie zestawień czy infografik czyni je atrakcyjnymi i łatwymi w odbiorze. Strona zawiera bogaty zbiór fotografii, nagrań dźwiękowych i filmów. To historia opowiedziana w przepiękny i bardzo przemyślany wizualnie sposób, dająca użytkownikowi, dzięki swojej interaktywności, możliwość bycia reżyserem tego swoistego spektaklu.
 
Internetowe laury
Nic dziwnego, że Webby Awards nie jest pierwszą nagrodą na koncie strony warsawrising.eu. Witryna zdobyła dotychczas tytuł strony miesiąca od prestiżowego portalu AWWWARDS, nagradzającego najlepsze projekty internetowe na świecie. Oprócz tego otrzymała Mobile Trends Awards za najlepszą stronę mobilną w Polsce, wyróżnienie w kategorii „digital – serwis, aktywacja na WWW” oraz nagrodę główną w kategorii „techniki – web design” w konkursie Kreatura, a także szereg wyróżnień przyznawanych przez portal Behance (największy serwis zrzeszający artystów i kreatywnych twórców na świecie) i FWA (Favourite Website Awards) – portal prezentujący najlepsze strony w sieci. To jednak Webby Awards 2015, uważane za najważniejsze wyróżnienie w internecie, stało się swoistym ukoronowaniem pracy i zaangażowania w powstawanie strony. 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki