Logo Przewdonik Katolicki

Niepełnosprawni i twórczy

Monika Białkowska

Artyści to nietypowi. Ich życie naznaczyła choroba. Choroba jednak nie zabija wrażliwości człowieka…

W gnieźnieńskim seminarium w połowie kwietnia już po raz siódmy odbywał się Festiwal Twórczości Religijnej Osób Niepełnosprawnych. Wzięło w nim udział blisko 200 uczestników z 19 ośrodków w archidiecezji gnieźnieńskiej. Znalazły się wśród nich szkoły, ośrodki wychowawcze, warsztaty terapii zajęciowej, domy pomocy społecznej i wspólnoty. Poza uczestnikami z Gniezna dojechali również inni z Wrześni, Strzelna, Żnina, Kłecka, Janikowa, Strzałkowa, Łopienna i Inowrocławia.
 
Nawracajcie się
Festiwal składa się z dwóch części. – W pierwszej, plastycznej, zostały wykonane prace, prezentowane na wystawie – tłumaczy ks. Piotr Halczuk, przewodniczący Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. – Każdy z ośrodków, który zgłosił chęć wzięcia udziału w festiwalu, otrzymał zadanie zobrazowania konkretnego fragmentu biblijnego oraz wydarzenia z życia sakramentalnego czy też codziennego. W taki sposób powstała interpretacja słów, będących hasłem przewodnim Festiwalu: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Można dostrzec, że już w czasach Starego Testamentu człowiek odczuwał wewnętrzną potrzebę otwierania się na Boże działanie, co znajdowało konkretny wyraz w dążeniu do zmiany swojego myślenia, swoich planów, pragnień oraz swojego zachowania.
 
Muzycznie
Druga część festiwalu pozwalała uczestnikom na zaprezentowanie swoich talentów muzycznych i aktorskich. Każda z grup prezentowała przygotowaną wcześniej piosenkę lub pantomimę. Często przygotowania te wymagały wiele czasu oraz wysiłku: nie brakowało bowiem gry na instrumentach, własnoręcznie wykonanych grzechotek czy starannie obmyślonych kostiumów. Wśród wykonywanych utworów znalazły się prawdziwe przeboje, które porywały do śpiewu i zabawy całą publiczność, jak i własne kompozycje. Wszystkim festiwalowym prezentacjom przyglądał się bp Bogdan Wojtuś.
 
Od lat
– Archidiecezjalny Festiwal Twórczości Religijnej Osób Niepełnosprawnych powstał w 2009 r. z inicjatywy Aleksandry Kielar i ks. Mieczysława Polaka – tłumaczy Teresa Kowalczyk z Wydziału Duszpasterskiego. – Od początku organizowany jest przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie we współpracy z Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, które udostępnia swoje pomieszczenia. Do 2014 r. festiwal ten odbywał się też przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie w ramach Gnieźnieńskiego Festiwalu Nauki i Kultury oraz diecezji Magdeburg z Niemiec. Tegoroczny, siódmy festiwal odbył się już jako samodzielna inicjatywa Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Dzięki finansowemu wsparciu diecezji Magdeburg, wszystkie prace związane z poszczególnymi sześcioma festiwalami zostały zamieszczone w specjalnie wydanych sześciu albumach. Wydania dwóch ostatnich albumów było możliwe dzięki dofinansowaniu przez Wydawnictwo KRD Bydgoszcz oraz licznych darczyńców.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki