Logo Przewdonik Katolicki

Pismo Święte - modlitewnik każdego z nas

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Przez słowa Dobrej Nowiny On uczy mnie wciąż z ukrycia, że miłość sens nadaje każdej minucie życia to jedno z setek, a może nawet tysięcy zdań, które zostały zapisane w Księgach pamiątkowych spotkań ze Słowem Bożym w rodzinach. Trafiły one wraz ze specjalnymi egzemplarzami Pisma Świętego do każdej parafii na terenie diecezji.

„Przez słowa Dobrej Nowiny On uczy mnie wciąż z ukrycia, że miłość sens nadaje każdej minucie życia” – to jedno z setek, a może nawet tysięcy zdań, które zostały zapisane w „Księgach pamiątkowych spotkań ze Słowem Bożym w rodzinach”. Trafiły one wraz ze specjalnymi egzemplarzami Pisma Świętego do każdej parafii na terenie diecezji.

Był to wymowny akcent zakończenia Roku Wiary, który szczególnie celebrowano w listopadzie ubiegłego roku w bydgoskim kościele Chrystusa Króla. W murach świątyni zebrało się wówczas ponad tysiąc osób. Dzisiaj ten pomysł duszpasterski przynosi konkretne owoce – otwierają się serca dotąd zamknięte na Boga. Pismo Święte wędruje od rodziny do rodziny, a świadectwem tej szczególnej peregrynacji są księgi pamiątkowe. Miejsca na wpisy zostały tak zaplanowane, by rodzinne czytanie Pisma Świętego mogło odbywać się jeszcze przez najbliższe cztery lata.

 

Wierzchucinek

Idąc śladem tej szczególnej „peregrynacji”, zatrzymujemy się najpierw w niewielkiej parafii Matki Boskiej Szkaplerznej w Wierzchucinku, gdzie proboszczem jest ks. Wiesław Skiba. – Nasza wspólnota jest rzeczywiście mała i mocno rozbita, a liczba praktykujących parafian sięga trzydziestu procent, więc po ogłoszeniu tej „peregrynacji” Pismo Święte nie dotarłoby nawet do połowy osób. Najpierw trafiło pod strzechy dzięki dzieciom, które uczęszczały na Roraty w czasie Adwentu. Później w mojej głowie zrodził się pomysł, aby zabrać tę Świętą Księgę do wszystkich domów w czasie tzw. kolędy. I tak wchodziłem z ministrantami do poszczególnych rodzin, czytając fragmenty o Bożym Narodzeniu, również błogosławiąc tą Księgą. W ten sposób dotarłem także i do tych, którzy do świątyni w ciągu roku nie zaglądają. Potem Pismo Święte peregrynowało wśród kandydatów do sakramentu bierzmowania oraz dzieci, mających Przyjąć Pierwszą Komunię Świętą. Jestem przekonany, że taka forma, obecność Żywego Słowa, przyniesie w środowisku wiejskim dobre owoce. Na pewno Pismo Święte będzie szanowane, a także głębiej przeżywane – powiedział kapłan.

 

Łobżenica

Kolejny etap? Łobżenica. Proboszczem parafii Świętej Trójcy i dziekanem łobżenickim jest ks. kanonik Karol Glesmer. – Inicjatywę „peregrynacji” Pisma Świętego podjęliśmy z wielką nadzieją i radością. Najpierw w czasie odwiedzin duszpasterskich w każdej rodzinie zostawialiśmy pamiątkę tzw. kolędy – propozycję domowego nabożeństwa biblijnego z podpowiedzią tekstów do wspólnego czytania. Całość została opracowana przez proboszczów z Gromadna, Górki Klasztornej i Łobżenicy – powiedział kapłan. Również po uroczystej intronizacji Biblii w kościele parafialnym, w każdą niedzielę na Sumie, Pismo Święte jest przekazywane poszczególnym rodzinom, które wcześniej zgłosiły taką wolę w czasie odwiedzin duszpasterskich. – Apostolskie działanie ma opierać się na własnej inwencji poszczególnych rodzin w dzieleniu się Słowem Bożym. W praktyce polega to na wspólnym czytaniu Biblii oraz przekazywaniu Jej sąsiadom czy krewnym. Powyższa forma zdaje egzamin, czego odzwierciedleniem jest księga pamiątkowa. Nie wiem, jak to przekłada się na codzienne życie, ale takie działanie jest niezwykle ważne we wspólnocie chrześcijan – dodał ks. kanonik Karol Glesmer. – Kiedy Pismo Święte nawiedziło naszą rodzinę, wszyscy zasiedliśmy wspólnie do stołu. Następnie wybraliśmy konkretny fragment, który był przeczytany najpierw przez dzieci, a potem przez rodziców. Na koniec dzieci zadawały pytania, na które staraliśmy się odpowiedzieć – powiedziała parafianka Magdalena Korpal.

 

Bydgoszcz – wspólnota Przemienienia Pańskiego

Na obrzeżach Bydgoszczy odwiedzamy niewielką parafię Przemienienia Pańskiego, której przewodzi ks. Grzegorz Roman. – Kiedy pierwsza niedziela Adwentu rozpoczęła nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”, jeszcze mocniej zapragnęliśmy pogłębić naszą wiarę – właśnie przez czytanie Jego słowa.  Po odpowiednim duchowym wprowadzeniu, w każdą niedzielę następuje uroczyste przekazanie Pisma Świętego wraz z księgą pamiątkową konkretnym osobom. Rodziny, które przyjmują Żywego Boga do swoich domów, gromadzą się zazwyczaj ze swoimi bliskimi na wspólnym czytaniu wybranych tekstów biblijnych. Pismo Święte, które gościło w rodzinach, staje się dla nich inspiracją do systematycznego czytania Bożego słowa. Równocześnie z pielgrzymowaniem Księgi po naszej parafii rozpoczęliśmy w tym roku szkolnym comiesięczne katechezy biblijne, które mają nam przybliżyć historię powstawania Pisma Świętego i Jego znaczenie w codziennym życiu każdego z nas – podkreślił kapłan.

 

Bydgoszcz – parafia św. Antoniego z Padwy

Ks. proboszcz Janusz Konysz opowiadając o peregrynacji Pisma Świętego po bydgoskiej parafii na Czyżkówku, przytacza na początku słowa św. Pawła Apostoła: „Wiara rodzi się ze słyszenia. Jakże mieli uwierzyć, skoro nie słyszeli!”. – Wiara, by była prawdziwa, musi być biblijna, oparta na słowie Bożym i tradycji. Pismo Święte powinno być podstawowym modlitewnikiem każdego z nas, ważniejszym od książeczek do nabożeństwa i innych lektur religijnych. Dlatego każda inicjatywa mająca na celu przyjęcie Słowa Bożego do naszych serc, jest niezwykle ważna i wpisuje się w ducha nowej ewangelizacji, której tak bardzo pragnął św. Jan Paweł II – zaznaczył kapłan, dodając, że w parafii św. Antoniego z Padwy proponowany jest prosty sposób modlitwy medytacyjnej z Pismem Świętym, oparty na czterech słowach: lectio, meditacio, oratio et actio. – Należy najpierw przeczytać fragment, później go przemedytować, odpowiedzieć na refleksję modlitwą, w czasie której trzeba podjąć jakieś postanowienie, by usłyszane słowo wcielić w życie. We wspólnocie na Czyżkówku Pismo Święte jest zabierane przez jedną z rodzin w niedzielę. W pierwszej kolejności odwiedzało rodziny zaangażowane w ruchy i stowarzyszenia parafialne. Teraz, gdy rozpoczął się rok szkolny i również przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej, pragniemy, by odwiedzało rodziny dzieci pierwszokomunijnych. W tym celu do peregrynującego egzemplarza Biblii dokupiliśmy Pismo Święte zredagowane specjalnie dla dzieci – powiedział ks. Janusz Konysz. W parafii od października wprowadzono również tzw. Niedzielę Biblijną. Raz w miesiącu podczas specjalnych kazań jest wyjaśniane szerzej Pismo Święte. Natomiast cała inicjatywa zostanie zakończona pielgrzymką do Ziemi Świętej.

 

Bydgoszcz – u św. Wojciecha

„Zaproś misia Wojtusia do domu i czytaj z nim Biblię dla dzieci” – takie słowa padły w ogłoszeniach parafialnych we wspólnocie św. Wojciecha w Bydgoszczy. To konkurs organizowany dla dzieci biorących udział w niedzielnych Eucharystiach. Najmłodsi przynoszą do świątyni opatrzone imieniem i nazwiskiem serduszko z papieru, na którym jest wypisany dobry uczynek. Podczas Mszy św. odbywa się losowanie, a zwycięzca zabiera do domu misia Wojtusia wraz z Biblią dla dzieci i zobowiązany jest samodzielnie lub z pomocą rodziców czytać wieczorem fragment Pisma Świętego. W kolejną niedzielę pluszak wraz z Biblią wraca do kościoła, trafiając na tydzień do kolejnego dziecka i jego rodziny. – Maskotka ma aż sto trzydzieści centymetrów wysokości, a cała akcja ewangelizacyjna jest przede wszystkim ukierunkowana na dzieci. Choć w ten sposób dociera także do rodzin – powiedział proboszcz ks. Jarosław Antkowiak. – Jeśli dziecko nie potrafi czytać czy jest za małe, to rodzice mogą mu w tym pomóc. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Dlatego że wiele dzieci chce zaprosić misia do siebie, mieć radość z wyróżnienia, a przy okazji zakosztować obecności w życiu słowa Bożego. Słowa, z którym spotykają się później w kościele czy na lekcji religii. Bez wątpienia sama peregrynacja Pisma Świętego po rodzinach, jak można wyczytać z wpisów w księdze pamiątkowej, stała się wielkim wydarzeniem. A samo spotkanie ze słowem Bożym poruszyło często delikatne struny ludzkich dusz – zakończył proboszcz parafii św. Wojciecha w Bydgoszczy.

 


Wpisy z ksiąg pamiątkowych:

 

„Dziękujemy za wyjątkową gościnę, jaką jest obecność Pisma Świętego w naszym domu. Niech Bóg poprzez Biblię wspiera nas w trudach i radościach życia, a słowo Boże pozostanie w naszych sercach i na ustach. Dziękujemy”. (rodzina z dziećmi i dziadkami)

 

„Dziękujemy Panu, że zechciał razem z nami zakończyć stary i przywitać nowy rok. Uświadomiliśmy sobie, że warto nieść ze sobą Jezusa i Jego słowo, wchodząc w nowy etap życia (...) To właśnie Jezus, jak nikt inny, czyni wszystko nowym. Chwała Tobie Panie. Ty uczyniłeś nasze życie nowym, Ty zamieszkałeś w naszych sercach i w naszym domu. Bądź uwielbiony Panie”. (młode małżeństwo Magda i Mateusz)

 

„Dziękuję Bogu, że wzruszył moim sercem, odwiedził nas w nowym miejscu zamieszkania i przypomniał nam o swoich naukach i przykazaniach Bożych. Wizyta Pisma Świętego skłania do przemyśleń, poprawy w naszym postępowaniu. Bóg zapłać!”. (Teresa i Wiesław)

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki