Logo Przewdonik Katolicki

Procesja kochających serc

oprac. Barbara Sawic
Fot.

Charłupia Mała: miejscowość w pobliżu Sieradza, po raz pierwszy wymieniona z nazwy w dokumentach z 1339 r. Nad Charłupią góruje neogotycki kościółpw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zaprojektowany przez architekta Stefana Szyllera (18571933). To czwarty kościół w dziejach parafii, miejsce święte, sanktuarium Matki Bożej Księżnej Ziemi Sieradzkiej.

Charłupia Mała: miejscowość w pobliżu Sieradza, po raz pierwszy wymieniona z nazwy w dokumentach z 1339 r. Nad Charłupią góruje neogotycki kościół  pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zaprojektowany przez architekta Stefana Szyllera (1857–1933). To czwarty kościół w dziejach parafii, miejsce święte, sanktuarium Matki Bożej Księżnej Ziemi Sieradzkiej.

W przepięknym wnętrzu szczególnym kultem otaczana jest Maryja w znaku słynącego łaskami wizerunku Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus (typ Salus Populi Romani). Jest to najwcześniej koronowany obraz Maryi w diecezji włocławskiej. Za zgodą Stolicy Apostolskiej, 8 września 1937 r., korony papieskie na cudowny wizerunek nałożył biskup włocławski Karol Mieczysław Radoński w otoczeniu biskupów i kapłanów, w obecności rzeszy wiernych. Powiedział do nich przed koronacją: „Zaszczytem dla was jest, że Królowa Niebios pośród was sobie przybytek zbudowała. Niech płynie procesja kochających Ją serc”.

 

Przychodzimy tu gromadnie

Rokrocznie 8 września, na święto Narodzenia NMP, w dzień urodzin Matki Bożej, przybywają do sanktuarium charłupskiego – pieszo, w grupach i indywidualnie, także autokarami – Jej dzieci: obciążone troskami i doświadczeniami, ale i radosne, wdzięczne, z nadzieją. Wiara i sława cudownego obrazu gromadzi podczas odpustu tysiące wiernych. Za przyczyną Maryi modlą się do Boga, dziękują i proszą o łaski. Odkrywają sens życia, otwierają się na bliźnich, pogłębiają wiarę. Według relacji ks. Przemysława Pilarskiego, wikariusza parafii charłupskiej, tegoroczną uroczystość odpustową poprzedziło wigilijne czuwanie przed cudownym obrazem z udziałem wspólnot młodzieżowych z parafii Charłupia Mała oraz innych parafii rejonu sieradzkiego: Wniebowzięcia NMP w Warcie, św. Maksymiliana Kolbego w Zduńskiej Woli i Wszystkich Świętych w Sieradzu. Po raz pierwszy w charłupskim sanktuarium wystąpiła Diakonia Muzyczna z parafii św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Kujawskim. Maryjnemu czuwaniu apelowemu przewodniczył ks. Damian Donderowicz, który w ubiegłym roku – jako diakon WSD we Włocławku – odbywał praktykę w Charłupi Małej. Ponadto w ramach duchowych przygotowań do uroczystości wystawiono inscenizacje ewangelizacyjne: Boska tajemnica w reżyserii s. Elżbiety Sowały, wdowy konsekrowanej, w wykonaniu Apostolatu Różańca Rodzin, oraz Bez większego znaczenia według scenariusza ks. Piotra Alabrudzińskiego. Do występu w tej inscenizacji młodzież przygotował ks. Przemysław Pilarski. O północy Pasterce Maryjnej przewodniczył i homilię wygłosił ks. kanonik Paweł Jabłoński, proboszcz parafii św. Katarzyny w Iwanowicach (diecezja kaliska).

 

Pomoc dla obrony

W dniu odpustu od rana do sanktuarium przybywały tysiące pątników z różnych stron naszej diecezji i spoza jej granic. Sumie odpustowej, w koncelebrze z kilkudziesięcioma kapłanami przewodniczył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. W płomiennej homilii zaapelował on do wiernych o świadectwa chrześcijańskiego życia, zaangażowanie  w obronę  prawdy Chrystusowej – jedynej, jaka może dać człowiekowi zbawienie. Jest to szczególnie ważne w obliczu nasilających się ataków na Kościół. W dalszej części homilii ksiądz biskup wezwał  uczestników Mszy św., by w dobie postępującej cywilizacji śmierci bez wahania mężnie bronić życia – relacjonował ks. Pilarski.

Sumę odpustową zakończyła procesja z Najświętszym Sakramentem i błogosławieństwo pasterskie wiernych. Wcześniej, na prośbę ks. prałata Grzegorza Drzewieckiego, proboszcza parafii Narodzenia NMP i kustosza sanktuarium Matki Bożej Księżnej Ziemi Sieradzkiej, ks. bp Mering poświęcił odnowioną dzwonnicę.

W godzinach późniejszych, podczas Eucharystii (Msza św. rodaków) pod przewodnictwem ks. kanonika Jerzego Świniarskiego, proboszcza parafii św. Antoniego w Miłowicach (diecezja kaliska), prezbiterzy pochodzący z Charłupi Małej dziękowali Bogu za dar powołania do kapłaństwa. Kazanie wygłosił ks. mjr Mariusz Antczak z Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki