Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi modlą się o pokój

Justyna Sowa
Fot.

Choć do Światowych Dni Młodzieży pozostały niespełna dwa lata, młodzi ludzie zaangażowani w to dzieło nie próżnują. Teraz wzywają wszystkich do włączenia się we wspólną modlitwę różańcową w intencji pokoju na świecie.

Akcja „I pray for peace” (modlę się o pokój) jest akcją Światowych Dni Młodzieży na ten czas. Wypłynęła z wewnętrznej niezgody młodych serc na to, co dzieje się na świecie. Szczególnie w tych miejscach, gdzie trwają konflikty zbrojne. Młodzi wzywają wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się w tę akcję. Na czym udział w niej miałby polegać? Jedynie na odmawianiu różańca w intencji pokoju na świecie. Jedynie albo aż…

 

Nie mamy pieniędzy, ale różaniec

– Młodzież z całego świata modli się o pokój. W obliczu niesprawiedliwości i konfliktów, oraz brutalnych ataków na niewinnych ludzi, nie możemy pozostać obojętni. W naszych młodych sercach budzi się bunt przeciw złu, dlatego chcemy się temu przeciwstawić. Nie mamy broni – nie mamy pieniędzy – nie znamy nikogo wpływowego, ale mamy różaniec! Chcemy się modlić, prosić Boga o łaskę pokoju – czytamy na oficjalnej stronie ŚDM. Apel młodych skierowany jest do ludzi z całego świata, tak jak spotkanie Światowych Dni Młodzieży. Chcą, by modlitwa różańcowa płynęła ze wszystkich krańców globu i stała się szturmem do nieba.

„Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” – tak brzmi hasło ŚDM 2016, które jak wiadomo odbędą się w Krakowie, mieście będącym światową stolicą Bożego Miłosierdzia. Nieprzypadkowo zatem organizatorzy akcji „I pray for peace” wzywają do codziennej modlitwy różańcowej właśnie w godzinie miłosierdzia. Jeśli jednak ktoś nie jest w stanie o 15.00 oderwać się od swoich obowiązków, niech modli się w każdej innej porze dnia.

Na potrzeby akcji powstał także krótki filmik, który przedstawia młodych ludzi z całego świata modlących się na różańcu. Można go obejrzeć m.in. na stronie www.krakow2016.com.

Ta modlitwa jest jedyną bronią, jaką mają ludzie, ale zarazem jedną z najsilniejszych. Historia już niejednokrotnie pokazała, że różaniec potrafi działać cuda.

 

Różaniec najskuteczniejszy

Modlitwa różańcowa, do której w swoich objawieniach wzywa Maryja ma ogromną moc. W najtrudniejszych chwilach dla naszego narodu to właśnie ona stawała się ostatnią nadzieją i nadziei tej nie zawodziła. Warto wspomnieć tu choćby jeden z najznamienitszych przykładów mocy różańca, tzw. cud nad Wisłą w 1920 roku, kiedy to powstrzymanie kroczących na Warszawę bolszewików zdawało się być niemożliwe, a jednak. Od 6 do 14 sierpnia we wszystkich kościołach wystawiono Najświętszy Sakrament, a około 30 tys. ludzi modliło się na placu Zamkowym. I przyszło zwycięstwo! Dokładnie 15 sierpnia.

Niezwykłym przykładem z innej części świata jest także cud na Filipinach. W czasie niebezpiecznego zaostrzenia konfliktów wewnętrznych biskup wezwał wiernych, by wyszli z domów i modlili się, otaczając miejsce schronienia żołnierzy, którzy wypowiedzieli posłuszeństwo dyktatorowi i groziła im śmierć. Na apel biskupa odpowiedziały dwa miliony wierzących, którzy na różańcu modlili się o pokój. Mimo kilkakrotnych prób zbrojnego ich usunięcia, nie udało się to. Maryja obroniła wszystkie swoje dzieci.

Aby jednak różaniec był skuteczny, trzeba pamiętać o jednym szczególe, o którym wspomina także papież Franciszek: „Modlitwa czyni cuda, ale trzeba wierzyć!”

 


Modlitwa bł. Bartolomea Longo:

O błogosławiony różańcu Maryi, słodki łańcuchu, który łączysz nas z Bogiem, więzi miłości, która nas jednoczysz z aniołami; wieżo ocalenia od napaści piekła; bezpieczny porcie w morskiej katastrofie! Nigdy cię już nie porzucimy. Będziesz nam pociechą w godzinie konania. Tobie ostatni pocałunek gasnącego życia. A ostatnim akcentem naszych warg będzie Twoje słodkie imię, o Królowo Różańca, o Matko nasza droga, o Ucieczko grzeszników, o Władczyni, Pocieszycielko strapionych. Bądź wszędzie błogosławiona, dziś i zawsze, na ziemi i w niebie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki