Logo Przewdonik Katolicki

Srebrny jubileusz parafii

ks. Paweł Koralewski
Fot.

Cokolwiek się pomyśli, cokolwiek się uczyni, wszystko będzie na nasze konto zapisane. Słowa św. Maksymiliana M. Kolbego stanowiły motto obchodów 25-lecia istnienia parafii pod jego wezwaniem w Zduńskiej Woli.

 „Cokolwiek się pomyśli, cokolwiek się uczyni, wszystko będzie na nasze konto zapisane”.  Słowa św. Maksymiliana M. Kolbego stanowiły motto obchodów 25-lecia istnienia parafii pod jego wezwaniem w Zduńskiej Woli.

Do przeżycia tak doniosłego wydarzenia wierni przygotowywali się, biorąc udział w dniach skupienia, które poprowadził ks. Paweł Szudzik z parafii św. Katarzyny w Korczewie. Na zakończenie została poświęcona figura św. Michała Archanioła; od początku istnienia parafii modlimy się do niego o pomoc.

 

Wiary ojców nie utracę…

Dzień odpustu i jubileuszu, 14 sierpnia, był świętem parafii, miasta i powiatu, który obchodzi w tym roku 15-lecie istnienia. W klimat uroczystości wprowadził koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Zduńskiej Woli. Historię 25-lecia parafii obrazowała wystawa fotograficzna. Uroczysta Suma pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa zgromadziła rzeszę wiernych, przedstawicieli władz, poczty sztandarowe. Licznie przybyło duchowieństwo. Wśród kapłanów – księża wywodzący się z naszej parafii i ci, którzy pełnili tu posługę. Wartę honorową przy relikwiach św. Maksymiliana zaciągnęli kadeci z klasy wojskowej Zespołu Szkół RCKU w Wojsławicach. Na początku Mszy św. do świątyni zostały wprowadzone i złożone na ołtarzu relikwie św. Jana Pawła II. Cieszymy się kolejnym wielkim orędownikiem w niebie.

Proboszczem parafii św. Maksymiliana Kolbego w Zduńskiej Woli od początku jej istnienia jest ks. prałat Ryszard Kucharski. Powitał on zgromadzonych na Mszy św. i przedstawił rys historyczny parafii. Została ona wydzielona z parafii Wniebowzięcia NMP, w związku z budową osiedla mieszkaniowego „Południe”. W 1988 r. powstał tu ośrodek duszpasterski z tymczasową kaplicą. Równocześnie trwały prace budowlane.  W roku 1995 r. ówczesny biskup włocławski Bronisław Dembowski wmurował w ścianę kamień węgielny. On też konsekrował kościół w roku 2000, jako wotum wiary mieszkańców na Wielki Jubileusz Odkupienia.

 

… przodkom wstydu nie przyniosę

Celebrując Eucharystię, ks. bp Wiesław Mering i kapłani prosili Boga o dalsze błogosławieństwo dla duszpasterzy i parafian. W procesji z darami uczestniczyli przedstawiciele wszystkich stanów i wspólnot. Złożone zostały: kronika parafii, księga ochrzczonych, wizerunek św. Jana Pawła II oraz feretron z jego obrazem, świeca, ornat, chleb, kosz plonów zebranych w sadach i ogrodach, ewangeliarz wraz ze srebrną oprawą i wiele innych darów. W ten sposób wyraziliśmy wdzięczność Bogu za łaski, za wszelkie dobro, jakie na przestrzeni 25 lat dokonało się w naszej parafii. Także za jej dobrodziejów i wszystkich, którzy w kościele św. Maksymiliana Kolbego przyjęli sakramenty święte. Kapłani dziękowali Bogu za możliwość sprawowania posługi słowa Bożego w naszej parafii. Niedawno bierzmowana młodzież deklarowała, że z dojrzałą wiarą chce wsłuchiwać się w przesłanie papieża i zawsze stawać w obronie Chrystusowego krzyża. Złożone płody ziemi były wyrazem dziękczynienia Bogu za plony. Modląc się, prosiliśmy Boga o dalsze błogosławieństwo dla nas, wzywając także wstawiennictwa św. Maksymiliana Kolbego, św. Antoniego i św. Jana Pawła II.

Pamiątką historycznego dnia jest tablica jubileuszowa, którą po Eucharystii poświęcił ks. bp Wiesław Mering. Są na niej umieszczone m.in. słowa św. Maksymiliana „Cokolwiek się pomyśli, cokolwiek się uczyni, wszystko będzie na nasze konto zapisane”. Następnie odbyła się procesja eucharystyczna, na zakończenie odśpiewaliśmy Te Deum przy akompaniamencie miejskiej orkiestry dętej. Dobry Boże, spraw, niech jubileuszowe dziękczynienie trwa w sercach parafian i duszpasterzy. Niech będzie refleksją nad przeszłością i obietnicą głębszego zjednoczenia się z Bogiem w następnych latach.

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki