Logo Przewdonik Katolicki

Jesteśmy wspólnotą

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Z błogosławieństwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka wyruszyła z Gniezna XII ekumeniczna pielgrzymka Niemców i Polaków szlakiem Ottona III.

Pielgrzymka rozpoczęła się tradycyjnie w uroczystość św. Jana Chrzciciela jutrznią w katedrze gnieźnieńskiej z udziałem polskich i niemieckich duchownych. Wraz z pielgrzymami i abp. Wojciechem Polakiem modlili się: abp senior Henryk Muszyński, ks. kanonik Jan Kasprowicz, ks. kanonik Andrzej Grzelak, ks. kanonik Maciej Lisiecki oraz ks. kanonik Hieronim Szczepaniak ze Słupcy. Obecny był także pastor Justus Werdin, który w pielgrzymce uczestniczy od samego początku. – Pielgrzymka jest wielkim przeżyciem. Wspólna droga, wspólna modlitwa, rozważania, rozmowy bardzo wiele nam dają. Nie czujemy różnic, choć oczywiście różnimy się wyznaniem i językiem, ale życie jest silniejsze. Jesteśmy wspólnotą – podkreślił pastor. Z kolei ks. Jan Kwiatkowski, koordynator pielgrzymki po stronie polskiej, przyznał, że jeśli różnice istnieją, tkwią przede wszystkim we wnętrzu człowieka. – Po dwunastu latach pielgrzymowania widzimy, że cały sens pielgrzymki skłania się ku wymiarowi ekumenicznemu, że wymiar narodowościowy, dotykający naszej historii i pojednania, jest coraz mniej obecny, coraz mniej trzeba nad tym pracować. Wyzwaniem jest natomiast nasza różność konfesyjna. Pielgrzymka jest dobrym poligonem, by nie tyle konfrontować te różnice, ile nad nimi pracować i szukać odpowiedzi w Biblii i na modlitwie – powiedział ks. Kwiatkowski.

 

Czyż Chrystus jest podzielony?

W czasie jutrzni pielgrzymi modlili się w języku polskim i niemieckim. Kilka słów skierował do nich także abp Wojciech Polak, życząc, aby wspólna droga przebiegała także w ich sercach. Jak podkreślił, ekumeniczna pielgrzymka służy budowaniu relacji duchowych pomiędzy dwoma tradycjami chrześcijańskimi, ale także budowaniu relacji międzyludzkich, które mogą zaowocować w przyszłości życiem w pokoju i nadziei. Po zakończeniu nabożeństwa każdy z pątników wylosował dla siebie fragment (puzzel) obrazu Przemienienia Pańskiego, który w drodze próbował dopasować do pozostałych, mając tym samym okazję bliższego poznania jego właściciela. Znak ten w symboliczny sposób korespondował z hasłem pielgrzymki – pytaniem św. Pawła Apostoła z Pierwszego Listu do Koryntian: „Czyż Chrystus jest podzielony?”. Cytat wybrano z racji przypadającej w tym roku 50. rocznicy opracowania dekretu Soboru Watykańskiego II o ekumenizmie „Unitatis redintegratio”. Pierwszego dnia pielgrzymki pątnicy modlili się także u źródeł chrzcielnych Polski na Ostrowie Lednickim, gdzie Mszę św. odprawił dla nich abp senior Henryk Muszyński. Dalej, zmierzając w stronę Magdeburga, zatrzymywali się w polskich i niemieckich ośrodkach religijnych. Na zakończenie, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, modlili się w katedrze w Magdeburgu, gdzie złożyli w jedno fragmenty obrazu Przemienienia Pańskiego.

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki