Logo Przewdonik Katolicki

Bilet dla Brata

Paweł Piwowarczyk
Fot.

Rozmowa z Dorotą Abdelmoula, kierowniczką projektu Bilet dla Brata, która rusza w Niedzielę Palmową.

Jak narodziła się inicjatywa Biletu dla Brata?

– Spontanicznie. Już w pierwszych komentarzach po ogłoszeniu ŚDM 2016 w Krakowie, polscy biskupi zachęcali, by, przygotowując to spotkanie, pamiętać o pielgrzymach ze Wschodu. Dla wielu młodych ludzi z Europy Wschodniej będzie ono jedyną, choć wciąż zbyt kosztowną, szansą uczestniczenia w ŚDM.

 

Dobry przykład dali Wam inni…

– Inspiracją dla nas, wolontariuszy, którzy zaprojektowali tę akcję, była też wyjątkowa serdeczność, z jaką kilka tygodni wcześniej przyjęli nas Brazylijczycy. Wielu z nich dzieliło się z nami naprawdę wszystkim: skromnym mieszkaniem w faweli, butami, które – dosłownie – zdejmowali z nóg i pożyczali przemoczonym pielgrzymom, urlopem, który, zamiast z rodziną, spędzali z nami. Dzięki tej niezwykłej gościnności, przekonaliśmy się, że nie ma drobnych gestów, jeśli służy się nimi w wielkich dziełach, takich, jak np. Światowe Dni Młodzieży. I tak, kilka dni po powrocie z Rio, powstał projekt Biletu dla Brata. Akcji, która jest zaproszeniem dla każdego, by, na miarę swoich możliwości, włączył się w przygotowania ŚDM w Polsce i sposobem na zebranie funduszy, które pomogą w przyjeździe na ŚDM grupom młodzieży ze Wschodu.

 

Na czym polega akcja Bilet dla Brata?

– Przede wszystkim na obaleniu stereotypów, że ŚDM rozpoczną się za dwa lata i, że są adresowane tylko do młodych. Nic z tych rzeczy. Za dwa lata będzie wielki finał, a czas przygotowań zaczyna się dziś. Bilet dla Brata to propozycja zarówno dla osób, które, oprócz przygotowań duchowych, chciałyby włączyć się w pomoc materialną, jak i dla każdego, kto chce po prostu posłużyć swoim talentem, pomysłem czy przedsiębiorczością „w dobrej sprawie”. Możliwości jest wiele. Oferujemy cegiełki, nawiązujące do ważnych wydarzeń roku liturgicznego i kalendarzowego, udział w spotkaniach i wydarzeniach kulturalnych, promowanie inicjatyw lokalnych grup czy wspólnot. Wszystko, co buduje ducha, a nie tylko budżet.

 

Co można zatem konkretnie zrobić?

Z okazji kanonizacji bł. Jana Pawła II każdy może nabyć wyjątkową pamiątkę i zarazem cegiełkę BdB. To książeczka z płytą zawierającą 11 premierowych utworów ze słowami Karola Wojtyły i poruszającą muzyką Roberta Jansona. Wykonują je znakomici artyści:  Anna Józefina Lubieniecka, Urszula, Ania Wyszkoni, Piotr Cugowski, Andrzej Piaseczny, Tomek Szczepanik i Łukasz Zagrobelny. Cegiełka jest dostępna w wielu parafiach w całej Polsce. Szczegóły tej i innych akcji można znaleźć na stronie www.biletdlabrata.pl.

Wiele osób zgłasza się do nas z własnymi pomysłami. Para narzeczonych napisała, że proszą, aby goście weselni, zamiast kupowania kwiatów, wsparli Bilet dla Brata. Młodzież z jednej z diecezji chce zaprosić twórców lokalnego rękodzieła do przygotowania kiermaszu na cel BdB. Ksiądz z północy Polski napisał, że odprawi Mszę św. w intencji naszego dzieła. Zgłaszają się dystrybutorzy filmów, siostry zakonne, uczniowie szkół podstawowych. Każdy kontakt jest dla nas równie ważny.

 

Warto wspierać Bilet dla Brata, bo…

– …to projekt, w którym każdy otrzyma więcej, niż sam ofiaruje. To trochę jak z ewangelicznym rozmnożeniem chleba i rybek. Powierzamy Jezusowi nasze, pozornie niewielkie, dary: duchowe, materialne, poświęcony czas. I wierzymy, że On może je rozmnożyć tak, by służyły całej wielkiej wspólnocie, która zgromadzi się wokół Niego w Polsce, latem 2016 r.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki