Logo Przewdonik Katolicki

"Ku chwale" za dzieło ewangelizacji

Marcin Królak
Fot.

W inowrocławskim Instytucie Prymasa Józefa Glempa po raz piąty wręczono statuetkę Ku chwale. Tym razem laureatem został pochodzący z Inowrocławia abp Tomasz Peta, metropolita Astany w Kazachstanie.

W inowrocławskim Instytucie Prymasa Józefa Glempa po raz piąty wręczono statuetkę „Ku chwale”. Tym razem laureatem został pochodzący z Inowrocławia abp Tomasz Peta, metropolita Astany w Kazachstanie.

Rada Instytutu Prymasa Józefa Glempa wyróżniła pochodzącego z Kujaw metropolitę Astany w uznaniu jego zasług za dzieło ewangelizacji narodów Wschodu. Statuetkę „Ku chwale” wręczył uhonorowanemu w imieniu prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski. Jak podkreślił, oto nagroda „Ku chwale” przekroczyła nie tylko granice regionu, ale i granice kraju. Dziękując za nagrodę, abp Tomasz Peta wyraził głęboką wdzięczność za to wyróżnienie. – Cieszę się z tej nagrody. We mnie są dwie ojczyzny i myślę, że mi to wybaczycie. Jestem Polakiem do śmierci i na wieczność. Ale jestem też obywatelem Kazachstanu, a nie można być obywatelem na niby. To jest także moja ojczyzna. Można powiedzieć, że Polska to moja matka, a Kazachstan to ojciec – mówił, dziękując abp Peta. Podkreślił również, że tylko pamiętając o swoim pochodzeniu, o swojej tożsamości, można prawdziwie szanować innych ludzi. – Bardzo dziękuję Radzie Instytutu na czele z księdzem prymasem i panu prezydentowi za to, że w tych stepach mnie wypatrzył i zgłosił moją kandydaturę do nagrody – dodał abp Peta. Podczas uroczystości głos zabrał także ks. prałat Leszek Kaczmarek, który wygłosił laudację na cześć uhonorowanego, oraz prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza. W gali uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, inowrocławscy duchowni, mieszkańcy Inowrocławia oraz członkowie Archikonfraterni Literackiej Niepokalanego Poczęcia NMP przy archikatedrze św. Jana w Warszawie.

 

Metropolita z Kujaw
Abp Tomasz Peta urodził się w 1951 r. w Inowrocławiu, gdzie ukończył Liceum Jana Kasprowicza. Następnie wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Po święceniach posługiwał w Witkowie, Inowrocławiu, Strzelnie i Bydgoszczy. W 1990 r. wyjechał do Kazachstanu, gdzie zaczynał jako proboszcz w małej parafii w Oziornoje, pracując tam 9 lat. W roku 1999 papież Jan Paweł II mianował go administratorem apostolskim Astany, zaś w 2001 r. udzielił mu osobiście sakry biskupiej w Rzymie. W 2003 r. bp Tomasz Peta został mianowany arcybiskupem metropolitą Astany.

Nagroda „Ku chwale” została ustanowiona wraz z powstaniem Instytutu Prymasa Glempa w Inowrocławiu w 2009 r. przez śp. kard. Józefa Glempa. Przyznawana co roku statuetka zgodnie ze słowami zmarłego prymasa miała nawiązywać do wiatru unoszącego ziemię i odsłaniającego grudy soli oraz symbolizować niedokończoną pracę, z której nie wiadomo co się wyłoni. – Ludzie, którym przyznawana jest statuetka „Ku chwale”, ku chwale Kujaw, mają za zadanie dalej pracować, rozwijać to, co jest piękne w naszym regionie – mówił śp. kard. Józef Glemp.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki